czwartek, 19 września 2013

Przejście Północno-Zachodnie minimalnie się otworzyło

W tym roku Przejście Północno-Zachodnie się nie otworzyło, po raz pierwszy od 2006 roku. Przez 5 lat od 2007 do 2012 roku ten legendarny szlak żeglugowy był pozbawiany lodu na okres kilku tygodni, dzięki czemu wszelkie jednostki morskie mogły nim żeglować. W tym roku jest to niemożliwe, ale 16 września przejście w pewnym stopniu się otworzyło. W pewnym i minimalnie, gdyż ogólnie rzecz biorąc wciąż pozostaje zamknięte. Spójrzmy na mapę:

Lód w Przejściu Północno-Zachodnim, 16 września 2013 roku, AMSR2 - Arctishe Pinguin.

Kiedy się dokładnie przyjrzymy (p-klik, aby powiększyć), to okazuje się, że istnieją prześwity pozwalające na przebicie się przez cieśniny. Jeszcze lepiej pokazuje to zdjęcie wykonane przez satelitę Terra:

Przejście Północno-Zachodnie - zdjęcie wykonane przez satelitę Terra 16 września 2013 roku.

Na zdjęciu Terra widać to tak: od Morza Beauforta, a dokładnie od Zatoki Franklina wzdłuż Wyspy Banksa istnieje dojście do Cieśniny McClure’a, dalej wzdłuż wysp w cieśninie też istnieje niewielki prześwit. Pewien problem, gdzie tu można polemizować nad definicją otwarcia przejścia i możliwości technicznych, lub tego w jakim sensie, a dokładnie dla kogo jest ono otwarte (czy jachty, czy duże statki o solidnej konstrukcji); jest spore zablokowanie środkowej części Cieśniny Barrowa. Natomiast dalej aż do wód Morza Baffina, przejście jest prawie wolne od lodu, poza nielicznymi krami lodowymi.

Wniosek jest taki, że w jedynie 16, ewentualnie 15 i 17 września cieśniny w Archipelagu Arktycznym dałoby się przepłynąć. Ale tylko przez duże jednostki, które posiadają solidne kadłuby, odporne na zderzenia z dryfującymi blisko siebie krami lodowymi. Inne statki, w tym kutry, a tym bardziej jachty nie miałyby szans na pokonanie tego szlaku. Obecnie Przejście Północno-Zachodnie sukcesywnie zamarza, jest tam mroźno i od czasu do czasu, gdy nasuną się fronty niżowe, pada śnieg.  Za kilka tygodni w tym regionie zrobi się bardzo mroźno, gdzie temperatura spadnie do -20oC, a w styczniu nawet do -40oC. Cały obszar wód pokryje lód.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz