poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Biegun północny na podglądzie

Między 10 a 15 kwietnia tego roku zespół naukowców z Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego zainstalował zautomatyzowane, dryfujące boje pomiarowe. Boje te zostały zainstalowane w pobliżu bieguna północnego. Głównym ich elementem są specjalne kamery, które co sześć godzin wykonują zdjęcia, pokazujące fragment obszaru leżącego w rejonie bieguna północnego. Zdjęcie po lewej, które pochodzi ze strony Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, przedstawia przygotowania do operacji montażu dryfujących boi pomiarowych.

Baza Barneo w pobliżu bieguna północnego. Wikpedia

Akcja rozpoczyna się w sezonowym obozie zwanym Barneo. Jest to obóz składający się ze specjalnych namiotów, w których mogą przez całą dobę przebywać ludzie. W skład bazy wchodzi też odpowiednio przygotowany pas startowy na pokrywie lodowej Arktyki. Baza Barneo działa sezonowo i jest zakładana pod koniec marca lub na początku kwietnia w zależności od warunków pogodowych. Pierwsza baza Barneo została założona w 2002 roku. 


Zapis z kamery nr. 1 od 10 do 27 kwietnia 2014 roku. Washington.edu

Zapis z kamery nr. 2 od 23 do 27 kwietnia 2014 roku.

Kamery działające na dryfującej, bezzałogowej stacji pomiarowej działają od kwietnia do października. Przekazują one obraz, dzięki czemu możemy zobaczyć, jak wygląda arktyczny lód w pobliżu bieguna północnego. To właśnie dzięki tym kamerom mogliśmy rok temu zobaczyć "powódź" na biegunie północnym. Kiedy lód stopnienie całkowicie, to boje, jak i kamery mogą wciąż pracować unosząc się na wodach Oceanu Arktycznego. Prawdopodobnie już za parę lat będziemy mogli zobaczyć bezkresne morze bez lodu, przy pomocy tychże kamer.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz