czwartek, 17 kwietnia 2014

Sytuacja termiczna w Arktyce - nieprzerwane ciepło

Arktyka praktycznie przez cały czas, pomijając lato 2013, pozostaje regionem o podwyższonych temperaturach. Wykres po lewej pokazuje średnią temperaturę na dość niewielkim obszarze wokół bieguna północnego w 2014 roku. Niemal cały czas temperatura jest tam podwyższona. Fakt, że mogą co jakiś czas występować dni, kiedy temperatura spada, to na tle kilku lat i kilkudziesięciu ostatnich lat w Arktyce jest cieplej niż być powinno.

Anomalia temperatur na świecie 14 kwietnia 2014 roku.. NOAA-NCAR

Cały czas możemy obserwować, że na świecie jest więcej miejsc ciepłych niż zimnych. Sytuacja podlega krótkotrwałym fluktuacjom, które od razu dostrzegają sceptycy teorii ocieplenia klimatu. Jednak na dużej przestrzeni czasu wyraźnie widać, że jest klimat wciąż się ociepla, choć proces ten nie jest jednostajny. Co też szybko wychwytują denialiści krzycząc, że na przykład w USA jest mroźno, więc globalnego ocieplenia nie ma.
Anomalia temperatur na półkuli północnej i w Arktyce 14 kwietnia 2014 roku. NOAA-NCAR

Mapa półkuli północnej bardziej obrazowo pokazuje, że Arktyka jest "ciepła". Dodatnia Oscylacja Arktyczna sprawia, że są pojawiają się także obszary "zimna", ale w skali całego regionu jest ciepło.
Średnie anomalia termiczne w okresie 1-14 kwietnia 2014 roku, na tle okresu 1981-2010. NOAA-NCAR

Uśrednione temperatury dla pierwszej połowy kwietnia (czas trwania dodatniej Oscylacji Arktycznej) pokazują, że obszar Arktyki i całej Syberii charakteryzował się dodatnimi odchyleniami. Zimno wciąż było w Ameryce Północnej, za wyjątkiem wschodniego wybrzeża USA, czy Kalifornii. Ujemne odchylenia występowały w rejonie bieguna, co jest związane z ruchami mas powietrza (dipol).


Zmiany zasięgu pokrywy śnieżnej 19 marca-17 kwietnia 2014 roku. Wetterpool

Po czym można poznać, że jest cieplej niż kiedyś? Na przykład po szybkości zaniku pokrywy śnieżnej. Ostatnie tygodnie, głównie na Syberii były i wciąż są ciepłe. W ciągu zaledwie miesiąca zniknęły spore połacie śniegu, co pokazuje animacja. To pierwsza połowa wiosny, więc zmiany te wbrew pozorom są bardzo duże. Chyba każdy stwierdzi, że to normalne, że śnieg topi się wiosną na Syberii czy w kanadyjskiej tajdze. Ale proces ten jest zbyt szybki. Przyczyną są temperatury, na tyle wysokie, że nawet nad samym Oceanem Arktycznym doszło do sytuacji, gdzie słupki rtęci zbliżyły się do zera. Przykładem jest Tiksi, leżące za kołem polarnym nad Morzem Łaptiewów. W Tiksi bowiem temperatura nie tylko zbliżyła się do zera, ale przekroczyła punkt odwilży.


Tabela przedstawia rejestr temperatury prowadzony przez stację meteorologiczną w Tiksi. Za wyjątkiem 1 kwietnia temperatury były wyższe niż być powinny. 10 kwietnia temperatura powietrza osiągnęła 1,3oC, a 11 kwietnia 4,1oC. To tylko jeden z wielu przykładów pokazujących skalę anomalii.

Śnieg szybko się topi zarówno w zachodniej, a jak i we wschodniej części Rosji. NASA

Śnieg topi się na dalekiej północy, co widać na zdjęciu satelitarnym. Ciemne obszary, to miejsce, gdzie pokrywa śnieżna znika. Jeśli tempo utraty śniegu utrzyma się, to wpływ na topnienie czapy lodowej w Arktyce będzie bardzo duży. 


Zobacz także:

5 komentarzy:

 1. Za karę że gdzie indziej jest cieplej w pewnej dziurze na Grenlandii było rekordowo zimno w kwietniu.A rekord był dopiero około połowy kwietnia był więc bardzo solidny.Tutaj podali: http://www.pogodaiklimat.ru/monit)or2.php?id=04250.Generalnie bym też zaproponował opisać jak by wyglądał klimat(oczywiście chodzi nie tylko o temperataury temperatury) w Europie i Arktyce gdy lód na Biegunie Połnocnym zacznie zanikać w sierpniu .Mogę podpowiedzieć że do analizy trzeba oszacować zachmurzenie,wpływ różnic temepratur pomiędzy powietrzem na różnych pułapach .Następnie jak wbrew sugestiom wynikającym ze wzoru na wypromieniowanie ciepła temepratura w lato rośnie o podobne wartości jak w zimę.Na pewno jedną z istotnych przyczyn jest to że woda od której zależy zima ociepla się sporo wolniej niż powietrze.Poza tym powietrze z Arktyki będzie znacząco cieplejsze co może znacząco zmniejszyćróżnice temepratur przy ziemi i na wysokości 0 km w przypadku takej cyrkulacji jak w poprzednich dniach.Poza tym warto też opisać sytuację na Grenlandii bo po zaniku lodu na biegunie północnym ciepło dobierze sie do lodu na Grenlandii.I najpradopodobniej wszystkie lodowce leżące nisko przy brzegu w krótkim czasie ulegną zagładzie..Generalnie jednak główna część Grenlandii jeszcze nieco pociągnie jednak później Gdańsk czy Szczecin skończą podobnie jak Titanic.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tym jak ciepło jest na biegunie też będzie. Nie wszystko na raz.W ramach ciekawości to powiem, że jest tam teraz około -25C, więc danieliści powiedzą, że jest zimno. Akurat jest to norma-ciut powyżej. Jeśli chodzi o Grenlandię to na razie nic się tam nie dzieje, na północy jest nawet -45C. Lodowce jeszcze się nie topią. To dopiero w drugiej połowie maja.

   Usuń
  2. Ale w lecie na biegunie nie bedzie zadnych rekordow ciepla, bo wtedy temperatura tam panujaca jest wyjatkowo stabilna na przestrzeni ostatnich kilkudziesieciu lat. Nie wpłynął też na nią obserwowany ostatnimi laty znaczny spadek pokrywy lodowej, wystawiający na bezpośrednie działanie słonca coraz to większe akweny. Być może ilość energii pobranej z wody na topnienie lodu jest wystarczająca, by uniemożliwić słońcu większe jej nagrzanie, tego nie wiem.

   Jurek

   Usuń
  3. Bo na biegunie wciąż był i jest lód, to w końcu biegun, który jest...najdalej na północ wysuniętym punktem. Ale nad Czukockim czy Karskim mogą być rekordy. A jeśli lód stopi się na biegunie to woda się nagrzeje, a po niej powietrze. Przekonamy się za w tym roku, za rok, za 5 lat. Póki co geoinżynieryjny eksperyment prowadzony przez ludzi wciąż trwa.

   Usuń
 2. "Ale w lecie na biegunie nie bedzie zadnych rekordow ciepla, bo wtedy temperatura tam panujaca jest wyjatkowo stabilna na przestrzeni ostatnich kilkudziesieciu lat. "
  "Argument" bez sensu.To świadczy jedynie o tym że wtedy trudno aby nowy rekord temperatury znacznie pobił poprzedni a nie że jest to niemożliwe aby był nowy rekord.

  OdpowiedzUsuń