poniedziałek, 23 września 2013

Barrow - koniec lata

Do Barrow, niewielkiej osady nad Morzem Beauforta zawitała zima. Ostatnie dni były tam podobne do tych jakie występują u nas pod koniec listopada, czy na początku grudnia. Temperatura w dzień ledwie przekraczała zero stopni, a nocą panował lekki mróz od -1 do -3oC. Obecnie rozgościła się tam na dobre zima, gdzie przez całą dobę panuje mróz od około -8oC w nocy do -2oC w dzień. Przez większość czasu nad wybrzeżem Alaski jest pochmurno, często pada deszcz ze śniegiem lub sam śnieg. A jeszcze ledwie miesiąc temu było tam w miarę ciepło, pogoda w takich miejscach jak Barrow szybko się zmienia. Krótkie, chłodne lato szybko się kończy i niemal od razu przechodzi w zimę. Na tym filmie możemy zobaczyć jak wyglądały ostatnie dni arktycznego lata.


Co prawda dzień polarny już się skończył i zaczęła się noc, to na niższych szerokościach geograficznych, w takich miejscach jak Barrow (płn. Alaska), Pevek (płn-wsch. Rosja) czy Ilulisaat (zach. Grenlandia) dzień wciąż jest obecny, a słońce świeci około dwunastu godzin. Z każdym dniem, dzień będzie się szybko skracać i w wyżej wymienionych miejscach, leżących na północ od 70 stopnia N za dwa miesiące zapanują ciemności. W południe słońce nie będzie się tam w ogóle pokazywać.
 

Mapa pokazująca obszary gdzie występuje pokrywa śnieżna. Na razie śnieg ogranicza się do gór i wyżyn, ale już wkrótce strefa śniegów obejmie tereny nizinne, 22 września 2013 roku, Wetterpool.

Oczywiście zrobi się tam bardzo zimno, już teraz w wielu miejscach na Syberii i na Alasce mróz trzyma przez całą dobę, a noce są tam naprawdę zimne. Także połacie śniegu zajmują coraz większe tereny, schodząc z gór, w miarę postępowania ochłodzenia fronty niżowe zasypują śniegiem coraz to większe tereny. Pokazuje to ta powyższa mapa. Zima jak widać postępuje z każdym dniem.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz