piątek, 7 października 2022

Cyklon uderzył w Arktykę, może wpłynąć na sezon zamarzania

Na razie zamarzanie wód Oceanu Arktycznego postępuje w tempie zbliżonym do średniej wieloletniej, a więc nie ulega zauważalnym zakłóceniom. Zamarzanie może jednak zostać zakłócone i ulec tymczasowemu spowolnieniu na skutek przejścia silnego sztormu. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg lodu morskiego oraz jego koncentrację. Stężenie lodu morskiego utrzymuje się od wielu dni w normie, ostatnio nawet udział kry lodowej znacznie spadł na skutek spadku temperatur.
 
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2022 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
 
W pierwszych dniach października tempo przyrostu lodu było zbliżone do średniej wieloletniej. Obecnie czapa polarna jest siódmą najmniejszą w historii pomiarów, ex aequo z rokiem 2017. Zasięg lodu wynosi 5,5 mln km2.  
 
 
Dzisiejsze i prognozowane na 8 października 2022 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits

Zamarzanie może ulec spowolnieniu, ponieważ przez Ocean Arktyczny przetacza się bardzo głęboki ośrodek niskiego ciśnienia. Ciśnienie cyklonu spadło poniżej 960 hPa, co jest bardzo niską wartością. Do jutra wzrośnie do 972 hPa, co w dalszym ciągu będzie oznaczać duży gradient ciśnień. W takiej sytuacji układ niskiego ciśnienia generuje silny wiatr, przekraczający miejscami nawet 100 km/h. Powstają też wysokie fale, sięgające nawet 6 metrów wysokości. Tak silny wiatr i tak wysokie fale mają bardzo destrukcyjny wpływ na lód morski. 

Średnie dobowe dla 7 października odchylenia temperatur w stosunku do średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Jednocześnie cyklon sprowadza ciepłe i wilgotne masy powietrza znad Oceanu Spokojnego, podnosząc temperatury do około -2oC. Silny wiatr i temperatury bliskie zeru w sektorze pacyficznym będą oznaczały drastyczne spowolnienie przyrostu lodu, a nawet jego wycofywanie się. To pierwsze w tym sezonie roztopów zdarzenie, które może zakłócić przyrost pokrywy lodowej. Cyklon w kolejnych dniach osłabnie i warunki dla zamarzania powinny za kilka dni ulec poprawie. Jednak niewykluczone, że takie sytuacje w związku wysokimi na Ziemi temperaturami będą się powtarzać. Ponadto ze względu na silę cyklonu, skutki jego przejścia mogą być w Arktyce widoczne nawet przez kilkanaście dni.

Spowolnienie zamarzania, zastrzyki ciepła z południa mogą spowodować możliwość destabilizacji wiru polarnego i Nagłego Ocieplenia Stratosferycznego (SSW). Na razie wir polarny jest silny, więc w Polsce nie przewiduje się znacznego ochłodzenia na terenie Europy w tym miesiącu. Jednak za dwa lub trzy miesiące może dojść do rozpadu wiru polarnego i spłynięcia arktycznych mas powietrza nad Polskę.

Zobacz także:

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz