poniedziałek, 29 maja 2023

W Arktyce rosną temperatury, topnienie zaczyna wyraźnie przyspieszać

Tegoroczny sezon topnienia lodu jest słaby, jednak możliwe, że lada chwila przestanie to być aktualne. W ciągu ostatnich kilku dni tempo topnienia czapy polarnej przyspieszyło. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia aktualny zasięg i koncentrację lodu morskiego. Widać rozległe dziury w lodzie, co świadczy, że topnienie wchodzi już na wyższy bieg. Na Morzu Barentsa ponownie jest mało lodu, co było do przewidzenia. To nie oznacza, że obecny sezon topnienia skończy się ogromnymi roztopami i rekordem we wrześniu. Jednak w Arktyce ze względu na grubość lodu i temperatury może dojść do szybkiej zmiany, całkowitego obrotu sytuacji, która jest nieprzewidywalna. Nie wiemy, jak będzie wyglądać pogoda w Arktyce za tydzień, bo prognozy mogą się nie sprawdzić. Wiemy, co będzie się działo w ciągu najbliższych dni. 
 
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2023 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
 
Zasięg lodu morskiego jest jeszcze na dziesiątej pozycji, ale to się zmieni w ciągu najbliższych dni. W ciągu ostatnich 7 dni średnie dzienne tempo topnienia lodu wyniosło 59,7 tys.
km2, średnia to 42,4 tys. km2.  Powierzchnia lodu także w ostatnich dniach uległa znacznemu spadkowi, co świadczy o tym, że w grę wchodzą już temperatury. Jest dziewiątą najmniejszą w historii pomiarów. Jak widać na wykresie obok, powierzchnia lodu morskiego jest mniejsza od średniej z ubiegłej dekady. Całościowe tempo spadku od marcowego maksimum pozostaje jeszcze mniejsze od średniej z ostatnich 10 lat - dokładnie 7,5%.
 
Prognozowane uśrednione wartości temperatur i ich odchyleń w Arktyce na 29-31 maja i 1-3 czerwca 2023. Climate Reanalyzer

Znad rozgrzanych kontynentów do Arktyki docierają ciepłe masy powietrza. W zachodniej Rosji oraz dużej części Kanady temperatury sięgają nawet 30
oC. Teraz to ciepło wędruje nad Ocean Arktyczny. Temperatury bardzo szybko zbliżają się do punktu odwilży. Nawet średnia dobowa będzie przekraczać punkt odwilży. 1 czerwca temperatura na biegunie północnym przekroczy 0oC. W takiej sytuacji sezon roztopów nabierze rozpędu. 
 
Lód morski na Morzu Beauforta 28 maja 2023 roku. NASA Worldview
 
Dotychczasowe postępy na Morzu Beauforta są większe niż w XX wieku, ale mniejsze niż w ostatnich latach lub takie same (zależy który sezon). Jest to więc przesłanka mówiąca o tym, że w tym roku nie padnie rekord, ale to nie musi być reguła. Może dojść do dużej zmiany w pogodzie, gdzie wykorzystany zostanie potencjał globalnego ocieplenia, a jest on większy niż w 2012 roku. Według prognoz, nawet tych na najblizsze 3-4 dni widać wzrastającą presję na ten region. 

Zobacz także:

1 komentarz:

  1. Witam. Panowie czy to forum jeszcze żyje???:D. Co z globalnym ociepleniem obraziło się na nas:D. Ja tu liczyłem na ciepłą wiosnę może później gorące lato ale chyba zawiodłem się. Albo że chociaż bałtyk nas zaleje i będę miał bliżej nad może a tu znów dupa:D:D:D. No dalej może trochę sobie pogadamy;).

    OdpowiedzUsuń