wtorek, 29 kwietnia 2014

Coraz cieplej na północy

Temperatury pną się coraz wyżej, szczególnie w Kanadzie i na Alasce, gdzie szybko znika leżący tam śnieg.

Zasięg pokrywy śnieżnej 29 kwietnia 2014 roku. Wetterpool

Zasięg występowania śniegu kurczy się z dnia na dzień, co pokazuje powyższa mapa. W ostatnich dniach widoczne jest to głównie w Kanadzie i na Alasce. Temperatury na tych obszarach są wysokie.

Zmiany pogodowe 26-29 kwietnia 2014 roku w Arktyce i na obszarach leżących wokół niej. Wetterzentrale

Na mapie Wetterzentrale widzimy zmiany pogodowe z ostatnich dni. O ile na północy Rosji proces ocieplania i topnienia śniegu spowolnił, to w Ameryce Północnej znacząco przyspieszył. Prądy strumieniowe przesunęły się daleko na północ, a ciepłe masy powietrza docierają aż nad Ocean Arktyczny. Co więcej nad Arktyką, choć nie całą, utrzymuje się wysokie nasłonecznienie związane z obecnością silnego i stabilnego wyżu. Wyżowa, a co za tym idzie słoneczna pogoda obejmuje Kanadę, Alaskę, Grenlandię i znaczną część Oceanu Arktycznego.

Alaska 28 kwietnia 2014 roku. NASA

Zachodnia Kanada, po prawej widać jeszcze zamarznięte jeziora: Niedźwiedzie i Niewolnicze. NASA

Mapy graficzne nie oddają jednak w pełni tego co pokazują zdjęcia wykonane przez satelitę. Śnieg topi się na Alasce, gdzie temperatury sięgają tam 10-15oC. Tak samo jest w Kanadzie, gdzie w Jukonie temperatury sięgają 13-14oC, a według prognoz ma być tam jeszcze cieplej. W Dawson leżącym na 64oN w Jukonie według Environmnet Canada w piątek może być nawet 21oC. Odwilż sięga i obejmie nawet wybrzeże Oceanu Arktycznego. W Inuvik w pierwszej połowie kwietnia panowała jeszcze tęga zima. Na porządku dziennym były kilkunastostopniowe mrozy. Od kilku dni jest tam od 1 do 6oC. W najbliższych dniach w tej leżącej blisko Oceanu Arktycznego miejscowości może być nawet 9oC. Taki stan rzeczy przyspieszy topnienie śniegu na Dalekiej Północy. Na Syberii także jest ciepło. W Ekimchan leżącym w regionie rzeki Amur 24 kwietnia termometry pokazały 21oC, pobity został rekord 1967 roku. W Jużnosachalińsku na wyspie Sachalin 24 kwietnia było 18oC, pobity rekord z 1954 roku. Nic więc dziwnego, że lodu na Morzu Ochockim już prawie nie ma, co pokazuje zdjęcie NASA po lewej.  

Jeśli chodzi o samo wybrzeże Oceanu Arktycznego to prawie cały czas są tam ujemne temperatury, gdzie przez jedynie kilka dni termometry pokazywały 1-5oC. Tak był na przykład w Tiksi, gdzie przez cały kwiecień (poza pierwszym) temperatury utrzymywały się powyżej normy wieloletniej, nawet o 18oC więcej niż być powinno, jak 21 kwietnia, kiedy to temperatura sięgnęła 5oC. Czy jest to zatem znak zapowiadający zlodowacenie, które wieszczą nam "rosyjscy naukowcy"?

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz