piątek, 9 grudnia 2022

PIOMAS (listopad 2022) - sezonowy lód zaczął przyrastać

Ilość lodu w Arktyce pozostaje stosunkowo duża. Od października niewiele się zmieniło, gdyż do połowy listopada tempo przyrostu lodu było szybsze od średniej.

Objętość lodu w Arktyce w 2022 roku w zestawieniu ze zmianami z lat 1979-2020. PIOMAS, grafika Zachary Labe

Warunki atmosferyczne pomagały odbudowie lodu w pierwszej połowie listopada. Dzięki temu na koniec miesiąca jego objętość wyniosła 11 441 km3, to dziewiąta najmniejsza w historii pomiarów wartość. Rekordzistą jego rok 2016 - różnica wynosi ponad 2 tys. km3, czyli aż 22%. Tabela obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia dokładną rozpiskę objętości lodu na 30 listopada. W kolumnach przedstawione są różnice względem poprzednich lat i średnich dekadowych, także ich procentowe wartości. Miejsca zaznaczone na różowo, to lata, kiedy ilość lodu była większa niż w tym roku. Jak widać, różnica w stosunku do początków tego roku, a wcześniejszych lat jest bardzo duża.

Grubość lodu morskiego w listopadzie 2022 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe

Październik był miesiącem sprzyjającym zamarzaniu arktycznych wód. Podobnie było w listopadzie, gdzie dodatkowo oprócz temperatur w grę wszedł brak eksportu lodu przez cieśninę Frama. Wyższe niż zwykle temperatury w sektorze amerykańskim nie powstrzymały więc przyrostu lodu, aczkolwiek nie wszędzie. Mapy PIOMAS i CryoSat pokazują, że w sektorze amerykańskim lód w listopadzie był cieńszy niż w latach wcześniejszych.    

Grubość arktycznego lodu morskiego w 2022 roku w zestawieniu z latami 1979-2021 i średnich wartości dekadowych. PIOMAS/Zachary Labe 

Grubość pokrywy lodowej nadal pozostaje w czołówce najmniejszych w historii. Tempo przyrostu lodu w pierwszej połowie listopada było szybsze od średniej z ostatnich 10 lat, co potem przełożyło się w miarę szybkie tempo przyrostu grubości. To jednak głównie zasługa zmian w lodzie sezonowym, a nie wieloletnim.  W drugiej połowie miesiąca tempo przyrostu lodu zaczęło zwalniać na skutek zmian we wzorcach pogodowych. Pierwszy tydzień grudnia był niezwykle ciepły, a warunki dla przyrostu lodu złe. Tak więc jego grubość będzie rosnąć wolniej, tak samo też ilość wyrażana w kilometrach sześciennych. 

Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla listopada w latach 1979-2022. Dane PIOMAS

Średnia miesięczna objętość lodu w Arktyce dla listopada 2022 wyniosła 9700 km3, to dziesiąta najmniejsza w historii pomiarów wartości. Od 1979 roku ilość lodu spadło o 51%.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz