wtorek, 3 września 2013

Porównanie kriosfery

Sezon topnienia powoli się kończy, za kilka dni nastąpi kilkudniowa stagnacja, a potem ponowny, zimowy przyrost lodu. W tym roku stan lodu prezentuje się dobrze, a przynajmniej na tle 2007 i 2012 roku. A także na tle 2010 i 2011 roku. Mniej więcej tak samo jest jak w 2009 roku.

 Porównanie kriosfery arktycznej z 2013 na tle rekordowych lat, Polar Sea Ice.

Ze względu na zimną i pochmurną pogodę, topnienie w tym roku było powolne. Wynikiem tego jest względnie dobry stan lodu. Pomijając rzecz jasna liczne dziury w lodzie i ogólnie to, że znaczne  obszary pokrywy lodowej, to  dryfująca kra.  
  
 Zmiany w powierzchni arktycznego lodu w 2013 roku, na tle ostatnich lat, Cryosphere Today.
 
W zasadzie to już teraz można stwierdzić, że jest stagnacja, która kończy sezon topnienia lodu. Wykres pokazuje nam zmiany w powierzchni lodu morskiego w Arktyce. Żółta linia oznacza 2013 rok. Wyraźna jest tu stagnacja, choć wciąż lód może się topić.  O tym, że lód topi się świadczy spadek powierzchni, a nie zasięgu lodu. Zasięg lodu ostatnio spadł, ale wzrosła koncentracja kriosfery. Przyczyną są wiatry, które spychają lód, zagęszczają krę i zmniejszają przy tym zasięg, zaś nie naruszając jednocześnie samej powierzchni lodu. Lód wciąż może się jeszcze topić, ale być może w tym roku sezon topnienia zakończy się wcześniej.


 

Zobacz także: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz