poniedziałek, 21 kwietnia 2014

Fala ciepła na Alasce

Z każdym dniem ciepło dociera coraz dalej na północ, przekraczając koło polarne. Tym razem możemy zobaczyć efekty przyspieszonego ocieplenia na Alasce, gdzie intensywnie topi się pokrywa śnieżna. Mapa po lewej pokazuje anomalia temperatur 19 kwietnia 2014 roku w Ameryce Północnej. Wciąż są obszary, gdzie jest zimno, ale dodatnie anomalia obejmują obszary, których szybkie ocieplenie będzie miało wpływ na topnienie lodu w Arktyce.


Śnieg znika na Alasce w bardzo szybkim tempie. 20 kwietnia 2014 roku. NASA

Śnieg jeszcze się nie topi na samej północy Alaski, przynajmniej na razie.

Na zdjęciach satelitarnych widzimy efekty zbyt szybkiego ocieplenia. Na Alasce w niektórych miejscach temperatura przekroczyła 5oC, i nie są to obszary leżące na południu, nad Oceanem Spokojnym. Takie temperatury zostały osiągnięte w interiorze Alaski, daleko od wybrzeży Oceanu Spokojnego. Śnieg bardzo szybko się topi w regionie w którym powinien jeszcze leżeć przynajmniej przez następne 10-12 dni. W międzyczasie trwa kruszenie lodu u północnych wybrzeży Alaski i nie tylko.  

Anomalia termiczne na półkuli północnej w najbliższych godzinach. Climate Reanalyzer

Na Alasce i w innych regionach wokół Oceanu Arktycznego będzie się robić coraz cieplej, w tym roku zbyt szybko. Pokrywa śnieżna topi się wszędzie, choć są jeszcze miejsca, gdzie występują opady śniegu. Ogólny bilans jest ujemny. Jeśli trend się utrzyma, to ziemia zacznie zbyt wcześnie przyjmować energię cieplną ze słońca (albedo). To doprowadzi do szybkiego ogrzewania się Arktyki i topnienia lodu.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz