sobota, 11 lutego 2023

Sytuacja bez precedensu - z Morza Barentsa zniknął niemal cały lód

To sytuacja bez precedensu. Morze Barentsa jest niemal całkowicie wolne od lodu w czasie, kiedy temperatury w Arktyce są najniższe. Kilka tygodni przed marcowym maksimum zasięgu lodu morskiego. 

 

Zmiany zasięgu i koncentracji arktycznego lodu morskiego wokół Svalbardu w dniach 6-10 lutego 2023. University of Bremen/AMSR2

Powyższa animacja pokazuje zmiany, do jakich doszło w dniach 6-10 lutego. Najbardziej przerażające jest to, że obszar bez lodu pojawił się powyżej 80oN, co nie powinno mieć miejsca o tej porze roku. 

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w stosunku do wybranych lat i średnich dekadowych. JAXA

Wyspy wchodzące w skład Svalbardu powinny być z trzech stron otoczone pakiem lodowym. Tymczasem powstał ogromny wyłom na północ od Ziemi Franciszka Józefa, co jest sytuacją niebywałą. Tam powinien znajdować się dwumetrowy pak lodowy, a obecnie w sąsiedztwie tych wysp znajduje się lód o grubości około metra. Takie zmiany rzutują także całościowo na zasięg lodu morskiego. Obecnie pokrywa lodowa jest w czołówce najmniejszych w historii pomiarów wartości. Jest bardzo prawdopodobne, że taki stan może utrzymać się już do końca sezonu zamarzania. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg lodu wraz z medianą lat 90. XX wieku. 

Zmiany powierzchni lodu morskiego na Morzu Barentsa w 2023 roku. JAXA/AMSR2
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny.

Tego wykresu komentować nie trzeba. Pojedynczy, niezbyt zresztą też silny sztorm doprowadził do olbrzymiej redukcji lodu. W rezultacie, historycznego rekordu.

Wizualizacja wiatru i temperatur w atlantyckiej części Arktyki 10 lutego 2023 roku. Earthnet

Północnymi krańcami Oceanu Atlantyckiego podążył kolejny sztorm, który też nie był zbyt silny. To jednak wystarczyło, by w kilkadziesiąt godzin roztopić lód, który zaczął tworzyć się na początku lutego. Temperatury wód Morza Barentsa są 2oC wyższe od średniej. Między południowym Svalbardem a Nową Ziemią czyli na 77oN woda ma od 0 do 2oC. Dawniej ten obszar był pokrywy lodem, więc woda miała tam około -1,5oC. Ostatnio na Svalbardzie ponownie doszło do odwilży. Na ogół temperatury mają około -5oC, są więc dużo wyższe niż być powinny. Za częste odwilże odpowiada zjawisko altantyfikacji Arktyki. Cieplejsze wody wpływają na pogodę w regionie. 
 
Mozaika zdjęć satelitarnych w atlantyckiej części Arktyki 8-10 lutego 2023. Sentinel-1 AB, Sea Ice Denmark
 
W takiej sytuacji nie należy się dziwić, czemu u nas nie ma zimy.  Mróz jak przychodzi, to z Syberii, ale towarzyszą mu słabe opady śniegu. A teraz mamy zachodnią cyrkulację mas powietrza, w której zresztą też ocieplający się klimat sporo zmieni. Nawet sam czas trwania dodatnie fazy NAO jest związany z ociepleniem klimatu (większa ilość niżów barycznych na północy Atlantyku). 
 
Zobacz także:

5 komentarzy:

 1. Witaj Hubert, mnie to wcale nie dziwi choć mogło być tam wszystko zamarznięte, ale po co sie starać pisać co będzie i było coraz lepiej z zamarzaniem Arktyki, ale kogo to obchodzi.
  Wątpie , żeby tam sie sytuacja zmieniła ale może jakiś cud sie zdarzy.
  Tak jak pisał Piter , że w 2020 r będzie mega topnienie , ale to zostało zatrzymane i był przyrost
  lodu o 2 mln km.
  W zeszłym roku pisałem że będzie mega topnienie 26 czerwca przez 2-3 tygodnie i było to wyliczone na 700 tyś basenów olimpijskich i wyniosło to tylko 3% lodu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdajesz sobie sprawe , że w tym roku może być bez problemu 5% i jeszcze do tego mogą sie lodowce oderwać bo trzymają sie jak to określiłeś pazurkami.
  Nie ma współpracy są na razie nie wielkie konsekwencje.
  Myślisz , że będzie w tym roku jak w 2022 powolne topnienie, nie będzie dużo słońca tak jak to miało być już w 2020 r.

  OdpowiedzUsuń
 3. A u nas sie szykuje mega susza i drożyzna, w tamtym roku Polska tak jak pisałem wcześniej była faworyzowana w porównaniu do innych krajów, a w tym roku tego nie będzie wszyscy po równo dostaniemy dużo słońca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przy zimie atomowej tak na szybko dumająć średnia temperatura i tak by nie spadła poniżej zera względem temperatury sprzed rewolucji przemysłowej. Mamy ponad 1 stopnień zapasu .

  OdpowiedzUsuń