Toplista

Ranking Blogów

piątek, 19 sierpnia 2016

Nieśmiertelny cyklon

Cyklon, który nawiedził Arktykę, nie był tak niszczący w skutkach jak ten z 2012 roku. Główną przyczyną była trasa jaką pokonał i miejsce, gdzie powstał. Gdyby pojawił się nad Morzem Wschodniosyberyjskim lub Czukockim, i wędrowałby w kierunku bieguna północnego, to skutki byłyby zupełnie inne. Duży obszar lodu zniknąłby i skończyłoby się na rekordowym topnieniu. 


 Zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego 14-18 sierpnia 2016. AMSR2, Arctische Pinguin

Mimo to pak lodowy został w wielu miejscach zniszczony. Obszar kry lodowej się zwiększył, a lodowy półwysep, ciągnący się w kierunku Wyspy Wrangla został poważnie uszkodzony. Animacja pokazuje zmiany, jakie zaszły w pokrywie lodowej Arktyki. Topnienie lodu nie zatrzyma się, gdyż powierzchnia wód wciąż cechuje się wysokimi anomaliami termicznymi. Nawet jeśli jest pochmurno i zimno, bo Słońce świeci już nisko, to inaczej jest na południu. Na północy Atlantyku, gdzie wiatr pcha ciepłe wody z niższych szerokości geograficznych do Arktyki. I tak samo na północy Pacyfiku, choć tam ze względu na wąską Cieśninę Beringa, zjawisko to zachodzi na mniejszą skalę.

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do wybranych lat. NSIDC

Zasięg lodu spadł do 5,3 mln km2, jest więc o 0,3 mln km2 większy od wrześniowego minimum 2013 i 2014. Tempo spadku jest dość szybkie, jak na połowę sierpnia. Możliwe że pokrywa lodowa w tym roku będzie trzecią najmniejszą w historii pomiarów. W tej chwili pokrywa lodowa jest dokładnie licząc na podstawie danych NSIDC trzecią najmniejszą w historii pomiarów - ex aequo z 2011 rokiem.  Rozmiary czapy polarnej już teraz są niewielkie, a do września pozostało jeszcze trochę czasu.

 Powierzchnia arktycznego lodu morskiego w 2016 roku w stosunku do ostatnich latach. Źródło: Arctic Sea Blog, Wipneus i Neven.

Pod kątem zasięgu lodu cyklon nie spowodował wielkich strat, ale inaczej jest w przypadku powierzchni lodu, która jest taka sama, jak w 2007 roku.

Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce dla 20-23 sierpnia 2016. Tropical Tidbits

Skoro siłą cyklon niewiele zdziałał, to efekt da jego nieśmiertelność, bo prognozy wskazują, że cyklon nie zniknie całkowicie, tylko osłabnie, by potem odrodzić się na nowo. A jeśli zmiany w lodzie będą niewielkie, a prognoza się sprawdzi, to zostaje jeszcze jeden as w rękawie - dipol arktyczny i będący jego częścią trwały, nieśmiertelny cyklon. Prognoza jest na 4 dni, więc na razie niech zostanie to co pokazują powyższe mapy. Na potwierdzenie pojawienia się dość agresywnego dipola arktycznego trzeba poczekać dwa dni. 

 Kra lodowa między biegunem północnym, a Morzem Łaptiewów 18 sierpnia 2016 roku. NASA Worldview

Zdjęcie satelitarne przedstawia czapę polarną między biegunem północnym a Morzem Łaptiewów, która ma postać kry lodowej, a nie lodowego paku. Biorąc pod uwagę dane dotyczące powierzchni i zasięgu lodu, oraz to, co będzie się dalej działo w pogodzie, to mega-topnienie wciąż trwa. I nie wiadomo, kiedy się zakończy.

Zobacz także:

1 komentarz:

  1. Tak to może wyglądać za trzy dni

    http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_3d.php?gfs05=1&mode=6&lat=90&lon=-7.5&ech=72&zoom=6

    korektor

    OdpowiedzUsuń