piątek, 2 grudnia 2022

Spokój w Arktyce się skończył

Trwająca co najmniej od wiosny spokojna sytuacja w Arktyce najwyraźniej się już skończyła. Region doświadcza teraz niezwykle silnych adwekcji ciepłych mas powietrza. To efekt rozpadu wiru polarnego w troposferze, ale i też cieplejszego klimatu, który wzmacnia to zjawisko.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. JAXA

W latach 2015-2018 Arktyka doświadczyła niezwykle trudnych, bezprecedensowych warunków atmosferycznych, które skutkowały rekordami temperatur i zasięgu lodu morskiego w trakcie nocy polarnej. Pomijając letnie topnienie w 2020 roku, w czasie nocy polarnej panował spokój. Jak widać teraz, nie trwał on długo. Powyższa mapa ilustruje głębokie różnice między tym, co było w latach 90. XX wieku, a tym, co jest teraz.

Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2022 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA

Spowolnienie tempa przyrostu lodu rozpoczęło się ponad dwa tygodnie temu. Według danych JAXA zasięg arktycznej pokrywy lodowej jest aktualnie piątym najmniejszym w historii pomiarów. Lada dzień może stać się rekordowo mały. Widać to na całym obszarze. Jednym z takich miejsc jest Morze Czukockie, gdzie latem lód topił się wolno, teraz wolno przyrasta, zaczyna się nawet wycofywać. 

Dzisiejsze i prognozowane na 2-4 grudnia 2022 roku warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits

Za spowolnieniem pierw stał taki, a nie inny wzór pogodowy związany z ułożeniem wiru polarnego. Wir w troposferze pozostał stabilny, ale był tak ułożony, że utrudniał zamarzanie wód Morza Czukockiego i Barentsa. W przypadku tego drugiego nałożył się efekt tzw. atlantyfikacji regionu. Teraz wir rozpada się, i rozpadnie się całkowicie, co pokazują powyższe mapy. Od pewnego czasu traci też stabilność wir w stratosferze. Do ocieplenia w stratosferze jeszcze nie doszło, ale miały miejsce próby. Tak więc, to co się dzieje, to efekty tych prób. Rozpad wiru oznacza, że nad Ocean Arktyczny dostają się ciepłe masy powietrza pochodzenia morskiego. To zjawisko jest związane z dużym meandrowaniem prądu strumieniowego - wychyleniem fal Rossby'ego. Efekt, to wzrost odchyleń o ponad 20oC w Arktyce. U nas zaś ochłodzenie.
 
Dzisiejsze i prognozowane do 6 grudnia 2022 roku odchylenia temperatur od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer

Destabilizacja a następnie rozpad wiru polarnego oznacza wzrost temperatur w Arktyce. Bardzo duży zresztą. To pierwsza w tym sezonie zamarzania sytuacja na tak dużą skalę, bo będzie trwać dłużej niż dwa dni. Według prognoz, to nie będzie krótki incydent. Tym razem silne uderzenie ciepła będzie miało miejsce na północy Alaski i nad Morzem Beauforta. Choć i w regionie Svalbardu nadal będą występowały silne dodatnie odchylenia. Jak pokazuje mapa obok (kliknij, aby powiększyć) temperatury śmiało przekroczą zero stopni. Rezultatem tego zjawiska będzie topnienie pokrywy lodowej w jednym miejscu, jak i też zatrzymanie procesu zamarzania tam, gdzie temperatury nie przekroczą zera stopni. Tak więc w ciągu najbliższych dni zasięg lodu morskiego znajdzie się na podium. 

Zobacz także:

 

8 komentarzy:

 1. Proszę napisać jakieś komentarze bo mi się nudzi

  OdpowiedzUsuń
 2. Jan co ty na to jak przewidujesz, bo już pisali wceśniej , że mrozy idą 2 cyfrowe i grudzień zimny, a jak na razie idzie ocieplenie i pytam cie czy święta będą białe bo opadów jest nie wiele tak jak wcześniej pisałem.
  A tu link co pisza o zimie w Grudniu:
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/pogoda-na-grudzie%C5%84-2022-czeka-nas-mr%C3%B3z-burze-oraz-cz%C4%99ste-zmiany-warunk%C3%B3w-atmosferycznych-3-12-2022/ar-AA14R280?cvid=ff3f166cb04840e9bfe41b0acb56fb16&ocid=winp2sv1plustaskbarhover

  OdpowiedzUsuń
 3. Zobacz to . https://prnt.sc/p50KKJEEu7VO
  Na jutro temperatura.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy rozpad wiru spowoduje zatrzymanie cyrkulacji układów barycznych?

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Hubert, jednak coś pomógł ten rozpad wiru polarnego?

  Zobacz:
  Amerykańska Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery (NOAA) podaje, że zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi ok. 41 mln kilometrów kwadratowych. To jeden z najwyższych wyników w ostatnim półwieczu. Średni tygodniowy zasięg i ekstrema pokrywy śnieżnej obliczono na podstawie 56-letniego okresu (od października 1966 do lipca 2022).

  OdpowiedzUsuń