środa, 2 kwietnia 2014

Morze Beringa może stracić lód jeszcze w tym miesiącu

Lód pokrywający Morze Beringa topi się w szybkim tempie, co więcej znacznie pogorszyła się sama jakość lodu. Temperatura wody i wiatr sprawiły, że zasięg i powierzchnia lodu znacznie spadły w ciągu ostatnich kilku dni. Mapa po lewej pokazuje, że w regionie tym lód będzie się topić dalej. Temperatury miejscami sięgają zera stopni Celsjusza. Rośnie także temperatura lodu.
Zmiany zasięgu lodu na Morzu Beringa między 24.03-01.04 2014. AMSR2 Arctische Pinguin

Animacja pokazuje zmiany w pokrywie lodowej Morza Beringa między 24 marca a 1 kwietnia. Zmiany są bardzo duże szczególnie, że dzień polarny trwa od niedawna. 

Kra lodowa na Morzu Beringa 1 kwietnia 2014 roku. W prawej części widoczna cieśnina, gdzie też widać krę lodową. Terra-Modis, NASA

Satelitarne zdjęcie NASA pokazuje, jak wygląda lód na Morzu Beringa. Ponad połowa obszaru lodu, to dryfująca kra lodowa, która może zniknąć w ciągu najbliższych 2-3 tygodni. Nie jest oczywiście pewne, że lód na tym morzu zniknie w tym miesiącu. Ale ostatnie zmiany pokazują, że jest to możliwe.

Anomalia powierzchni lodu na Morzu Beringa  w 2013 i 2014 roku. Cryosphere Today

Wykres CT pokazuje, że tylko przez kilka dni powierzchnia lodu na Morzu Beringa była w normie i powyżej normy z okresu 1979-2008.

Widzimy znaki, że istnieje coraz większe prawdopodobieństwo, gdzie w tym roku mogą wystąpić silne roztopy. Rekord nie jest pewny, ale zasięg lodu we wrześniu może osiągnąć poziom bliski rekordu z 2012 roku.


Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz