wtorek, 31 grudnia 2013

Szczelinowanie lodu w Morzu Beauforta

Sieć potężnych pęknięć i szczelin powstała w pokrywającym Morze Beauforta lodzie. Poniższe zdjęcie wykonane w podczerwieni pokazuje ciągnące się od wybrzeży Alaski pęknięcia i szczeliny w pobliżu Wyspy Banksa.

 Pęknięcia i szczeliny w lodzie pokrywającym wody Morza Beauforta, 31 grudnia 2013 roku. Environmet Canada

Przyczyną tego stanu rzeczy jest silny wyż, który znajduje się w regionie Morza Beauforta i Czukockiego. Ciśnienie w centrum wyżu 30 grudnia sięgnęło co najmniej 1040 hPa. Wyż nieco słabnie, ale możliwe jest, że za kilka dni ponownie wzmocni się i będzie się utrzymywać przez co najmniej tydzień, jeśli nie dłużej. Wyż spowodował spychanie lodu od wybrzeży Alaski i Kanady do centrum Arktyki, co widać na zdjęciu. Czarny obszar u wybrzeży Ameryki Północnej, to fragment morza wolnego od lodu. Lód ten nie stopił się, lecz został zepchnięty na północ.


Sytuacja baryczna nad Arktyką, 30 grudzień 2013 roku. Wetterzentrale

Silny wyż przyczynia się do zmian w pokrywie lodowej. Do podobnego, ale na większą skalę zjawiska doszło w w lutym i w marcu 2013 roku, co pokazują zdjęcia poniżej.

Potężne szczeliny w pokrywie lodowej Morza Beauforta - 24 luty i 7 marca 2013 roku.

Tego typu zjawisko, jakim jest powstawanie szczelin choć naturalne, może przyczynić się do osłabienia pokrywy lodowej. Jako, że lód jest cieńszy niż kiedyś, do takich zdarzeń będzie dochodzić coraz częściej. Cieńszy o połowę lód łatwiej pęka i podlega szczelinowaniu. Jeśli wiatr jest silny to w szczelinach powstają wysokie fale, które mogą kruszyć lód, nie ma znaczenia czy jest to noc czy dzień polarny. Zwłaszcza, że temperatury cały czas są w mniejszym lub większym stopniu powyżej normy, co spowalnia proces ponownego zamarzania.


Zobacz także:

  • Kruszenie lodu w środku nocy, niedziela, 22 grudnia 2013 Pokrywa lodowa u północnych wybrzeży Grenlandii pęka i kruszy się, na zdjęciu w podczerwieni widać potężną szczelinę o długości ponad 200 km i szerokości kilkunastu. Na północ od szczeliny lód jest pokruszony o koncentracji 85-90%. To do pewnego stopnia naturalna sytuacja, kiedy silne wiatry spychają lód, jednak w obecnej sytuacji zdarzenia te mogą przynieść negatywne skutki. Duży ubytek w lodzie pojawił się też w Morzu Lincolna i w Cieśninie Naresa...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz