wtorek, 21 lutego 2023

Antarktyda weszła na nowy rekordowy zakres topnienia

Lód morski wokół Antarktydy zanotuje w tym roku rekordowo małe minimum, które zwykle przypada na koniec lutego lub początek marca. Wygląda na to, że na Antarktydzie doszło do przełamania sprzężenia, które przez lata uniemożliwiało zanik tamtejszego lodu.

Zmiany zasięgu antarktycznego lodu morskiego w 2023 roku  w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Od wielu dni zasięg lodu morskiego na Oceanie Południowym utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Aktualnie wynosi on 1,81 mln km2, to 0,17 mln km2 mniej od poprzedniej rekordowej wartości z zeszłego roku.
 
Zasięg i koncentracja lodu morskiego na Oceanie Południowym 20 lutego 2023 roku wraz z nałożoną medianą lat 1981-2010. NSIDC
 
Od połowy grudnia 2022 zasięg lodu zaczął notować rekordowe wartości. Obserwujący te zmiany naukowcy uważają, że „nigdy wcześniej nie widzieli tak ekstremalnej sytuacji”. Najwyraźniej Antarktyda w całości zaczęła doświadczać skutki globalnego ocieplenia tak, jak w wcześniej Arktyka. Największe ubytki w lodzie są widoczne na Morzu Rossa. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia anomalie powierzchni lodu morskiego względem średniej lat 2000-2019. Nie ulega wątpliwości, że przyczyną takich roztopów na Antarktydzie w ostatnich latach są temperatury wód i odpowiadająca za nie coraz większa ilość magazynowanego ciepła w oceanach. „Nigdy wcześniej nie widziałem tu tak ekstremalnej sytuacji bez lodu”,  powiedział prof. Karsten Gohl z Instytutu Alfreda Wegenera. We wcześniejszych latach głównie na skutek zmian w zasoleniu wód Oceanu Południowego, lód morski przyrastał, a nie topił się. Wzrost temperatur sprawił, że sprzężenie to zostało przełamane. Pewna epoka na Antarktydzie dobiegła końca. 

Zobacz także:
 
 


7 komentarzy:

 1. Pewnie i na naszej półkuli dojdzie niebawem do pobicia rekordu 2012
  Szczególnie jeżeli faktycznie nastąpi el niño.Stawiam na ten lub maksymalnie na przyszły rok. Tak po 50 procent na każdy z nich

  OdpowiedzUsuń
 2. To dopiero początek degradacji lodu, to już miało być w 2020 r ale zostało zatrzymne na 2 lata , mnie sie już nie chce pisać , że będzie przyrost lodu bo mógł by być bez problemu większy, ale nie ma znikąd pomocy tylko wyśmiewanie weź tabletki to zobaczycie dopiero co przyroda zrobi w tym roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czeka nas gorsza susza niż rok temu , a mogło być tak dobrze urodzaj jak w 2021 o 10% był większy niż poprzednie lata, nie musicie wierzyć ,ze tak będzie sami zobaczycie , a już sie coś szykuje na województwo wielkopolskie i te pobliskie rejony już nie długo coś będzie ale na pewno nic dobrego.
  Przez 11 miesięcy nie było tak niszczących nawałnic tylko takie regionalne, mało co dokuczliwe.
  Ale sie skończyła ochrona z końcem stycznia 2023.
  Po co coś robić jak nikt nie chce , żeby było lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Już w marcu 2022 pisałem o suszy która nadchodzi nikt nie wierzył choć do tylu osób pisałem i można było wiele zrobić , ale kogo to obchodzi. Lepiej chodzić po suchych rzekach i pokazywać jaka jest susza jak temu zapobiec tak jak to robił Pan Grzegorz Walijewski w lipcu na Sanie.
  W Odrze tyle ryb zdechło , a mogły żyć , mógłbym pisać jeszcze wiele co było , a być nie musiało
  jak bym miał pomoc ludzi co mają odpowiedni sprzęt np, taki jak NOAA i współprace z nimi to byś nie pisał o małym przyroście lodu.
  A oceany w tym roku znowu zamiast sie wychłodzić to jeszcze będą bardziej ciepłe.
  Szkoda tylko , że moje możliwości nikt nie chce wykorzystać dla dobra świata.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Roku 2022 w Polsce produkcja rolna płody rolne były 10% wyższe to znaczy nie było sucho i nie strasz ludzi będzie problem z opadami deszczu w Polsce będzie wtedy problem opada mi deszczu jak będą nie urodzaje zastanów się

   Usuń
  2. Jan tak były ale tylko w Polsce bo polska była faworyzowana ja o tym pisałem i pokazałem , że u nas jest dużo lepsza sytuacja niż w Europie bo tam było 40% mniejsze zbiory niż u nas , a jak coś piszesz to sie upewni co ja pisałem.
   file:///C:/Users/Lenovo/Desktop/IMG20221010122436.jpg

   Usuń
 5. To już ruszyło teraz w lutym już nad morzem były silne orkany , a to dopiero pierwszy miesiąc bez ochrony. Ile ludzi bez prądu było w całej Polsce. Nie musicie wierzyć , że coś może mieć ochrone tu jest pierwszy dowód jak jej nie ma.

  OdpowiedzUsuń