sobota, 14 czerwca 2014

Nasiliło się topnienie na Grenlandii

Topnienie grenlandzkiego lądolodu przyspieszyło. Pogoda rzecz jasna ma wpływ nie tylko na topnienie arktycznego lodu morskiego, lecz także lądolód Grenlandii. Animacja obok pokazuje warunki pogodowe w Arktyce w dniach 11-13 czerwca. Wysokie ciśnienie nad Grenlandią otrzymuje się z niewielkimi przerwami od wielu dni. Ale dopiero od 5-6 czerwca na Grenlandii zrobiło się na tyle ciepło, by topnienie mogło przybrać taki rozmiar, jak pokazuje wykres poniżej. Ostatni odczyt pokazuje, że topi się już 20% powierzchni lądolodu.


Zmiany zasięgu topnienia lądolodu na Grenlandii w 2014 roku na tle średniej 2981-2010. NSIDC

 Obszary lądolodu objęte topnieniem, 12 czerwca 2014 roku. NSIDC

Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Stan na 13 czerwca 2014 roku, po prawej mapa średniej z okresu 1990-2011. DMI

Obecna sytuacja na Grenlandii, co pokazuje wykres na początku, wykracza poza normę, choć o tej porze roku nie jest to coś bezprecedensowego.

 Zachodnie wybrzeże Grenlandii 13 czerwca 2014 roku. Zdjęcie Terra, NASA

Na zdjęciu satelitarnym widzimy zachodnie wybrzeże Grenlandii, gdzie topnieją przybrzeżne lodowce. Ponadto, jeśli powiększymy zdjęcie, to ujrzymy małe niebieskie plamki na lądolodzie. To jeziora słodkiej wody powstałe w wyniku topnienia śniegu i lodu. Te jeziorka przyspieszają topnienie lądolodu, gdyż woda z nich spływa ciekami pod lodowiec. Tam woda podtapia lądolód od spodu, a jednocześnie działa jak smar, przyspieszając zsuwanie się lodowca do morza. Ilustracja obok pokazuje takie jezioro z bliska. Widać odchodzący od niego ciek wodny, który po przybyciu pewnej odległości spływa na samo dno lądolodu, przyspieszając w ten sposób jego topnienie.


Zobacz także:
  • Lody Grenlandii zaczęły się topić, wtorek, 20 maja 2014 Pokrywa lodowa Grenlandii zaczęła topnieć. 18 maja nad południową Grenlandię napłynęły ciepłe masy powietrza sprowadzone przez wyż znad Morza Labradorskiego, podnosząc temperaturę na południu wyspy. Temperatura na południowym krańcu Grenlandii wzrosła do poziomu 3-6oC, a miejscami nawet do 9oC...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz