środa, 14 lipca 2021

Sztorm wmocnił topnienie lodu

Pod względem tego, gdzie się topi, to ten sezon topnienia jest dość podobny do zeszłorocznego, w którym omal nie doszło do pobicia rekordu zasięgu lodu. Pod względem przebiegu warunków pogodowych, bardziej przypomina to rok 2016, ewentualnie lata 2013/14. Stopień zaawansowania topnienia jest oczywiście większy niż w 2013 i 2014 roku, a sztorm, który przetoczył się przez Ocean Arktyczny, przyniósł za sobą szkody dla pokrywy lodowej. Szkody te okazały się mniejsze niż w przypadku sztormu z 2012 roku. Trzeba jednak pamiętać, że tamten sztorm był silniejszy i uderzył w sierpniu, kiedy lód jest już cieńszy w związku z postępującym latem topnieniem.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2021 roku względem wybranych lat, średniej 1981-2010 ilustrujący zmiany w całym sezonie roztopów. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

W tempo spadku zasięgu lodu morskiego w ciągu ostatnich dni według NSIDC było dość szybkie - czapa polarna kurczyła się w tempie przeważnie przekraczającym 100 tys. km2 na dobę. 13 lipca zasięg lodu wyniósł 7,95 mln km2, tyle samo co rok temu o tej samej porze. To jednak nie oznacza, że sezon zakończy się tak samo jak wtedy.

Powierzchnia lodu morskiego w 2021 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun
 
Sztorm niewątpliwe wpłynął na lód morski Oceanu Arktycznego. Faktyczna jego powierzchnia (area) także spadła. W ciągu ostatnich dni notowano spadki znacznie przekraczające 100 tys. km2 na dobę. Krzywa podąża jak na razie ścieżką roku 2020.

Zmiany powierzchni lodu morskiego w Basenie Arktycznym i morzach: Beauforta, Czukockim i Łaptiewów w 2021 roku. NSIDC
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny. Obejmują część wód Basenu Arktycznego. Morze Beauforta ma 476 tys. km2, Czukockie 620 tys. km2 a Łaptiewów 662 tys. km2.

Regionalne zmiany także są podobne do tych z 2020 roku. Widać to szczególnie na przykładzie Morza Łaptiewów, Wschodniosyberyjskiego i Beauforta. Na Morzu Czukockim z powodu słabych zmian na Beauforta, to, że lód z tego akwenu został przeniesiony częściowo na Czukockie - topnienie jest tam słabe. Warunki atmosferyczne w regionie także nie są zbyt dobre. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualną grubość lodu na Morzu Beauforta i Czukockim. Z uwagi na warunki, jakie panowały zimą, oraz słabą presję pogodową w maju i czerwcu, jest tam sporo lodu. Ten oczywiście się roztopi do września, ale zmiany będą wolniejsze niż w ostatnim roku.

Pokrywa lodowa w północnej części Morza Czukockiego 13 lipca 2021 roku. NASA Worldview

Pożary występujące na Syberii mogą wzmocnić topnienie lodu. Pyły z jednej strony blokują promienie słoneczne, ale też zatrzymują je, działając jak gaz cieplarniany. Pył potem opada na lód i zmienia albedo, a Słońce wciąż świeci wysoko. Model Slatera (wykres obok) nie jest zbyt długoterminowy, więc nie jest tak omylny jak prognozy NOAA, które najwyraźniej przeholowały (choć były w dużym stopniu uzasadnione). Na razie występuje spora zgodność, za 50 dni, kiedy zacznie się wrzesień zasięg lodu spadnie poniżej 4,5 mln km2. To daleko od rekordu, ale to też będzie oznaczać jedną z najmniejszych w historii pomiarów wartości - ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Zobacz także:

29 komentarzy:

 1. I kolejny rok zmarnowany. Rekordu nie będzie. Czekam 10 lat. Boże co ja Ci zrobiłem że mnie tak każesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to się cieszyć powinieneś, że te zmiany nie są aż tak dramatyczne. A i ja będę mieć trochę luzu z pisaniem.

   Usuń
  2. Podzielam Twoje zdanie. Też jestem już zniecierpliwiony tym czekaniem.

   Usuń
  3. Mówiłem już dawno, że stopienie Arktyki nie jest możliwe już w naszym interglacjale czy nazwiemy go Holocenem czy atropogenem nie ma znaczenia jeden i drugi nie równa się okresowi Emskiemu i już nie doczekamy chyba , że ktoś będzie żył ponad 100 tyś lat🤣

   Usuń
  4. Masz na to jakieś obliczenia, badania? Czy tylko "mówiłeś"? Widzisz, konfrontujesz jedno zdanie z kilkunastoma latami pracy naukowców z dużym prawdopodobieństwem z większym IQ niż Twoje. Jeżeli ciągle nie widzisz kompromitującej Cię dysproporcji to zobrazuje Ci inaczej:
   Próbujesz kroplą wody ugasić słońce (o ile zdajesz sobie sprawę z wielkości słońca jako płonącej gwiazdy). Ale oczywiście jak staniesz odpowiednio blisko Twojej kropli to z pewnej perspektywy Twoja kropla będzie się wydawać na tyle duża, że to słońce ugasi. Wszystko zależy od Ciebie, w której perspektywie chcesz tkwić.

   Usuń
  5. Zniecierpliwienie moje jest przeogromne,czekamy na więcej. :)

   Usuń
  6. @dzidizdiz

   Ale Pan sobie zdaje sprawę, że nawet gdybyśmy czekali na pobicie rekordu do 2070r to nijak to nie obala Teorii AGW ? Osobiście nie rozumiem dlaczego Pan tak wyczekuje pobicia rekordu zamiast liczyć na to że nigdy nie zostanie pobity ? Chyba Pan średnio sobie zdaje sprawę jak Arktyka czy lodowce są ważne dla naszego życia. Druga rzecz to dziwnie jest oczekiwać tego, ze każdy rekord ma przetrwać maksymalnie 3 lata. To tak trochę jakby rekord Messi-ego jeżeli chodzi o ilość zdobytych goli w La Liga miałby być bity co roku. Wiadomo, że rekord to jest taka rzecz, która ma być bardzo trudno osiągalna, a jeżeli już zostanie pobity to ma być to coś niezwykłego. Ile osób już zaczęło mówić, że globalne ocieplenie się skończyło, bo rok 2016 nie został pobity jeżeli chodzi o temperaturę, a rok 2021 wypada bardzo "blado" jeżeli chodzi o temperaturę. Rok 2012 nie był żadnym jokerem jeżeli chodzi o topnienie, bo gdyby był jokerem to po 2012r ilość lodu wróciłaby do wieloletniej normy, niestety tak się nie dzieje, więc byłoby to niezwykle mało prawdopodobne gdyby za tak ubogą ilość lodu w Arktyce odpowiadał inny czynnik niż globalne ocieplenie klimatu. Niestety ludzie sobie nie zdają tutaj sprawy z jednej rzeczy, że dla Ziemi czy dekada to tak jak z naszej perspektywy minuta. Raczej ciężko będzie zauważyć np u bliźniaków, że jeden jest minutę starszy od drugiego. Każda zmiana z perspketywy dekady jest błyskawiczną zmianą jeżeli chodzi o Ziemię.

   Usuń
 2. Szanowny Panie Hubercie,
  Współczuję, że musi Pan czasem czytać te wypociny płaskoziemców pod Pana szczegółowo opracowanymi artykułami. Czasami się zastanawiam, dlaczego oni marnują siły i czas na negowaniu rzeczywistości, zamiast choć na chwilę pomyśleć i zrozumieć nauki ścisłe, które nie powstają w 5 min wolnego czasu na kanapie. Dochodzę do wniosku, że boją się i wstydzą przyznać do tkwienia w błędzie tak bardzo, że wolą oszukiwać samego siebie i nakłaniać do tego błędu innych. Przy okazji napisać w 20 sekund negujący komentarz pod artykułem który wymagał kilku godzin pracy. PŁASKOZIEMCO (New Eocen, dzidizdiz i inni) postarajcie się napisać coś więcej niż jedno zdanie. Dodajcie naukowe źródła, na które się powołujecie. My okrągłoziemcy popełniamy błędy na okrągło, przyznajemy się do nich i staramy się by jutro ich nie robić! Dacie rady i Wy, chyba, że macie złe intencje.
  A Panu Hubertowi serdecznie dziękuję za jego pracę. Tak trzymać! Jestem wielkim fanem od kilku lat, choć to mój pierwszy wpis.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja PŁASKOZIEMCA? Uhahahahah!! Dobre!
   Ja @Użytkowniku nie muszę się powoływać na żadne źródła ponieważ Hubert cały czas się tymi źródłami posługuje i na nie powołuje. Moja odpowiedź była adresowana do @dzidizdiz. Jak jej nie zrozumiałeś to nie komentuj.

   Usuń
  2. O czym ty w ogóle do mnie Unknown piszesz. Po pierwsze, ja nie jestem żadnym "plaskoziemcom", chociaż znaczy to co innego niż miałeś na myśli. To że jestem zwolennikiem Arktyki wolnej od lodu to tylko moja indywidualna kwestia, nikogo do mojego zdania nie namawiam.

   Zresztą co ja Ci będę tłumaczyć,nabierz kultury trochę więcej i szacunku to pogadamy.

   Usuń
  3. New Eocen, przepraszam. Faktycznie zagalopowałem się. Twoja wiadomość nie wskazuje, że jesteś denanistą. Choć użyłeś słowa "Bóg", na które mam alergię. Po nicku mogłem się domyśleć...

   Usuń
  4. No i Tobie dzidizdiz, też jestem winny odpowiedź. Użyłem "płaskoziemca" będąc świadomy różnicy wzdlędem osób negujących ocieplenie klimatu. I celowo postanowiłem to ujednolicić: po 1. Żeby bolało i wstrząsło, po 2. Bo jest ten sam poziom braku szacunku do osiągnięć naukowych człowieka. Przykro mi, że Ci się dostało, ale pisząc Twoje indywidualne żartobliwe opinie na forum poświęconemu w zasadzie "końcu świata", nie spotkasz się ze zrozumieniem. Bo jak zrozumieć niecierpliwe oczekiwanie na roztopioną arktykę, równoważną z fatalnymi warunkami życia dla naszych potomków, albo ich śmierć z powodu tych warunków.

   Usuń
 3. Ostatniej zimy Europie było pozamykane no praktycznie wszystko galerie sklepy siłownie hale sportowe baseny lotniska szkoły. Źródeł naukowych w Europie już nie powinno być mrozów i co się stało niedużo mrozu nie całej Europie nie na długo brak prądu brak gazu 25%. Francja i Szwecja po zamykała część bloków jądrowych. Koronawirus uratował Europę przed katastrofą energetyczną. dodam a półkula Północna cała co się działo. Ja zgodzę się zielone ładem pomału trzeba wdrażać nowe technologie wykorzystywanie słońca i innych źródeł zasoby energetyczne ziemi pomału się kończą . Bloki energetyczne na węgiel można pomału likwidować zostawić bloki energetyczne na węgiel rezerwie mogą być nieczynne w każdej chwili można je uruchomić jak będzie potrzeba tego naukowcy nie potrafią zrozumieć tylko gaz i gaz . Polskie kopalnie głębinowych węgla kamiennego jak po zamykają ten węgiel później na zmarnowanie z tego węgla co zostanie pod ziemią 7% tylko można gazować dzisiejszych technologii reszta zostanie Tylko węgiel brunatny wydobywany odkrywkowe zostanie i każdej chwili można użyć jak będzie potrzeba. Czy Europa ostatniej zimy importowa prąd poza unii europejskiej mam takie zapytanie dla profesorów może nie musi jest na tyle

  OdpowiedzUsuń
 4. wg jakich źródeł? Musisz podać odnośnik. Jestem ciekaw. Co do dalszej części tekstu to powołujesz się pewien wyjątek w ogólnym trendzie. One zawsze będą. Nic nie jest liniowe, zero-jedynkowe. Jak pisałem popełniamy błędy. Przypuszczam, że następnym razem ich (Europę zachodnią) taka sama zima nie zaskoczy. I wątpię, że profesor zdający sobie sprawę z zmian klimatu będzie sugerował palenie gazem zamiast węglem. Zero emisji odnosi się do do wszystkich paliw (benzyny, ropy, węgla gazu itp.)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja czytałeś w lutym w marcu co się działo energia elektryczna Europie zwłaszcza Szwecja i i Finlandia import prądu z Litwy więcej niż Litwa produkuje jak myślisz skąd ma prąd Litwa Białorusi i z Rosji tak następne Wielka Brytania wprowadzała prąd z Francji Unia Europejska sprowadzała prąd z Turcji .południe Europy ratowała północną przed brakiem prądu jak było ciepło na południu , dam ci przykład kopalnia Piast ile można węgla z gazować napisane jest 7% . Linki a nie zapisuje nie każdy temat dla mnie To są wiarygodna wiadomości. Poszukam temat który czytałem niedawno opisywali zawartość CO2 atmosferze co było ciekawe to komentarze bardzo długie między autorem artykuły a znającym się tej dziedzinie tam było bardzo dużo linków różnych tematów na temat CO2

  OdpowiedzUsuń
 6. Janie zacznij pisać po polsku bo źle się czyta twoje komentarze...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. W życiu, na blogu, wszędzie, muszą obowiązywać pewne zasady. W tym przypadku pisownia języka polskiego. Łatwiej przyswoić informację gdy jest pisana w sposób zrozumiały dla ogółu zainteresowanych.
   Jan. Masz interesujące myśli. Znajdź swój przekaz. Łatwiej nam będzie to zrozumieć gdy będzie uporządkowanr.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 7. Nie byłeś na bieżąco z wiadomościami jakie braki energetyczne były w Europie Azji i Ameryce północnej dlatego trudno to zrozumieć

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam nadzieję, że nie chodzi Ci wiadomości TVP. Prawicowe media bardzo często negują naukę (w sensie Science).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TVP to prawicowe media? Aktualnie żadne media ogólnopolskie nie są prawicowe, są bardziej lub mniej lewicowe lub dosłownie lewackie.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Masz rację rzadko oglądam telewizję słucham radiowych wiadomości TVP wszystkich stacji telewizyjnych szkoda czasu nerwów. Internecie mam wszystkie wiadomości wszystkich stacji na bieżąco mogę znaleźć to co mnie interesuje . Internecie wiarygodność wiadomości podawanych mogę sprawdzić komentarzach i podyskutować . Jak się nie zgadzam co jest napisane w Internecie to szukam dalej do skutku

   Usuń
  4. Niby dlaczego nie są prawicowe? Prawicowość przede wszystkim odnosi się do ochrony tradycji, a oni to robią, może z marnym powodzeniem, ale jakoś jak Rosja zawiodła w implementacji komunizmu, to i tak ciąży jej piętno nawet na anarchokomunistach. Nieskrępowany wolny rynek nie jest tradycją, wręcz jej szkodzi swoim egoizmem i nastawieniem na zysk. Francisco Franco też według ciebie był lewicowy?

   Usuń
  5. Nie rozmawiamy o TVP. Stanowczo też odradzam oglądanie tej telewizji. Sam niezwykle rzadko oglądam, po tym co widziałem (opis tu: https://natemat.pl/212221,barbarzyncy-ubywatele-i-kodomici-tvp-info-i-tv-republika-wlasnie-przekroczyly-granice-dziennikarstwa ), prawie w ogóle nie oglądam. Wtedy oglądałem z czystej ciekawości, aż do 10 lipca 2017.

   Skupmy się na pogodzie lepiej, na Arktyce, ewentualnie też na polityce, ale klimatycznej, energetycznej. Jakie będzie wrześniowe minimum?: https://forum.arctic-sea-ice.net/index.php/topic,3554.0.html?PHPSESSID=094bf85fca9571e51c01646d8e333cff

   No i co potem, jak będzie wyglądać sezon zamarzania?

   Usuń
  6. Ja odradzam oglądanie wszelkiej telewizji, niezależnie od polityki. Mamy powszechny dostęp do Internetu. Jakim cudem telewizja jeszcze trwa? Jakim cudem oczekuje się od obywateli płacenia za telewizję? W Polsce można się wymigać, no ale w Niemczech to jakiś cyrk jest. W Internecie masz dostęp do wszelkiej informacji na żądanie, a w telewizji biernie konsumujesz to, co ci z góry podano o określonej godzinie.

   Usuń
 9. Dlaczego Szwecji brakowało prądu

  OdpowiedzUsuń
 10. Hubert odradzam oglądania tej telewizji i tu się zgadzam w 100% to samo tyczy się Polsatu i TVN oni są za nielegalną segregacją sanitarną nie zgodnej z konstytucją Rzeczpospolitej Polskiej od marca zeszłego roku mamy tak zwany san Epidemii na podstawie którego bez prawnie ogranicza się działalności gospodarcze jak i obywatelskie stan którego nie przewiduje konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej tak więc odradzam prócz TV pis TVN I polsatu kolejne przystawi rządowe a co do tematu rekordu nie będzie zasięg jak i powieszchnia z roku 2012 juz nie jest mozliwe

  OdpowiedzUsuń