piątek, 20 czerwca 2014

W samo południe

Kolejny dzień pokazuje skutki działania ciepła i Słońca w Arktyce. Temperatura w Arktyce rośnie, woda staje się coraz cieplejsza, a wyż nad Morzem Beauforta umacnia się. Mapa obok pokazuje anomalie termiczne wód w Arktyce. Temperatura wody pod lodem także rośnie, jeśli porównamy zmiany sprzed kilku dni zauważymy zmiany.


Poniższa animacja pokazuje wzrost temperatur powierzchniowych wód w Arktyce i poza nią. Sytuacja nie jest tak dramatyczna jak w 2012 roku, ale nie jest też dobra. Obecne warunki pogodowe odcisną wielkie piętno w pokrywie lodowej Oceanu Arktycznego.


Zmiany temperatur powierzchniowych wód Arktyki, oraz płn. Oceanu Atlantyckiego i Spokojnego 8-19 czerwca. HYCOMZmiany w grubości lodu w Arktyce 8-19 czerwca. HYCOM

Kolejna animacja pokazuje zmiany w grubości lodu. Lód topnieje wzdłuż wybrzeży Kanady i Alaski, na Morzu Karskim, Wschodniosyberyjskim oraz na wodach Zatoki Hudsona i między Grenlandią a Ziemią Baffina. Proces topnienia w pierwszej połowie czerwca przebiegał powoli, ale ostatnio, ze względu na zmianę warunków pogodowych, przyspieszył.

Zmiany zasięgu i koncentracji lodu na Morzu Beauforta w ciągu ostatnich dni. Arctische Pinguin, Wipneus

Zasięg, jaki obejmuje czapa lodowa w Arktyce jest o 0,37 mln km2 mniejszy niż rok temu. I tyle samo większy niż w 2012 roku. Radykalna zmiana w pogodzie Arktyki spowoduje, że różnica między 2012 a 2014 rokiem może zacząć maleć. Inaczej jest z samą powierzchnią lodu. Ta w 2013 roku o tej porze była taka sama jak teraz, ale wiązało się to z częstymi sztormami. Sztormy kruszyły lód, zmniejszały jego koncentrację i przyczyniały się do jego topnienia, a tym samym spadku powierzchni lodu. Jednak kiedy wiatry ucichły, to zachmurzenie pozostawało, obniżając w ten sposób temperaturę. Lód ponownie zamarzał. Taka sytuacja występowała w Arktyce kilkakrotnie. Tym razem jest inaczej. Warunki, choć nie ma dipola arktycznego, to są zbliżone do tych z 2012, czy 2007 roku. Mapa obok pokazuje zasięg lodu w Arktyce 19 czerwca.


Wyż baryczny zaczyna zostawiać duży odcisk we wciąż jeszcze grubym lodzie na Morzu Beauforta, 19 czerwca 2014 roku. Zdjęcia Terra, NASA

Kra lodowa na Morzu Karskim 19 czerwca 2014 roku.

Antycyklon z ciśnieniem rzędu 1025-1030 hPa przynosi słoneczną pogodę i sprowadza ciepło znad Kanady. Na zdjęciu wykonanym przez satelitę Terra przedstawiona jest pokrywa lodowa na Morzu Beauforta. Lód topnienie, tak samo jak leżący na nim śnieg. Szybko znika lód na Morzu Karskim, choć znacznie później niż w 2012 roku, to szybciej niż rok temu. Perspektywy na najbliższe dni rysują się dość ponuro. Obecny stan rzeczy będzie się utrzymywać, a napływ ciepła obejmie większość obszaru Oceanu Arktycznego. Już teraz wyraźnie widać, że różnica między tym, a poprzednim rokiem jest duża. Nie ulega więc wątpliwości to, że w tym roku roztopy w Arktyce będą większe niż rok temu, choć szansa na powtórkę z 2012 roku jest niewielka. Ale... nigdy nie mów 'nigdy'. Nie wiemy, jak długo będą otrzymywać się takie warunki jak teraz. Nie wiadomo, kiedy powróci dipol arktyczny, a jeśli tak, to jak silny i na jak długo?


Zobacz także:
 • Stan oblężenia, wtorek, 17 czerwca 2014 Prognoza zakładająca rozpad prądu strumieniowego, powstanie potężnego wyżu barycznego i napływ ciepła znad kontynentów jest już pewna. Tempo topnienia lodu zaczyna przyspieszać. W najbliższych dniach proces topnienia lodu nasili się. Nie wiadomo, jak szybko topnieć będzie lód i czy zasięg lodu zrówna się z tym z 2012 roku...

13 komentarzy:

 1. no to chyba nici z nartami w białce tatrzańskiej,nadchodzącej zimy.

  OdpowiedzUsuń
 2. ogólnie miejsce topnienia lodu jest dość niepokojące,zwróćmy uwagę gdzie było więcej lodu w zeszłym w stosunku do 2012,więcej lodu było na morzu beaufota i w pobliżu morza wschodniosyberyjskiego,w tym roku lód tam topnieje szybciej niż w zeszłym roku.

  OdpowiedzUsuń
 3. zima może być ostra poniewż sporo ciepłej atlantyckiej wody jest zużywanej na topienie lodu w rejonie morza barentsa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tak. Chodzi o ciepło pochodzące z oceanu arktycznego, w wyniku czego zmniejsza się różnica temperatur. Wtedy prądu strumieniowe pozwalają na to, by zimno z Arktyki mogło zejść do Polski czy USA na wiele dni.

   Usuń
 4. tej zimy niże mocno kręciły w lewo.

  OdpowiedzUsuń
 5. chodzi tu o mocne zarzucanie mas powietrza na atlantyku.sprzyja temu wysoka temperatura powierzchniowych wód na pograniczu grenlandi i atlantyku.

  OdpowiedzUsuń
 6. rozmieszczenie układów barycznych determinuje,przepływ mas powietrza,bardzo głębokie niże na atlantyku są głównymi winowajcami poprzedniej zimy w USA.

  OdpowiedzUsuń
 7. arktyka zawsze będzie się szybciej wychładzać niż atlantyk niema cudów.

  OdpowiedzUsuń
 8. według jaxa zasięg lodu zbliża się do tego z 2011,najprawdopodobniej zasięg za tydzień będzie porównywalny z tym z 2011,przyczyna bardzo szybko topnieje lód na morzu karskim w 2012,lodu o tej porze roku tam było znacznie mniej,niż w tym,a więc morze karskie to owa nadwyżka zasięgu lodu z 2012 w stosunku do obecnego,zniknie lód na morzu karskim zniknie i nadwyżka zasięgu obecnego roku względem tego z 2012.

  OdpowiedzUsuń
 9. zasięg lodu obecnie w arktyce jest pozornie większy niż w 2012,jeśli taka pogoda utrzyma się przez całe lato,to nie tylko będzie rekord,wydarzy się coś gorszego lód zniknie całkowicie i nie jest to przesada.

  OdpowiedzUsuń
 10. królowa ma tylko kilka wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 11. na stronie królowa blog superstar rozmawiają tam o samych farmazonach nic konkretnego.

  OdpowiedzUsuń