poniedziałek, 30 czerwca 2014

Zatoka Hudsona - rozpad lodu w kilkanaście godzin

Wystarczyło kilkanaście godzin, by pokrywający wciąż jeszcze sporą część Zatoki Hudsona lód rozpadł się. Animacja pokazuje zmianę w pokrywie lodowej Zatoki Hudsona między 28 a 29 czerwca.

Zmiana zasięgu lodu w Zatoce Hudsona między 28 a 29 czerwca 2010. AMSR2, Arctische Pinguin

Od 26 czerwca na Zatoką Hudsona utrzymują się wysokie temperatury, a na południowym wybrzeżu wręcz upały. W Moosonee na samym południu 29 czerwca zanotowano 33oC. Wysokie temperatury objęły także obszary leżące dalej na północy, jak w Umiujaq na wschodnim wybrzeżu, gdzie temperatura sięgnęła 19-20oC. Fala ciepła sięga nawet obszarów leżących na dalekiej północy, gdzie na przykład w Coral Harbour na wyspie Southampton w kanadyjskim regionie Nunavut, temperatury ostatnio sięgają 10-11oC, a mogą być jeszcze wyższe, nawet do 16-18oC na koniec tego tygodnia.

 Zatoka Hudsona 29 czerwca 2014 roku. Zdjęcie Terra, NASA

Sytuacja nie jest bezprecedensowa, choć tempo topnienia robi wrażanie, Do podobnej sytuacji doszło w 2010 czy 2012 roku. Ostatni bardzo skokowy spadek zasięgu lodu w głównej mierze spowodowany jest przez topnienie lodu w Zatoce Hudsona. Mimo to, lód bardzo szybko topnieje w arktycznych morzach, jak w przypadku Morza Łaptiewów czy Karskiego. To oznacza, że po stopieniu lodu w Zatoce Hudsona, a stanie się to za kilkadziesiąt godzin, tempo topnienia zwolni, choć wciąż będzie dość szybkie.


Zobacz także:
 • Nad Zatoką Hudsona, wtorek, 25 czerwca 2013
  Lód w Zatoce Hudsona jest obecnie jednym z najszybciej znikających fragmentów pokrywy lodowej Arktyki.  W tym roku lód pokrywający zatokę,  topi się nieco szybciej niż rok temu. Jeszcze 1 czerwca tego roku lód pokrywał całą Zatoką Hudsona, obecnie, pak lodowy zajmuje południową i centralną część zatoki. W ubiegłym roku lód stopił się do połowy lipca....

15 komentarzy:

 1. skąd to przewidywane ciepło pod koniec tego tygodnia skoro wyż ma się wkrótce rozpaść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wyż jest nad centrum Arktyki, a w Kanadzie działają inne układy baryczne. Nad Nowym Jorkiem jest wyż, który ściąga ciepło nad Z. Hudsona i Labardor, a nad Montaną i prowincją Alberta powstał niż, który też ściąga ciepło nad Z. Hudsona.

   Usuń
 2. no to w najbliższych dniach nie możemy się spodziewać już spadku zasięgu powyżej 120 000 km2.

  OdpowiedzUsuń
 3. w tym tygodniu już możemy się nie spodziewać spadku zasięgu na dobę w granicach 173 000km2 na dobę nie zmienia to jednak tego że rekord minimum spadku zasięgu we wrześniu osiągnie rekord.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaki znowu rozpad lodu w Zatoce Hudsona? Od kiedy to lod morski topi sie od wewnatrz, przy wrecz nienaruszonych krawedziach? Przeciez juz na pierwszy rzut oka widac, ze to jakis blad zwiazany pewnie z duzym zachmurzeniem. Zapewne w dniu jutrzejszym zaobserwujemy cudowne odtworzenie pokrywy lodowej. Autor jutro bedzie musial prostowac wpis :)

  Jurek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wszystkich mapach jest pokazany znaczny spadek powierzchni lodu. Ze względu na wysokie temperatury jest to dosłownie rozpad lodu na drobne kawałeczki, które znikną za dzień, może dwa.

   Usuń
  2. być może jeszcze 2-3 dni przed arktycznym lodem,ze spadkami zasięgu rzędu 150 tyś km2 na dobę.

   Usuń
  3. Jeśli się przyjrzeć dokładnie w powiększeniu to widać, że jest to gęsto opakowana mocno rozdrobniona kra lodowa, cienka i częściowo zanurzona. Lód na który wlewa się woda. Dla satelity AMSR2 ten lód nie istnieje w praktyce może rozpuścić się w każdej chwili.

   Usuń
  4. to tym gorzej dla spadku zasięgu lodu w najbliższych dniach.

   Usuń
  5. I jak tam lod w zatoce?

   Jurek

   Usuń
  6. doszło do tak zwanego zmartwychwstania lodu,ale mam pytanie ile wynosił zasięg lodu w zatoce hudsona w 2012 porównując do obecnego roku,na dzień 30 czerwca,i czy jeśli był mniejszy w 2012 jest to jest to kolejna nadwyżka zasięgu,w stosunku do 2012 taka jak na morzu karskim skazana na pożarcie.

   Usuń
  7. Nie będą pisał nowego posta, korekta jest bardzo mała. To co jest w Zatoce Hudsona to kaszka w mleku. Rozdrobniona kra o grubości kilku-kilkunastu cm, zalewana przez fale. Satelita mógł źle odczytać, a powierzchniowo odzysk jest bardzo mały.

   W 2012 roku zasięg lodu w Hudsona był nieco mniejszy. Ale sama powierzchnia lodu była taka sama. Nie ma cyfrowych danych dla poszczególnych akwenów, więc nie wiem ile dokładnie dla każdego dnia.

   Usuń
 5. jeśli już mowimy o zatoce hudsona, na morzu karskim znajduje się kolejna wydmuszka.

  OdpowiedzUsuń
 6. w 2012 roku w lipcu,tempo topnienia nie było jakoś szczególnie szybkie,po 11 lipca tempo topnienia zwolniło na dwa tygodnie do dziesiątek tyś km2 na dobę,był zaledwie jeden dzień z spadkiem zasięgu pow 173 000 km2,w sumie tylko 13 dni ze spadkiem zasięgu pow 100 000 km2 na dobę.

  OdpowiedzUsuń
 7. to co tu było napisane wskazuje na wyraźnie rekordowe minimum we wrześniu,ale z dopiskiem 500 000 km2,+ - [500 000 km2].

  OdpowiedzUsuń