środa, 25 czerwca 2014

Przewidywania na wrzesień 2014

Ukazał się opublikowany przez Sea Ice Prediction Network raport zawierający prognozy względem wrześniowego minimum w 2014 roku. Poniższy wykres przedstawia prognozy opracowane przez różne instytucje naukowe/badaczy:

Prognozy zasięgu lodu w Arktyce według różnych instytucji.

Rok temu we wrześniu minimalny zasięg lodu pływającego liczył 5,35 mln km2, a mediana prognoz zakładała spadek do 4,1 mln km2. W tym roku (co pokazuje wykres) prognoza zakłada spadek do 4,7 mln km2. Jednak, jak widać na wykresie, rozbieżności są bardzo duże. Są prognozy zakładające, że zasięg lodu nie spadnie poniżej 5 mln km2. 24 czerwca zasięg lodu według NSIDC wyniósł 10,46 mln km2, o 0,45 mln km2 mniej niż rok temu, ale o 0,53 mln km2 więcej niż w 2012 roku. Raport został opublikowany 19 czerwca. Całość można przeczytać na stronie Sea Ice Prediction Network.Zobacz także:

8 komentarzy:

 1. naukowcy zawsze mają rację i basta.

  OdpowiedzUsuń
 2. naukowcy napewno już mają jakieś prognozy pogody na sierpień dla arktyki,i widzą gęste chmury nad arktyką w sierpniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten Wang, co przewiduje 6.3, to jak to sobie wyobraża?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie mogłyby do tego dojść i nie byłoby to związane z zakończeniem czy cofnięciem się globalnego ocieplenia o 50 lat. Jeśli ani razu nie pojawi się dodatni indeks AO, a w przez większość lipca i sierpnia oraz na początku września będą chmury, zajmujące 75% Oceanu Arktycznego, to może się to stać. To byłby skrajne warunki, bo nawet rok temu kilkakrotnie dipol był, był też wyż. Czy raczej te 6 mln km2 nie nierealne.

   Usuń
 4. ciepło nad arktykę może być podrzucane bez udziału dodatniej oscylacji arktycznej tak jak teraz,a dodatnia oscylacja to wzrost zachmurzenia więc może nawet spowalniać topnienie.

  OdpowiedzUsuń
 5. niże mogą podrzucać ciepło znajdując się poza terenem oceanu arktycznego.np znajdując się nad morzem beringa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Osobiście uważam że największe szanse są na wariant zbliżony do minimum.W przypadku szczególnie sprzyjąjącej zanikowi lodu sytuacji nie wykluczam spadku zasięgu poniżej 2000000 km2.

  OdpowiedzUsuń