poniedziałek, 23 września 2013

Sytuacja termiczna w Arktyce - ciepło nad oceanem

Ocieplanie się powietrza nad Oceanem Arktycznym jest naturalną koleją rzeczy po okresie topnienia. Jednak w ostatnich latach zjawisko to przybiera na sile, co jest związane z globalnym ociepleniem. Im więcej się stopi lodu tym więcej jest powierzchni wód, które się ogrzeją. W ten sposób więcej ocean oddaje ciepła, które zgromadził w czasie okresu letniego.


Odchylenie od normy temperatur na świecie. Pierwsza mapa - 22 września 2013, druga mapa - średnia dla ostatnich 30-tu dni, NOAA.

Te dwie mapy świata pokazują odchylenie od normy temperatur na świecie, w tym w Arktyce. Widać, że w ciągu ostatnich kilkunastu dni, powietrze nad Arktyką się ociepliło. Jeszcze dwa miesiące temu nad Arktyką, a dokładnie nad Oceanem Arktycznym, było dość zimno, temperatury były nawet poniżej normy. Obecnie są one powyżej normy. Zjawisko to jednak w tym roku ma mniejszą skalę niż w 2012 roku, ponieważ lodu stopiło się mniej niż w poprzednim sezonie. Mniej ciepła wydostanie się z oceanu do atmosfery. Biorąc pod uwagę ostatnie lata i XX wiek, skala jest większa i będzie się nasilać, gdy lód w Arktyce będzie się topić dalej.


Zmiany temperatur na północ od 80oN w 2013 roku, DMI.

Wykres DMI pokazuje wysoką, dodatnią anomalię termiczną w rejonie bieguna północnego. To charakterystyczne odchylenie w okresie po sezonie topnienia. Jednakże w ostatnich latach zjawisko to staje się coraz bardziej intensywne.


Anomalia termiczne w Arktyce w najbliższych dniach, Pogoda i klimat

W najbliższych dniach taki stan rzeczy się utrzyma i prawdopodobnie, jak rok temu także i zimą temperatura w Arktyce będzie powyżej normy. Co ciekawe wyjątkowo zimno jest na Syberii, czego efektem są opady śniegu i mrozy.

Temperatury powierzchniowe wokół Oceanu Arktycznego, 23 września 2013 roku, Arctic Weather Map.

Te dwie mapy północnej półkuli (obszary leżące na północ od 55oN) przedstawiają rozkład temperatur lądowych. O ile nad Oceanem Arktycznym jest tylko kilkustopniowy mróz, a nawet są miejsca, gdzie nie ma go w ogóle, to nad lądami jest zdecydowanie zimniej. Powietrze bardzo szybko się tam wychłodziło. Pomijając Grenlandię, gdzie panują siarczyste mrozy, Syberia jest najzimniejszym miejscem na półkuli północnej. W czołówce jest też Alaska, gdzie górzysty krajobraz sprzyja szybkiemu przechodzeniu z lata do zimy. Na tych obszarach noce są bardzo zimne z temperaturami spadającymi miejscami do -20oC. Nawet w ciągu dnia na północy Syberii jest zimno, temperatury coraz rzadziej przekraczają tam wartość zera stopni. Ciepło jest w Kanadzie, gdzie w nocy mróz i to lekki ogranicza się do niewielkich obszarów. W dzień jest tam wciąż ciepło. 

Svalbard i Ziemia Franciszka Józefa, 22 września 2013 roku, Terra-Modis.

Być może już za kilka lat nad Oceanem Arktycznym nawet w październiku temperatura nie będzie schodzić poniżej zera. Kiedy lód stopi się do zera, ogromne ilości ciepła dostaną się do atmosfery w trakcie nocy polarnej. To całkowicie zmieni system pogodowy w Europie, czy na Syberii.

Zobacz także: Brak komentarzy:

Prześlij komentarz