Toplista

Ranking Blogów

piątek, 11 kwietnia 2014

Niszcząca siła na cienkim lodzie

Potężny sztorm atakuje. Cyklon uformował się nad Morzem Łaptiewów i przejdzie przez centralną część Oceanu Arktycznego. Silny wiatr, który może osiągnąć 100 km/h negatywnie wpłynie na duże obszary arktycznego lodu.

Warunki pogodowe w Arktyce 11-14 kwietnia 2014. Wetterzentrale

Animacja pokazuje przemieszczanie się cyklonu w dniach 11-14 kwietnia. Wiatr może przenieść ogromne masy lodu w kierunku Oceanu Atlantyckiego, co przyspieszy jego dalsze topnienie w maju i czerwcu.

Grubość lodu w Arktyce 10 kwietnia 2014 roku. Naval Reseach Laboratory

Potężny niż może pogorszyć stan pokrywy lodowej w Arktyce. Mapa grubości lodu pokazuje, że już teraz widoczne są negatywne zmiany w czapie lodowej Arktyki. Doszło do znacznego zmniejszenia się grubości lodu na Morzu Łaptiewów. Dodatkowo dipol w ciągu kilku ostatnich tygodni zmniejszył obszar występowania 3-4 metrowego lodu, transportując go do Cieśniny Frama.

Szczelina w lodzie na Morzu Łaptiewów, 10 kwietnia 2014 roku. NASA

Nic więc dziwnego, że objętość lodu w ciągu ostatniego miesiąca pogorszyła się w takim stopniu. Wpływ miała nie tylko ciepła zima. Obecne i przyszłe warunki także nie wróżą nic dobrego Stan lodu będzie się pogarszać. Niewykluczone, że w tym roku objętość lodu spadnie do poziomu poniżej 4000 km3


Zobacz także:
 • Szczeliny w lodzie, czwartek, 27 marca 2014  Chociaż marzec jeszcze się nie skończył, a lód topi się od kilku dni, to już możemy zobaczyć pierwsze znaczne ślady tego procesu. W pokrywie lodowej Morza Czukockiego i Wschodniosyberyjskiego pojawiły się sporej wielkości pęknięcia i szczeliny...

9 komentarzy:

 1. a moim zdaniem ten niz spowoduje, ze lod bardziej sie skoncentruje, czyli powierzchnia bedzie mniejsza, ale grubosc wzrosnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tylko w jednym miejscu - W. Ellesmerea i Grenlandia. Jak się ujemna AO zrobi na 3-4 tyg to spokój, o ile latem wyż nie wypali wszystkiego wokół tego ciemnego paska. Jeśli AO będzie częściej dodatnia, to ten gruby lód wyjdzie przez Frama i się stopi. I tak się wypali z 13 do 4 mln km2, najpierw na Beringa, potem u Ruskich i na końcu przy Svalbardzie.

   Usuń
 2. 'masa lodu spadnie do poziomu poniżej 4000 km3' .. wypadałoby tę masę zmienić na objętość

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest to wyjątkowo perwersyjne że na Arktyce największa grubość lodu nie jest na biegunie północnym ale znacznie bardziej na południe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. - wychładzające działanie lądów (Ellesmere'a , Grenlandia) obszary często górzyste,
   - spychanie lodu pod wpływem dodatniej AO w stronę tych wysp, co pogrubia, nawarstwia lód, potem i tak jest on transportowany do Cieśniny Frama i się topi.

   Usuń
  2. A jeżeli już dojdzie do zaniku lodu na morzach w Arktyce to gdzie ten lód mógłby się utrzymać najdłużej?
   Poza tym jaka jest różnica klimatu pomiędzy biegunem północnym i północną Grenlandią?Przykładowo tutaj podają temperatury w północnej Grenlandii : http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=04301&ano=2014&mes=4&day=14&hora=6&min=0&ndays=30 .

   Usuń
  3. Najdłużej utrzyma się lód wzdłuż wysp Archipelagu Arktycznego i półn. wybrz. Grenlandii. Jeśli ostateczne topnienie będzie odbywać się w ramach dipolu arktycznego, (a na pewno tak będzie), to najwięcej ocalałego lodu znajdzie się wzdłuż północnego brzegu Grenlandii, lód ten nie zdąży spłynąć przez Cieśninę Frama nim rozpocznie się noc polarna. Za drugim razem stopi się kompletnie wszystko, ostatni fragment lodu u półn. wybrz. Grenlandii.

   Na północnej Grenlandii jest zimniej, z prozaicznego powodu, to ląd wychładzający się zimą, w dodatku obszar leżący po 1000-2000 m.n.p.m. Lód na biegunie leży 0 m.n.p.m. No i też do bieguna ciepło z Atlantyku łatwiej dojdzie niż na wysoko położone obszary Grenlandii.

   Usuń
  4. Zdecydowanie nie pisałem o górach na Grenlandii ale wyłącznie wybrzeżach.Właściwie to sądzę że to co najdłużej na morzu czy oceanie zostanie to zależy też od tempa ocieplania klimatu.Przy dużym tempie na pewno prędzej by znikł lód na biegunie północnym w normalnych warunkach.

   Usuń