Pokrywa lodowa w Arktyce rozszerza się coraz szybciej. Coraz zimniejsze wody i powietrze, wpływ nocy polarnej, która szybko się wydłuża - to wszystko przekłada się na rozrost czapy lodowej. Istnieje jednak możliwość, że tempo przyrostu czapy lodowej zwolni, ponieważ są miejsca, gdzie wody morskie nie wytraciły odpowiedniej ilości ciepła, m.in Morze Czukockie i Barentsa.
Stan lodu w Arktyce, AMRS2.
Ze względu na działanie sztormów po euroazjatyckiej części Oceanu Arktycznego, koncentracja lodu pogorszyła się. Chodzi tu o sztorm nad Morzem Wschodniosyberyjskim, gdzie można zaobserwować identyczny efekt, jak w przypadku letnich sztormów. Latem sztormy nie zmniejszyły zasięgu i samej powierzchni lodu, lecz zwiększyły ją. Toteż obecnie lód dość szybko ulega rozrostowi w Morzu Wschodniosyberyjskim. Drugi sztorm znajduje się blisko bieguna i spycha lód przez Cieśninę Frama.
W tym roku dość szybko, jak na ostatnie lata zamyka się Przejście Północno-Wschodnie. Przyczyną są oczywiście warunki pogodowe, silne wiatry oraz zima, która dość w szybkim tempie obejmuje Syberii, podczas gdy w Kanadzie wciąż jeszcze jest relatywnie ciepło.
W tym roku dość szybko, jak na ostatnie lata zamyka się Przejście Północno-Wschodnie. Przyczyną są oczywiście warunki pogodowe, silne wiatry oraz zima, która dość w szybkim tempie obejmuje Syberii, podczas gdy w Kanadzie wciąż jeszcze jest relatywnie ciepło.
Zmiany w zasięgu arktycznego lodu morskiego, wykres ogólny i poniżej wyszczególnienie na tle "wielkiej trójki" czyli lat kiedy topnienie lodu było rekordowe, JAXA.
Zasięg lodu obecnie jest wyjątkowo duży, największy od kilku lat. 4 października czapa lodowa w Arktyce miała 5,81 mln km2 i była większa o 1,9 mln km2 o tej z 2012 roku. To bardzo duża różnica. Mimo to lód w Arktyce ma mniejsze rozmiary niż w latach 90-tych i 80-tych XX wieku. W latach 90-tych ubiegłego wieku średnia dla 4 października to 6,3 mln km2, a w latach 80-tych to 7,4 mln km2
.
Sytuacja baryczna w Arktyce 28 września i 4 października 2013 roku, Wetterzentrale.
W Arktyce robi się coraz zimniej, a do tego zmianom uległa pogoda. Główną przyczyna przyspieszenia wzrostu zasięgu lodu jest sztorm, który zadziałał tak jak jego poprzednicy z lipca czy sierpnia. Lód jest rozrzucany, więc zasięg ulega zwiększeniu. A ponieważ mamy już noc polarną, to powstałe w trakcie sztormu płonie wiatrowe bardzo szybko zamarzną.
Anomalia termiczne (odchylenie od normy) wód w Arktyce, 5 października 2013 roku, DMI/COI.
Wody arktycznych mórz wychładzają się, głównie za sprawą nocy polarnej, robi się coraz zimniej, a brak promieni słonecznych sprawa, że Ocean Arktyczny nie ma możliwości by się nagrzać. Mimo to wciąż mocno nagrzane jest Morze Barentsa i Karskie, warto zwrócić uwagę na rejon Svalbardu. Jeśli przyczyną nie jest Golfsztrom, to z anglojęzycznego blogu dowiadujemy się o wzmożonej aktywności sejsmicznej na dnie Oceanu Arktycznego i wulkanicznej. Ciepło z podmorskich wulkanów dostaje się do powierzchni wód i ogrzewa je. Ponadto w ostatnich tygodniach obserwuje się silny poziom emisji metanu z hydratów znajdujących się pod dnem oceanu. Możliwą przyczyną mogą być podmorskie trzęsienia ziemi. Przez Ocean Arktyczny biegnie granica dwóch płyt tektonicznych - euroazjatyckiej i północnoamerykańskiej.
Morze Czukockie po lewej i Wschodniosyberyjskie, 4 października 2013 roku, Terra-Modis.
Lód w Arktyce robi się coraz większy, ale jego stan jest i tak zły. Nie wiadomo też, jakie będą warunki zimą. Czy zima nad Oceanem Arktycznym będzie ciepła, czy zimna? Czy będą sztormy lub inne warunki sprzyjające pękaniu lodu i inne czynniki, które utrudnią regenerację lodu? Przekonamy się.
Zobacz także:
- ASI aktualizacja - początek zamarzania, czwartek, 26 września 2013
- NSIDC - wrześniowe minimum 2013, sobota, 21 września 2013
- ASI aktualizacja - czy to już koniec?, wtorek, 17 września 2013 to najprawdopodobniej koniec sezonu topnienia, gdzie tegoroczne minimum miało miejsce 12 września i wyniosło 4,809 mln km2. Tytuł postu to pytanie : Czy to już koniec? Bo choć ostatnia aktualizacja została przedstawiona 13 września, to teraz 4 dni później zostaje przedstawiona kolejna, gdyż to może już być koniec. Ale może jednak być tak, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, że lód może się jeszcze stopić. Okaże się za tydzień, bo bywało, że...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz