wtorek, 1 kwietnia 2014

Fala ciepła objęła Syberię

Fala ciepła objęła środkową Syberię, temperatury w wielu miejscach przekraczają zero stopni. Mapa anomalii temperatur pokazuje obszar, który objęty został wysokimi temperaturami.


Anomalia termiczne na Syberii dla 1 kwietnia 2014 roku. Climate Reanalyzer

Znaczna część środkowej Syberii, to obszary w których temperatura sięgnęła nawet 7-9oC. Ciepło jest między innymi w Kraju Krasnodarskim i obwodzie tomskim. Fala ciepła objęta także inne rejony Rosji, jak Czukocki Okręg Autonomiczny, gdzie temperatura podniosła się w zależności od miejsca, od -15 do nawet - 5oC. To dużo, bo zwykle temperatury tam sięgają jeszcze -30oC, a nawet więcej.

W najbliższych dniach temperatury przekroczą zero stopni także w zachodniej części Kanady i na niektórych obszarach Labradoru. Wzrost temperatury przyczyni się do topnienia pokrywy śnieżnej.


Wycinki z programu Google Earth pokazują dwa wybrane miejsca środkowej części Syberii, gdzie temperatura wzrosła do wartości jakie zwykle występują pod koniec kwietnia, czy na początku maja. 

Możliwa zmiana zasięgu pokrywy śnieżnej w najbliższych dniach. Wetterpool

Wzrost temperatur powyżej zera spowoduje, że leżący w tajdze i tundrze śnieg zacznie się topić. Jeśli śnieg na Syberii czy w Kanadzie będzie topić się zbyt szybko, to obszary te zaczną się nagrzewać. Wraz ze wzrostem temperatury, zacznie się robić cieplej na obszarach leżących dalej na północy. Te dodatnie sprzężenie zwrotne przyczyni się potem do szybszego topienia lodu. 


Syberia - 1 kwietnia 2014 roku. NASA

Na tej mapie możemy zobaczyć, jak już teraz obszary na Syberii ciemnieją, zmieniając w ten sposób albedo. Ciemna ziemia będzie pochłaniać ciepło słoneczne i oddawać je atmosfery. Duża ilość dwutlenku węgla (400 ppm) sprawi, że powietrze nagrzeje się do wyższych niż kiedyś temperatur. Zbyt duża ilość ciepła przyczyni się do dalszego, szybkiego topnienia śniegu, a następnie do zaniku pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. 
Zobacz także:

7 komentarzy:

 1. Blog przyciąga coraz bardziej, tym bardziej, im bliżej początku nowego sezonu topnienia. Fajnie, że go założyłeś :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zostałem namówiony, i teraz muszę pisać. Jest to ciekawe zajęcie, ale przypiera do krzesła. Czyli wszelkie wakacje za granicą odpadają, bo koszty transferu są drogie. To taki minus. No i musi być regularnie pisany, odstępy najwyżej co 3- góra 4 dni. Jak mnie uziemi jakaś choroba, typu rak, to będzie poważny problem. To też minus. Za niecałe dwa tygodnie rocznica.

   Usuń
  2. Rak to pół biedy.Znam pełno metod na nowotwory.Gorzej jakby obcięło rączki.Na to lekarstwa nie znam.

   Usuń
 2. z pokrywą snieżną północnej półkuli nie jest źle:
  http://climate.rutgers.edu/snowcover/table_area.php?ui_set=1&ui_sort=0
  mozna sie pofatygowac i zrobic wykres na podstawie tych danych.

  Jurek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak o kwietniu piszę, marzec faktycznie jeszcze wypadł dobrze, poza tym to średnia. Bigos zaczął się robić na koniec marca. Może ten proces topnienia w kwietniu zwolni.

   Usuń
 3. Może warto to omówić znowu?Sytuacja na Syberii nadal jest podobna i jest wysoce prawdopodobne że w wielu miejscach będzie to rekordowo ciepły kwiecień.Tu przykładowe dane z Irkucka: http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=30710 a tu z Wirchojańska : http://www.pogodaiklimat.ru/monitor.php?id=24266 .W wielu miejscach są nowe rekordy temperatury

  OdpowiedzUsuń