sobota, 21 września 2013

NSIDC - wrześniowe minimum 2013

National Snow and Ice Data Center (NSIDC) 20 września przedstawiło raport na temat wielkości czapy lodowej we wrześniowym minimum w tym roku. Według danych jakie zostały zebrane minimum miało miejsce  13 września 2013 roku i wyniosło 5,1 mln km2. To o 1,69 mln km2 lodu więcej niż rok temu. Poniżej animacja zmian w pokrywie lodowej w okresie letnim 2013.

Animacja NASA pokazująca zmiany w pokrywie lodowej w okresie letnim 2013 roku. 

W tym roku warunki topnienia nie były korzystne. Duże zachmurzenie uniemożliwiało pełne wykorzystanie promieni słonecznych, ponad sztormy jakie przeszły nad Oceanem Arktycznym  pierw pokruszyły lód, a następnie przyniosły zimną i pochmurną pogodę. Z tego powodu ubytki w lodzie zaczęły zamarzać, widoczne to szczególnie było pod koniec lipca i potem na początku sierpnia. Sztorm krusząc lód rozrzucał go zwiększając zasięg, następnie miejsca gdzie pojawiła się woda, ponownie zamarzały. Najintensywniej topnienie przebiegało w lipcu (do 22 lipca). Potężny, lecz jedynie kilkudniowy wyż doprowadził do niezwykle silnego topnienia lodu. Antycyklon szybko znikł i topnienie ponownie zwolniło. Ted Scambos jeden z naukowców NSIDC podkreśla, że ten rok w Arktyce i tak nie prezentuje się dobrze mimo rekordowo niskiego zasięgu w 2012 roku.  Inny naukowiec z NSIDC powiedział, że choć w tym roku lato było w Arktyce zimne to pokrywa lodowa jest jedną z najmniejszych w historii. 

To oznacza, że ten rok, to tylko "recovery" czyli przywrócenie, odnowienie stanu lodu z zupełnie nieodległego okresu jakim jest 2005 i 2006 rok. Taka sama sytuacja jak w 2008 czy 2009 roku.


Porównanie wielkości czapy lodowej z 13 września 2013 roku na tle średniej z lat 1981-2010, NSIDC.

W tym roku mało stopiło się lodu na Morzu Beauforta, nie otworzyło się też Przejście Północno-Zachodnie. Znaczne obszary lodu zniknęły na północ od Ziemi Franciszka Józefa i Svalbardu, czego przyczyną była słoneczna pogoda w tamtym regionie, a co za tym idzie silne nagrzanie się wód morskich. Także obszar wód leżących bliżej wybrzeży zachodniej Rosji czy Skandynawii w tym roku uległ silnemu nagrzaniu, co też miało wpływ na topnienie lodu w atlantyckiej części Oceanu Arktycznego.Wykres pokazujący emisję metanu od 24 lipca do 11 września 2013 roku.

Nie należy liczyć na to, że ten rok okazuje się wyjątkowym, jest to tylko fluktuacja, a następnych latach należy, bez wątpienia spodziewać się intensywnego topnienia lodu. Warto zwrócić uwagę na krótki lipcowy wyż, który dokonał silnego spustoszenia w pokrywie lodowej. Wyobraźmy sobie w tym roku warunki np. z 2011 roku. Taki rok jak 2011 czy 2012 może się powtórzyć w 2014 i 2015 roku. Co przy takiej grubości lodu nie wróży nic dobrego.  W tym roku doszło także do wzmożonej emisji metanu (CH4), główną przyczyną tego stanu rzeczy było i wciąż niestety jest wysoka temperatura wód Morza Karskiego i Barentsa. Także silne upały w syberyjskiej tajdze i tundrze oraz pożary doprowadziły do wysokiej emisji metanu, który jest silnym gazem cieplarnianym. To może się przełożyć na dalsze ocieplenie klimatu i topnienie lodu w Arktyce w najbliższych latach.Zobacz także:
  • ASI aktualizacja - sezon topnienia na finiszu, piątek, 13 września 2013 Być może już jutro, lub za dwa, trzy dni nastąpi koniec topnienia pokrywy lodowej w Arktyce. Prawdopodobnie moment ten przypadnie 14-ego, najwyżej 16 września. Czapa lodowa topi się powoli, ale systematycznie, dzięki czemu wg danych JAXA lodu jest mniej więcej tyle, co w 2010 roku. Zasięg lodu w ostatnich dniach obniżał się, ale można powiedzieć, że lód...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz