niedziela, 15 grudnia 2013

Kontynuacja ciepła

Dodatnie anomalie temperatury w Arktyce wciąż się utrzymują i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Praktycznie od wrześnie nad Oceanem Arktycznym temperatury powietrza w mniejszym lub większym stopniu są powyżej normy. Tydzień temu obszar silnej anomalii miał miejsce nad Morzem Czukockim i nad północną częścią Alaski. Temperatury były tak wysokie, że w Prudhoe Bay nad Morzem Beauforta 8 grudnia zanotowano wartość wynoszącą 39oF czyli około 4oC. Tak przynajmniej podaje Dr. Jeff Masters' WunderBlog. To ogromna wartość, jak na ten obszar Ziemi o tej porze roku. Nawet jeśli wartość ta jest zawyżona o 1 czy 2 stopnie Celsjusza, to i tak temperatury rzędu 0-1oC są zdecydowanie za wysokie. 
Anomalia termiczne na świecie, w Arktyce utrzymują się dodatnie anomalia termiczne, a na Antarktydzie ujemne. NOAA

Wracając do Oceanu Arktycznego, to na mapie widzimy dalej utrzymujący się trend ciepła z temperaturami powyżej normy. Dodatnie anomalia ostatnio utrzymują się na Syberii. W Kraju Krasnojarskim dla przykładu temperatury nie odbiegają do tych jakie występują w czasie typowej dla Polski zimy. W leżącej dalej na wschód Jakucji jest co prawda zimniej, ale i tam temperatury powietrza są znacznie powyżej normy. W tym samym czasie zimno było i wciąż jest w USA i Kanadzie. Nad Zatoką Hudsona mrozy sięgają -40oC. Z kolei na Svalbardzie i w jego regionie jest kilka stopni poniżej zera. Podobna sytuacja występuje na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Grenlandii, gdzie teraz, jak i w ostatnich dniach temperatury wynoszą średnio od -5 do -10oC. 

Zmiany średniej temperatury wokół bieguna północnego w 2013 roku. DMI

Wykres DMI przedstawia stale utrzymujący się trend dodatniej anomalii wokół bieguna północnego. Tylko latem temperatury w Arktyce utrzymywały się poniżej normy, co przyczyniło się do powolnego topnienia lodu.


Prognozowane na najbliższe dni anomalia termiczne w Arktyce, Pogoda i klimat (meteomodel.pl).

Nic nie zapowiada, by trend miał się zmienić. W dalszym ciągu będzie utrzymywać się wysokie, dodatnie odchylenie od normy. To nie przeszkodzi, a przynajmniej nie powinno przeszkodzić w przyroście i utrzymaniu się pokrywy lodowej w Arktyce. Choć nigdy nie mów nigdy.

Z powodu ocieplania się klimatu, czyli globalnego ocieplenia, temperatury w Arktyce są zdecydowanie wyższe niż być powinny. Ten trend, oczywiście z fluktuacjami się utrzymuje i będzie się utrzymywać. średnia temperatura globu w latach 2000-2009 wzrosła o około 0,6°C w stosunku do okresu bazowego 1951-1980, w Arktyce wzrost wyniósł ok. 2°C. Nawet gdyby doszło do wybuchu wulkanu Pinatubo, to trend zostałby złamany (wśród sceptyków panowałaby euforia), ale tylko na 2-3 lata, gdyż aerozole wulkaniczne szybko są usuwane z atmosfery w przeciwieństwie do dwutlenku węgla, który utrzymuje się przez setki lat.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz