czwartek, 9 lutego 2023

PIOMAS (styczeń 2023) - coraz słabszy impet

Tempo zamarzania arktycznych wód, przy dość szybkim eksporcie lodu przez cieśninę Fram wpłynęło na objętość lodu w styczniu tego roku. Impet zmian w stosunku do pierwszej połowy nocy polarnej jest wolniejszy, i nie wynika to tylko z typowych zmian sezonowych. 

Objętość lodu w Arktyce w 2023 roku względem wartości z ostatnich lat i średniej 1979-2020. PIOMAS

Średnia objętość lodu morskiego Arktyki w styczniu 2023 roku wyniosła 16 500 km3. Jest to siódma najmniejsza w historii pomiarów wartość. W dalszym ciągu obserwowana jest zmniejszona grubość lodu morskiego w centralnej części Oceanu Arktycznego. Doszło co prawda do poprawy grubości, a co za tym idzie ilości lodu wydłuż wysp Archipelagu Arktycznego, ale to efekt spiętrzania lodu z powodu jego dryfu.

Grubość arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w stosunku do lat 2007-2022 i średnich wartości z lat 80. i 90. XX wieku. PIOMAS
 
Sumaryczna grubość lodu przyrastała w tempie zbliżonym do średniej, co było związane z wcześniejszymi zmianami, a także dryfem lodu z ostatnich tygodni. Wciąż jak widać to na wykres, czapa polarna ma wyjątkowo małą grubość, która na koniec stycznia nie przekraczała 1,5 metra, a powinna mieć już dwa metry.

Zmiany średniej miesięcznej ilości lodu morskiego w Arktyce dla stycznia w latach 1979-2023. Dane PIOMAS

W styczniu tego roku czapa polarna miała 40% mniejsza niż w 1979 roku i 22% mniejszą niż w całym przedziale czasowym lat 1979-2022. Są to bardzo duże zmiany, biorąc pod uwagę szereg czasowy liczony w dekadach. W ostatnich latach doszło do spowolnienia procesu, jest to jednak sytuacja chwilowa. 

W drugiej połowie sezonu zamarzania tempo przyrostu lodu było wolniejsze od średniej wieloletniej. To efekt działania ponadprzeciętnie wysokich temperatur. 

Zobacz także:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz