środa, 28 grudnia 2022

Megatopnienie na Antarktydzie

W Arktyce panuje na razie względny spokój, czego nie można powiedzieć o Antarktydzie.

Zmiany zasięgu antarktycznego lodu morskiego w 2022 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA

Od kilku lat Antarktyda doświadcza takich samych zmian, jak Arktyka w ciągu ostatnich kilkudziesięciu. Pokrywa lodowa Oceanu Południowego kurczy się na skutek wzrostu temperatur.  W lutym 2022 roku odnotowano tam rekordowe minimum zasięgu lodu morskiego. 26 grudnia 2022 zasięg lodu Oceanu Południowego ponownie odnotował rekordową wartość - 6,12 mln km2. Ostatni raz o tej porze roku taka sama sytuacja miała miejsce w 2016 roku, ale to po 2021 roku ustanowiony został nowy historyczny rekord. Do minimum zostały niecałe dwa miesiące, więc nie jest oczywiste, że rekord z 2022 roku zostanie przebity. Jednak to, co się dzieje na Antarktydzie budzi obawy ze względu na to, co działo się przez ostatnie 20-30 lat. Trend wtedy był odwrotny od arktycznego. 

Zmiany powierzchni antarktycznego lodu morskiego w 2022 roku w stosunku do zmian z wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

Wpływ na topnienie lodu morskiego mają temperatury powietrza oraz wiatr. Jak pokazuje mapa obok, grudzień był niezwykle ciepły na dużym obszarze wód wokół Półwyspu Antarktycznego. Nad Morzem Weddella, gdzie znajduje się największy obszar lodu morskiego temperatury były od 1 do 2oC, wyższe od średniej 1981-2010, a to spore odchylenia ze względu na porę roku, czyli lato. Teraz trwa tam lato, więc tak jak w przypadku Arktyki takie odchylenie przy dużym nasłonecznieniu do 1-2oC, to dużo. Oprócz tego dużą rolę odgrywają lokalne upwelligi wody. Światowy ocean nagrzewa się, akumuluje ciepło. Potem ta energia pożytkowana jest na topnienie lodu morskiego, a także lodowców szelfowych.


Zobacz także:

 

 

1 komentarz: