czwartek, 5 stycznia 2023

Svalbard nadal pozostaje wolny od lodu

Na Svalbardzie nadal bez zmian, a więc brak lodu wokół wyspy, co staje się już normą. Do tego coraz częstsze odwilże, co świadczy o postępującym ociepleniu klimatu. 

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego w atlantyckim sektorze regionu. Pomarańczowe linie przedstawiają średni w latach 90. XX wieku zasięg lodu dla 4 stycznia.  University of Bremen/AMSR2

Choć sytuacja w Arktyce nie jest taka jak w latach 2016-2018, kiedy to padały rekordy zlodzenia arktycznych wód, to nie znaczy, że jest spokojnie. Najwyraźniej Arktyka weszła w nowy etap klimatu - brak lodu wokół Svalbardu. Sytuacji, kiedy wyspy te są od niego wolne przez niemal cały rok. Jedynie wyspy Ziemi Franciszka Józefa zamarzają, ale też w tym przypadku coraz częściej lód wycofuje się z regionu. To sytuacja, która kiedyś należała do rzadkości. Na mapie można zobaczyć linię wyznaczającą medianę z lat 90. XX wieku. Nic więc dziwnego, że nie ma u nas zimy. Powietrze z Arktyki wędruje nad wolnym od lodu Morzem Barentsa. Żeby u nas była zima, muszą zadziać się dwie rzeczy. Albo musi rozpaść się wir polarny - wtedy dochodzi do siłowego, że tak można powiedzieć wtargnięcia zimnych mas powietrza. Albo po prostu w innej sytuacji zimne masy powietrza muszą wędrować bezpośrednio nad Skandynawią. Dzięki temu powietrze nie ogrzeje się, a pozostanie chłodne, gdyż wędruje nad wychłodzonym lądem. 

Średnie dobowe temperatury z ostatnich 30 dni zarejestrowane w kilku miejscach archipelagu Svalbard. EUweather.eu

Jak pokazuje wykres, tylko przez część grudnia temperatury na Svalbardzie były w normie. Pod koniec miesiąca doszło tam do drastycznego ocieplenia. Panował jedynie kilkustopniowy mróz, a momentalnie dochodziło do odwilży. Ta stała się wręcz permanentna w pierwszych dniach tego roku. 5 stycznia temperatura wzrosła do 2,5oC. Na razie takie sytuacje są rzadkie, ale zdarzają się coraz częściej. W grę wchodzi zjawisko zwane jako atlantyfikacja regionu. Klimat staje się tam coraz bardziej morski. Mrozy wciąż dominują, ale coraz częściej wkraczają odwilże. Być może lód pojawi się wokół Svalbardu, ale jeśli to tego dojdzie, to na bardzo krótki czas. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz