Sezon zamarzania 2024/25 ma się ku końcowi. Dane satelitarne pokazują, że początek topnienia lodu morskiego już miał miejsce. Stało się to kilka dni temu. Dużo jednak ważniejszą informacją jest to, że ilość lodu morskiego, a tym samym jego faktyczny stan jest fatalny. Jest coraz większe prawdopodobieństwo, że w tym lub w kolejnym roku dojdzie do "tąpnięcia na wykresie".
Zmiany zasięgu arktycznego lodu morskiego w 2025 roku w zestawieniu ze zmianami z wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC
Sam zasięg lodu (extent) wciąż rośnie. To efekt działania wiatrów, które przenoszą lód morski w ten sposób zwiększając obszar, na którym on występuje. Powierzchnia (area) jednak w tym czasie spada, więc za dzień lub dwa także i zasięg zacznie się obniżać. Woda jest wychłodzona, więc przenoszona przez wiatr kra lodowa nie jest w stanie się jeszcze topić. Tym bardziej że wraz z wiatrem wędruje zimne powietrze o temperaturze wynoszącej około -30 st. C. Powierzchnia lodu się kurczy, głównie za sprawą Morza Karskiego, gdzie w ciągu tygodnia lód morski skurczył się tam o 80 tys. km2. To efekt działania ekstremalnie ciepłych mas powietrza. W połowie marca temperatura w południowej części tego akwenu przekroczyła zero stopni, co o tej porze roku nie powinno mieć miejsca. Należy też zwrócić uwagę na to, że do Morza Karskiego (północno-wschodnia jego część) dostaje się ciepła woda z Atlantyku.
Objętość lodu w Arktyce w 2025 roku w zestawieniu ze zmianami z lat 1979-2024. PIOMAS, grafika Zachary Labe
Dużo ważniejszą informacją jest ilość lodu. Choć sama powierzchnia lodu, która od wielu dni jest rekordowo mała, to nie tylko to ma wpływ na ilość lodu, który tworzy czapę polarną w Arktyce ma jego grubość. Średnia objętość arktycznego lodu morskiego w lutym 2025 wyniosła 18 140 km3 co stanowi drugą najmniejszą w historii pomiarów wartość dla lutego. To tylko 780 km3 więcej niż w rekordowym wtedy 2017 roku. Wtedy w Arktyce miały miejsce rekordowo wysokie temperatury.
Grubość lodu morskiego w lutym 2025 roku i jej odchylenia w stosunku do średniej 1981-2010. PIOMAS/Zachary Labe
Grubość czapy polarnej jest istotna. Jeśli jest mała, to mniej energii trzeba na stopienie pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. W tej chwili temperatury w Arktyce nie są tak wysokie jak w lutym i pierwszej połowie marca, ale to i tak nic nie da. Czas działania wysokich temperatur był zbyt długi. Kilku czy nawet kilkonastodniowa przerwa nic nie da. Odradzanie lodu wymaga czasu, a pamiętajmy, że jesień, jak w sumie niemal cały sezon zamarzania był zły. To znacznie zwiększa szanse na megatopnienie - topnienie znacznie wykraczające poza średnią wieloletnią. Ryzyko ustanowienia nowego rekordu zwiększa się. Pogoda w Arktyce przestaje mieć znaczenie. Prawdopodobny scenariusz jest taki, że lód w Arktyce roztopi się pod gęstym kocem z chmur. Temperatury, szczególnie wody wzrosną na tyle, że obecność chmur nie będzie miała żadnego znaczenia.
Cieszę się że jest nowy wpis bo obawiałem się że blog został zakończony.
OdpowiedzUsuńNie został zakończony
UsuńWitaj Hubert fajnie , że wróciłeś bo już myślałem , ze zrezygnowałeś z pisania.
OdpowiedzUsuńPanie Hubercie, zostaw Pan politykę, Arktyka ważniejsza. Mimo, że blog jest trochę skręcony pod potrzeby czasów uważam że robi Pan dobrą robotę i każdy znajdzie coś tutaj dla siebie kto interesuje się Arktyka i zmianami które w niej i przez nią zachodzą. Pozdrawiam serdecznie
OdpowiedzUsuńDobra robota, staram się czytać regularnie. Szokuje najbardziej wykres objętości lodu.
OdpowiedzUsuńCzytałem regularnie, martwiłem się, że zakończył Pan bloga, cieszę się z powrotu, pozdrawiam
OdpowiedzUsuń@Hubert. Zostaw politykę, bo to gra o ujemnej wartości dodanej. Swoją drogą PO i PIS to często koledzy i koleżanki, ale odgrywają walkę w mediach by polaryzować i zyskać nasze głosy.
OdpowiedzUsuńDużo lepiej czytać o Arktyce. Trzymaj się!
Doszło dziś do znacznego spadku zasięgu lodu morskiego według Jaxa,i w związku z tym słychać na Arctic Sea Ice Forum,że jak jeszcze jutro ,trend spadkowy zostanie potwierdzony,to na dzień 21 marca, zostanie ogłoszone tegoroczne maksimum zasięgu.
OdpowiedzUsuńJeśli tak będzie,na co wiele wskazuje,bo rzadko kiedy maksimum było później,to będzie to rekordowo niskie, maksimum zasięgu lodu morskiego.
^^ jw. też ucieszony jestem
OdpowiedzUsuńSuper, że Pan wrócił. Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńMusiałem sobie kupić nowy laptop za 400 zł. Jakieś paniusi z Kurskiej TV nie spodobała się moja dawna działalność opozycyjna na Twitterze. Prawda ją zabolała, więc się mści. Ale ja też się zemszczę na niej.... po wyborach.
OdpowiedzUsuń