niedziela, 11 lipca 2021

Ryzyko megotopnienia nie jest duże, ale sztormy mogą pogorszyć sytuację

W ciągu ostatnich dni warunki atmosferyczne w Arktyce przyczyniły się do dość sporych spadków zasięgu i powierzchni lodu morskiego. Sytuacja jest jednak inna niż w rekordowym 2012 roku czy 2007, gdzie występowała niezwykle silna presja atmosferyczna na zmiany zlodzenia Oceanu Arktycznego.

Powierzchnia lodu morskiego w 2021 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Napływ ciepłych mas powietrza znad Syberii, oraz silny wiatr spowodowały duże spadki powierzchni lodu morskiego. Przez niemal całą pierwszą dekadę lipca dziennie ubywało grubo ponad 100 tys. km2 lodu. Zmniejszył się jak widać na wykresie dystans do lat, w których padały o tej porze roku rekordy. Pod względem topnienia i warunków pogodowych (początkowo jawił się scenariusz 2013), sytuacja jest podobna bardziej do 2016 roku. Potencjał grzewczy albedo w Arktyce (wykres obok) był przez ostatni miesiąc podobny do tego z 2016 roku. Podobnie zresztą jak warunki atmosferyczne - duże zachmurzenie, ale i też silny wiatr oraz okresowe adwekcje ciepłego powietrza. 

Dzisiejsze i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej na 12-13 lipca 2021 roku. Tropical Tidbits 

Sztormowa pogoda będzie kontynuowana. Sztorm, który wdarł się znad Jakucji, okazał się nieco słabszy niż prognozowano, ale i tak generuje silny wiatr. Jutro wir zwiększy swoje rozmiary.

Rozkład ciśnienia atmosferycznego i wiatru 11 lipca 2021 roku. Windy.com
Rozkład ciśnienia atmosferycznego i wiatru 12 lipca 2021 roku. Windy.com

Samo działanie wiatru nie doprowadzi do rekordowego topnienia. Według modelu Slatera pod koniec sierpnia zasięg lodu spadnie poniżej 5 mln km2, ale wrześniowe minimum będzie podobne do lat 2016-2019. Z drugiej strony trzeba mieć na uwadze fakt, że czapa polarna jest cieńsza niż 10 czy 20 lat temu. Lód jest podatny na topnienie od spodu, na fragmentację pod wpływem wiatru. Dwa powyższe zdjęcia, oraz animacja obok pokazują, że w najbliższych godzinach będzie miała miejsce duża presja ze strony wiatru. Należy też brać pod uwagę wypracowany przez ostatnie lata potencjał cieplny oceanu do topienia lodu
 
Grubość lodu morskiego w 2020 i 2021 roku dla 9 lipca. Naval Research Laboratory, Global HYCOM

Na szczęście pokrywa lodowa jest w nieco lepszym stanie niż rok temu. Ale różnice względem lat poprzednich, w których mógł teoretycznie paść rekord, są niewielkie.

Pacyficzna część pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego 11 lipca 2021 roku. NASA Worldview

To, co będzie się działo po 12-13 lipca to prognoza bardzo niepewna. Warunki są nieprzewidywalne. Teoretycznie powinno dojść do powstania układów wysokiego ciśnienia, choć najprawdopodobniej nietrwałych. Mimo to zachmurzenie za 2 dni zacznie się zmniejszać, a Słońce wciąż jeszcze świeci bardzo wysoko i do końca lipca będzie wysyłać dużą ilość energii do powierzchni Arktyki. 


Zobacz także:

24 komentarze:

 1. Arktyka się broni i to jest piękne. Co prawda i tak jest źle ale chociaż nie jest tak tragicznie jak sugerowano w prognozach.
  Mnie cieszy, że Słońce coraz niżej i niebawem czuć będzie w powietrzu zbliżającą się jesień będącą zwiastunką nadchodzącej długiej zimy ❄ 🙂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No poprostu będzie K. O.

   https://www.universetoday.com/151792/the-earths-atmosphere-is-storing-energy-twice-as-quickly-as-it-did-15-years-ago/

   Przeczytaj sobie ten artykuł.

   Usuń
  2. Niech już się nie broni.

   Usuń
  3. @Użytkownik słabnący GULFSTREAM nie przyniesie ci prawdziwych zim marzeń.

   Usuń
  4. Tylko, że jak na razie mimo słabnącego prądu północno-atlantyckiego zimy w Europie są coraz cieplejsze. Czyli teoria z tzw. dudy.

   Usuń
  5. Ciężko coś z tego bełkotu zrozumieć. Znaczy, że nie bo nie?

   Usuń
  6. Użytkownik ty skończyłeś szkołę jakąś? Napisz to z interpunkcją, powoli i ładnie. Zdanie po zdaniu, nie wiem, nie potrafisz to niech Ci wnuk pokaże.

   Usuń
  7. Użytkownik12 lipca 2021 18:18
   Bo opady śniegu zimą są większe z uwagi na wzrost pary wodnej w atmosferze.

   Usuń
  8. Dzidizdiz umiesz tylko kogo obrażać mi też pisano że nie umiem pisać ale ja zna się trochę na internecie .Dlaczego były rekordy ciepła czerwcu ty się nie znasz, od 15 czerwiec był największy wiatr słoneczny ka 5 G 1 .i aktywność Słońca X i M .
   Od 2000 roku aktywność Słońca była mała ale wiatr słoneczny był duży .od roku 2012 aktywność Słońca była duża i do tego wiatr słoneczny też był duży .Od 2018 aktywność Słońca była bardzo słaba ale wiatr słoneczny był duży no i były rekordy ciepła .To jest moja teoria na ocieplenie bez naukowego wyjaśnienia .a teraz mam na to dowody .(Badania wyjaśniają dlaczego wiatr słoneczny jest cieplejszy niż oczekiwano) przeczytaj puźniej komentuj

   Usuń
  9. @Jan później NIE puźniej.

   Usuń
 2. To nie ja was obrażam tylko wy się sami obrażacie pisząc jak upośledzeni.

  Ja wam chce pomóc, aby wasz obraz był lepszy a wy odwracacie kota ogonem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jan napisał; "Badania wyjaśniają dlaczego wiatr słoneczny jest cieplejszy niż oczekiwano) przeczytaj puźniej komentuj"
  Stary i jak to skomentować? 🤭

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytaj sobie ten artykuł Badania wyjaśniają dlaczego wiatr słoneczny jest cieplejszy niż oczekiwano

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Następny artykuł .zorza polarna encyklopedia twoja pogoda.pl.
   Wydana 28 czerwca 2017 roku. Od 20 lat mówią że aktywność słońca spadła a temperatura na ziemię się zwiększyła a tu piszą że przez ostatnie 20 lat aktywność słońca jest większa gdzie jest prawda

   Usuń
  4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Janusz łudzisz się że Świat upadnie,otóż nie, upadną jedynie kraje biedne których nie będzie stać na dobrze uzbrojoną armię,o Europę,Stany,Kanadę,Japonię,Koreę,Chiny,Australię,Nową Zelandię możesz się nie martwić,owe kraje czeka w przyszłości dobrobyt dzięki postępującej automatyzacji,ja jako jeden z młodszych dyskutantów czekam na dochód gwarantowany :D.

   Usuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Janusz13 lipca 2021 17:49
   Pisałem , że ta zima jest zimą pokazową, nie mam zamiaru dalej na siłę jej robić, jak to nie dotrze do ludzi, że to samo sie nie robi i więcej nie będzie takiej zimy jak do Świata nie dotrze , że jest coraz gorzej i nie ma żadnego ochłodzenia Planety.
   W Indiach wycieli miliony hektarów drzew, a teraz mają nie spotykane opady deszczu, choć jest pora deszczowa wszystko zalane bo nie ma co tej wody zatrzymać.
   Jeśli nic nie zrobimy z zatrzymaniem wyrębu lasów i sadzenia nowych i to już to czeka nas katastrofa, bo nawet ochłodzenie Arktyki nic nie pomoże.

   Usuń
 6. A pomyślałeś , że to może ich spotkać największy kataklizm, a kraje biedne tego nie odczują?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ty się o bogate kraje nie bój,przynajmniej mogą sobie pozwolić na odsalanie wody,co innego z Jemenem.

   Usuń
 7. Nawet nie zdajesz sobie sprawy co będzie jak tego nie zatrzymamy i juz nie zaczniemy działać, już sie pisze o nie spotykanych upałach w Ameryce, a to nie jest biedny kraj, a jak to będzie dalej postępować
  to co zrobią?
  Dalej będzie w całej Ameryce coraz cieplej i coraz mniej wody.
  Światowa potęga z powodu suszy i braku wody będzie pustynią.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj w w Agro biznesie było o bardzo dużym urodzaju w całej Europie wszystkich zbóż ponad 10% do roku ubiegłego, a myślicie , że to samo sie zrobiło, że mamy taki urodzaj?.
  Jeszcze w Grudniu Rosja prognozowała słaby urodzaj zbóż , a w kwietniu z powodu obfitych opadów śniegu
  w zimie prognozy zmieniła na bardzo dobry urodzaj.
  To wszystko sie samo nie zrobiło, nie pisał bym o tym gdybym nie wiedział.

  OdpowiedzUsuń