sobota, 7 września 2013

Gwałtowne topnienie na Grenlandii na sam koniec

Sezon topnienia pokrywy lodowej na Grenlandii ma się ku końcowi i pod koniec września, lub na samym początku października zakończy się na dobre. Jednak teraz topnienie lądolodu gwałtownie skoczyło  obejmując dość spory jak na tę porę roku obszar.


 Zasięg topnienia lądolodu na Grenlandii, NSIDC.

Topi się obszar południowo-zachodniej części grenlandzkiego lądolodu, lokalnie topnienie przebiega też na północy. Mimo iż w tym roku nie padł rekord topnienia, to i tak zakres topnienia przewyższał i przewyższa normę z dawnych lat. 

 Tegoroczny trend topnienia grenlandzkiego lądolodu, NSIDC.

Za obecny skok w topnieniu odpowiedzialny jest układ frontów atmosferycznych. Na poniższym zdjęciu przedstawione są dwie mapy pogodowe, który pokazują zaistniałą sytuację.    Sytuacja baryczna w Arktyce i m.in nad Grenlandią 4 i 5-ego września 2013 roku, Wetterzentrale.

Nad  Zatoką Hudsona, a potem nad Labradorem  mamy niż, który zaciąga ciepłe powietrze z południa.  Dalej na wschodzie jest wyż, który potem rozpościera się nad Grenlandię. Ustawienie tych układów ciśnień zasięgnęło nie tylko ciepłe powietrze, ale i słoneczną pogodę, co widać dalej, poniżej na zdjęciu Terra.

Niewielkie zachmurzenie nad Grenlandią 4 września 2013 roku i ciepłe powietrze umożliwiło topnienie lodu na znacznym obszarze lądolodu, Terra-Modis.

Temperatury na wybrzeżu Grenlandii są wciąż wysokie, w ostatnich dniach było tam od 4 do nawet 10oC. We wnętrzu lądu jest jednak zimno i panuje tam całodobowy mróz. Obecna sytuacja, jaka miała miejsce nad Grenlandią szybko się skończy, gdyż nad całą wyspę zostanie zaciągnięte zimne powietrze.  Poza tym za dwa tygodnie zacznie się jesień i noc polarna, co zakończy proces topienia na Grenlandii i w całej Arktyce.Zobacz także:   


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz