wtorek, 15 kwietnia 2014

Taniec śmierci na lodzie

Od ponad miesiąca, z niewielkimi przerwami w Arktyce utrzymuje się dipol arktyczny. Dipol nie zniknie, dalej będzie utrzymywać się nad czapą lodową Arktyki, przyczyniając się do jeszcze większych strat w lodzie. Poniżej animacja pokazująca prognozę zachowania się układów barycznych nad Arktyką.

Sytuacja baryczna w Arktyce 14 kwietnia i prognoza na najbliższe dni. Wetterzentrale

W najbliższych dniach dipol będzie ingerować w lód pokrywający Ocean Arktyczny. Dodatnia Oscylacja Arktyczna spowoduje dalsze zmniejszanie się ilości lodu u wybrzeży Rosji. Następna animacja pokazuje możliwy dryf paku lodowego w najbliższych dniach.

Dryf lodu 13-14 kwietnia 2014 roku i możliwy dryf w najbliższych dniach. ACNFS-HYCOM

Kiedy nad Arktyką istnieje układ wiatrów zwany arktycznym dipolem, to lód jest transportowany z w stronę Atlantyku. Teraz kiedy ocean się nagrzewa, lód na Morzu Barentsa i wokół Svalbardu nie przyrasta. Lód przemieszczając się zaczyna ulegać topnieniu, w konsekwencji jego ilość w Arktyce zmniejsza się. Lód przemieszczający się przez Cieśninę Frama wzdłuż wybrzeży Grenlandii także nie przyrasta, gdyż ciepłe wody oceanu topią go. Jeszcze większy efekt widoczny jest w czerwcu i lipcu, gdzie w parze z ubytkiem objętości lodu, szybko zmniejsza się zasięg pokrywy lodowej. Dlaczego? Ocean Atlantycki jest wtedy na tyle ciepły, że lód szybko się w nim topi. Jednocześnie ubywa lodu na Morzu Czukockim, Wschodniosyberyjskim i Łaptiewów, a także na Beauforta. Szczególnie, gdy nad te obszary wyżej wymienionych wód dociera ciepłe powietrze znad szybko nagrzewającego się lądu.


Zmiany grubości lodu między 26.03 a 14.04 2014 roku. HYCOM

To dopiero pierwsza połowa kwietnia, a zmiany w arktycznym lodzie są już bardzo widoczne, co pokazuje animacja HYCOM. Ubywa lodu u wybrzeży Syberii, co przyspieszy letnie topnienie czapy lodowej. Nie wiadomo, jak będzie zachowywać się pogoda w najbliższych tygodniach i latem. Istniejący przez całą wiosnę i lato dipol z niewielkimi przerwanym to scenariusz zagłady. Sama z kolei pogoda w Arktyce jest determinowana przez globalne ocieplenie, gdzie pewne zjawiska zachodzą dłużej lub intensywniej.

Szczeliny i płonie wiatrowe w lodzie u wybrzeży Syberii, 14 kwietnia 2014 roku. Zdjęcie NASA, Terra

Przemieszczający się przez Cieśninę Frama lód wzdłuż wschodnich wybrzeży Grenlandii. NASA

Obecna, zaistniała sytuacja w Arktyce, to kolejny sygnał prognozujący szybkie topnienie lodu w 2014 roku. Szansa na powtórzenie się sytuacji z ubiegłego roku jest już zerowa. Duża jest za to powtórka z okresu 2010-2011, a nawet 2012. W obecnych czasach, gdzie w Arktyce jest cieplej niż kiedyś, gdzie oceany stają się coraz cieplejsze, dipol arktyczny jest swoistym tańcem śmierci. Tańcem nieprzyjaznej pogody, który może doprowadzić do całkowitego rozpadu lodu. Być może już w 2015 roku.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz