czwartek, 8 lipca 2021

Czerwiec 2021 - próbując pobić rekord

Mimo braku takiej presji ze strony warunków atmosferycznych, jak w 2007 czy 2012 roku, topnienie czapy polarnej było dość szybkie. Ostatecznie na początku lipca zasięg lodu morskiego zaczął osiągać rekordowe wartości. Podobnie jak w większości sezonów w minionej dekadzie, w czerwcu nastąpił gwałtowny ubytek lodu w Zatoce Hudsona, Zatoce Baffina, wzdłuż wybrzeży Syberii. Duże zlodzenie pozostaje jednak na wodach Morza Beauforta.

Średni zasięg arktycznej pokrywy lodowej w czerwcu 2021 roku. Fioletowa linia pokazuje średni zasięg lodu dla okresu 1981-2010 dla czerwca. Sea Ice Index - NSIDC

Utrata arktycznego lodu morskiego była w czerwcu w stosunkowo stała i szybka względem średniej wieloletniej, choć czerwiec był miesiącem dość pochmurnym w Arktyce. Średni dla czerwca 2021 zasięg lodu wyniósł 10,71 mln km2, to 0,3 mln km2 powyżej rekordowego z 2016 roku poziomu. To szósta najmniejsza w historii pomiarów wartość. Jednocześnie czapa polarna w czerwcu była 1,05 mln km2 mniejsza niż wynosi średnia 1981-2010.  Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje anomalie koncentracji lodu morskiego dla czerwca 2021 roku. Tradycyjnie najmniejszy zasięg lodu występował w sektorze atlantyckim, ale w ostatnich latach obserwuje się też niezwykle szybkie zmiany na rosyjskich akwenach morskich.
 
Zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego w czerwcu 2021 roku. NSIDC/Sea Ice Analysis Tool

Na powyższej animacji widać, że  duże obszary otwartej wody rozwinęły się na Morzu Łaptiewów i Morzu Wschodniosyberyjskim, a ciepłe wiatry zepchnęły lód na północ w obszarze Morza Karskiego i Barentsa w pobliżu Nowej Ziemi.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2021 roku w stosunku do ostatnich lat i średniej 1981-2010.

Średnie tempo spadku zasięgu lodu morskiego w czerwcu 2021 roku wyniosło 79,6 tys.
km2/dzień, średnia z okresu 1981-2010 to 56,2 tys. km2/dzień. Czapa polarna w czerwcu skurczyła się więc o 2,39 mln km2

Odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 dla czerwca 2021 roku. Wartość anomalii na poziomie ciśnienia 925 hPa (750 m.n.p.m). NOAA/ESRL

Wyjątkowo duży obszar niskiego ciśnienia zdominował czerwcową pogodę, będąc czynnikiem hamującym topnienie lodu, ale nie zawsze. Czasem układ baryczny tworzył dodatni dipol arktyczny, który wzmacniał dalszą redukcję lodu. Wysokie ciśnienie panowało nad zachodnią Europą, z tego powodu temperatury nad Skandynawią były wysokie i wynosiły od 2 do 5
oC powyżej średniej. Ponadprzeciętne temperatury występowały również nad północno-wschodnią Syberią wzdłuż wybrzeża Morza Łaptiewów i Wschodniosyberyjskiego, ale chłodne warunki panowały nad środkową Alaską i środkową Syberią. Większa część Oceanu Arktycznego cechowała się temperaturą od 1 do 3oC wyższą od średniej, choć region w pobliżu wysp Ziemi Północnej był bliski średniej wieloletniej.

Zmiany średnich miesięcznych temperatur w latach 1975-2021 dla czerwca (obszar - 65-90oN). Wykres przedstawia zmiany roczne (cienka krzywa) i zmiany wygładzonej średniej 5-letniej (grubsza krzywa). NOAA/NCEP

Dawniej w strefie występowania układów niskiego ciśnienia w porze letniej dominowały dość niskie temperatury, bo warstwa chmur szybko wychładzała region. W czerwcu tego roku temperatury były w normie wieloletniej 1981-2010. Niedługo będzie trzeba przestawić średnią na 1991-2020. Pewnie w przyszłym roku. Miniony miesiąc nie był w Arktyce rekordowo ciepły, ale należał do jednych z najcieplejszych w historii pomiarów - 0,69oC cieplejszy od średniej 1981-2010. 

Średni miesięczny zasięg lodu morskiego dla czerwca w latach 1979-2021.

Średnioroczne tempo spadku zlodzenia w trendzie wynosi dla czerwca 2021 roku 47 tys. km2, a więc 4% na dekadę w stosunku do średniej 1981-2010. Od 1979 roku zlodzenie arktycznych wód w przypadku czerwca skurczyło się o 1,99 mln km2.

"Ostatni lód" zaczyna przechodzić do historii
Obszar na północ od Grenlandii i Archipelagu Kanadyjskiego jest ostatnio określany mianem "Ostatniego Obszaru Lodowego" ponieważ lód utrzymuje się tam do ostatnich tygodni sezonu topnienia, podczas gdy w innych regionach lód w dużej mierze topnieje.

Koncentracja arktycznego lodu morskiego w Morzu Wandela latem 2020 roku.

Ten obszar paku lodowego jest najgrubszy i najstarszy, a cyrkulacja lodowa ma tendencję do gromadzenia lodu wzdłuż północnych wybrzeży wysp Archipelagu Arktycznego i Grenlandii. Jednak latem 2020 roku najbardziej wysunięta na wschód część tego obszaru lodowego na Morzu Wandela miała rekordowo niską koncentrację. Nowe badanie pokazuje, że rekordowo niska koncentracja lodu w tej części Oceanu Arktycznego została spowodowana zarówno przerzedzeniem grubego wieloletniego lodu morskiego, jak i niezwykłym, wymuszonym przez wiatr ruchem lodu z dala od tego obszaru, szczególnie w połowie lub pod koniec sierpnia. Zmiany w wiatrach spowodowały zastąpienie starego lodu cieńszym  pierwszorocznym. Autorzy zauważają, że nietypowe wiatry były istotnym czynnikiem, prawdopodobnie wynikiem naturalnej zmienności. Częściowo też winne były utrzymujące się długoterminowe trendy przerzedzania się wieloletniego lodu w strefie
"Ostatniego Obszaru Lodowego". Wiatr nie miałby tak dużego wpływu w poprzednich dekadach, gdyby pak lodowy był grubszy.


Na podstawie National Snow and Ice Data Center: Keeping pace with the record holder
 

Zobacz także:

 

23 komentarze:

 1. No właśnie kiedy...,czekamy na to z niecierpliwością.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja czekam na lód stały aż po Szkocję i Bałtyk zamarznięty w całości przez dwa miesiące w roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja stawiałem 10 miejsce zasięgu lody kwietniu niedużo brakuje

  OdpowiedzUsuń
 4. Grenlandii w czasie 2 wojny światowej wylądowały samoloty braku paliwa lotników u ratowano samoloty zostały po 70 latach wyciągnięte je na jakiej głębokości lodu się znalazły takie mam do waz pytanko naukowcy byli zdziwieni

  OdpowiedzUsuń
 5. New Eocen co zmieniłeś poglądy niema rekordu ciepła tylko mrozu raz zgadzasz się zemną jak są takie wąchania temperatur na półkuli północnej to zima zapowiada się ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 6. Janie, nie jestem wstanie zrozumieć Twojego bełkotu. Nawet w średniowieczu zwracano uwagę na interpunkcję i składnię zdania. Wybacz ale nie ogarniam Twoich wypowiedzi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na który temat nie napisałeś zamarznięty Bałtyk

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo się dzieje w Arktyce,ale więcej z szybko rosnącym Co2.

  OdpowiedzUsuń
 9. @Jan ten bełkot to celowy zabieg,chcesz nas przekonać do tego że bełkot to też mowa :()D.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jan, Janusz, Użytkownik brak interpunkcji i orty to znak szczególny. Nie umiem pisać, ale napiszę. Co tam. I nie traktuj takich jak dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rekord temperatury na Węgrzech.

  OdpowiedzUsuń
 12. Postaram się odpowiedzieć Janowi w jego narzeczu:

  Pogląd zmieniłem nie ale Grenlandii samolot też jest wienc mówiłem że cieplej ale to oceany nawet ogrzane gdy Słońce i Księżyc słabo wygląda to o co powiesz?

  OdpowiedzUsuń
 13. Może Albert jest denialistą, ale przynajmniej jego się da zrozumieć. Nie to co wielkie "trio" Jan, Janusz & Użytkownik.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nawet nie znalazłeś artykułu o samolotach 2 wojny światowej na Grenlandii to był test

  OdpowiedzUsuń
 15. Nauką o klimacie .Polskie zimy w 20.21 wieku dla sceptycznych przeczytaj znalazłem ten artykuł czytałem dawno poszukam teraz jak znajdę rekordy ciepła ja pamiętam mrozy -37 stopni a gorąco ponad 40 stopni ciepła a dziadek opowiadał jeszcze większe rekordy były mieszkam dolinie między górami 3 stron ja mieszkam 310 m na poziomem morza góry mają 890 metry

  OdpowiedzUsuń
 16. Następny przykład .Najgorętsze lato w nowożytnych dziejach w Europy 1540 rok

  OdpowiedzUsuń
 17. Witam, Hubert czyli jest tak jak pisałem, dalej jest niż?
  Ten wyż o którym pisałeś na razie nie dominuje.
  W Kalifornii jest straszna susza pare dni temu pokazywali jak rolnicy zostawiają pola bo nic nie rośnie, a jest zakaz nawadniania z powodu niskiego stanu rzek, oglądałem pogodę długo terminową i na kolejne 20 dni przewidują tylko słońce i dalsza susza, ale szykuje im się niespodzianka i zobaczymy co z tego będzie.
  W Brazylii też straszna susza jest w porze deszczowej bardzo mało deszczu spadło i nie mówię o północy kraju tylko o południu, już pare lat temu natura pokazywała, że susza coraz bardziej postępuje, a mimo to Bolsonaro nadal wycina Amazonie, zrobi z tego kraju pustynie jak sie nie opamięta. Piszą że to wpływ może mieć La Ninia, ale kilka lat temu też już były tam susze.
  A u nas dalszy ciąg nawałnic i ulew, a do września jeszcze daleko.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wypraszam sobie. Denialista to osoba ktora zaprzecza wiedzy naukowej. Ja nawet nie jestem denialista klimatycznym. Poniewaz wiem, że mamy aktualnie ocieplenie, a dokładnie schylek tego 30 letniego ocieplenia. Co najwyżej jestem denialista antropologicznego powodu ocieplenia. Ot wszystko. Powodow zmian klimatycznych upatrujcie moi drodzy w naszym Sloncu. Oczywiście nie upatrujcie ich dosłownie i optycznie bezposrednio :) bo będę miał wasze oczka na sumieniu.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam małe pytanie do podpisu pod pierwszym obrazkiem (zasięg lodu za czerwiec). W podpisie PL jest "średnia", w opisie oryginalnym "median", czyli mediana. Średnia to byłoby "average". Jak rozumieć w takim razie tą medianę? A może w oryginale użyto określenia "mediana" mając na myśli średnią?

  OdpowiedzUsuń
 20. Ale walą u mnie błyskawice. Góry są groźne...😈

  OdpowiedzUsuń