sobota, 11 maja 2013

Kruszejąca biel

Mijają kolejne dni maja, a lody Oceanu Arktycznego topnieją coraz bardziej. Na naszą uwagę dziś zasługuje kilka miejsc. Są to Cieśnina Beringa z przylegającym do niej Morzem Czukockim, granica Morza Czukockiego i Wschodniosyberyjskiego, Zatoka Hudsona i Cieśnina Hudsona. W tych miejscach lód pęka i coraz bardziej zmienia się w dryfującą krę lodową.
Mapa koncentracji lodu w Zatoce Hudsona i Cieśninie Hudsona AMRS2, Uni Bremen

Zatoka Hudsona 10 maja 2013 roku, zdjęcia Terra-Modis, NASA

Lód na Zatoce Hudsona topi się jak na razie na jej obrzeżach, głównie przy zachodniej stronie. Jest to obszar, gdzie topnienie jak na razie przebiega wolno, choć widać już wyraźne ubytki, np. w południowo-zachodniej części zatoki.
Cieśnina Hudsona i Zatoka Foxe'a 10 maja 2013 roku, zdjęcia Terra-Modis, NASA

Wschodnia część Zatoki Hudsona i Wyspy Baffina, gdzie widać krę, 10 maja 2013 roku. Zdjęcia Terra-Modis.

Zdecydowanie gorzej wygląda już sytuacja w Cieśninie Hudsona i Foxe'a, oraz w Zatoce Foxe'a. Pokrywa lodowa w tych wodach zmienia się w dryfującą krę. Lód w tych miejscach ma około 2 metrów grubości.
Najgorzej jednak w jest w Cieśninie Beringa, gdzie ciepła woda stopiła większość znajdującego się tam lodu i obecnie „wgryza się” w Morze Czukockie, będące częścią Oceanu Arktycznego.
Mapa koncentracji lodu na Morzu Beringa, Czukockim i w Cieśninie Beringa, 10 maja 2013 roku. AMRS2, Uni Bremen

Cieśnina Beringa wraz z morzami: Czukockim i Beringa 10 maja 2013 roku. Zdjęcia Terra-Modis.
Na powyższym zdjęciu widoczne są pęknięcia w lodzie wzdłuż rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Obecnie pokrywa lodowa topi się i kurczy, zmieniając się także w dryfującą krę na Morzu Czukockim. Grubość lodu w zależności od miejsca ma tam od 2 do 2,5 metra.
I na koniec okolice Morza Czukockiego, na granicy Wschodniosyberyjskiego. Na poniższym zdjęciu widoczne są liczne pęknięcia, a nawet kry lodowe.

 
Pęknięcia w lodzie i kry lodowe na granicy mórz: Czukockiego i Wschodniosyberyjskiego, 10 maja 2013 roku. Zdjęcie z satelity Terra.

Pamiętajmy, że nie minęła jeszcze pierwsza połowa maja, zaś prawdziwe topnienie zacznie się w czerwcu za 3 tygodnie. Co wtedy będzie? Nie wiadomo, ale z pewnością wiele będzie się działo.

Jeśli zdjęcia nawet po kliknięciu nie są zbyt duże, zawsze można je sobie zapisać, maksymalna rozdzielczość to 1600 px. Np. zdjęcie pokazujące Cieśninę Hudsona i Zatokę Foxe'a.

Zobacz także:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz