niedziela, 15 czerwca 2014

Arctic News - zbawienny wiatr

Pomimo panującej od dłuższego czasu ujemnej Oscylacji Arktycznej, spowalniającej proces topnienia pokrywy lodowej w Arktyce, tempo topnienia lodu jest typowe dla pierwszej połowy czerwca. Tak samo szybko m.in zmniejszał się zasięg lodu w 2007 roku.

 Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Bardzo powoli topnienie przebiegało w ostatnim tygodniu na wodach wokół bieguna północnego, od Morza Barentsa, po Morze Beauforta. Nieco szybciej topił się lód na Morzu Barentsa i wzdłuż wschodniego wybrzeża Grenlandii, co w tym drugim przypadku jest związane z ujemnym indeksem AO. Bardzo szybko zmniejszał się zasięg i sama powierzchnia lodu w Zatoce i Cieśninie Hudsona, oraz na Morzu Baffina i Labradorskim. Głęboki niż z wiatrem o prędkości rzędu 35-50 km/h skruszył pokrywę lodową w "atlantyckim" sektorze Morza Arktycznego (centralny O. Arktyczny).


Zmiana zasięgu lodu między 7 a 14czerwca 2014 roku.


Dwie powyższe animacje pokazują zmiany w arktycznym lodzie między 7 a 14 czerwca. Animacja obok pokazuje zmiany w anomalii termicznej wód Arktyki między 2 a 14 czerwca. W ciągu tych dwóch tygodni woda w Arktyce zwiększyła swą temperaturę, widzimy także ocieplenie wód pod pokrywą lodową, co wiąże się istnieniem prądów morskich, ale także szczelin i faktu, że znaczne obszary lodu mają postać kry lodowej, co pokazuje zdjęcie satelitarne na samym dole. Wzrost ilości "ciepłych" barw pokazuje, że woda nagrzewa się. Obszary cieplejsze wyraźnie dominują nad obszarami zimnymi. Oceany na Ziemi ogrzewają i także akumulują ciepło. Trend jest powolny, a różnice na tych mapach między tym rokiem, a ostatnimi 10 latami są niewielkie. Niemniej jednak proces ocieplenia się wód i atmosfery jest bezdyskusyjny, a powierzchnia lodu w obecnej chwili jest o 1 mln km2 mniejsza niż średnia 1979-2008.


 Zasięg lodu w Arktyce w 2014 roku na tle ostatnich lat i wyszczególnienie na okres maj-czerwiec i pierwszą połowę lipca (kliknij, aby powiększyć). IARC-JAXA

14 czerwca zasięg arktycznego lodu morskiego według pomiarów JAXA liczył 10,64 mln km2 i był piątym najmniejszym w historii pomiarów. Najmniejszy zasięg lodu miał miejsce w 2012 roku. Czy obecne piąte miejsce się utrzyma? To raczej może nie być takie do końca oczywiste, zwłaszcza, że w 2007 roku o tej porze pokrywa lodowa było o 0,2 mln km2 większa. Jak na razie czerwiec w Arktyce jest dość zimny, co widać na mapie obok. To przełożyło się na względnie spokojne topnienie czapy lodowej.


Zmiany w grubości arktycznego lodu morskiego między 26 maja a 14 czerwca 2014 roku. ACNFS-HYCOM

Powolne topnienie oznacza też powolne zmiany w grubości lodu. Niemniej jednak stan lodu jest bardzo zły. Znaczny ubytek masy lodu występuje wzdłuż rosyjskiego wybrzeża. Jeśli warunki się zmienią, co według prognoz jest bardzo możliwe, to sytuacja znacznie się pogorszy. Prognoza pogody zakłada drastyczne zmiany od 19 czerwca. Drastyczne, bo nagłe i bardzo niekorzystne dla czapy lodowej Arktyki.

Kra lodowa w centralnej części Oceanu Arktycznego 14 czerwca 2014 roku. Zdjęcia Terra, NASA

Na zdjęciu satelitarnym pokazany jest fragment pokrywy lodowej w centralnej części Oceanu Arktycznego. Kra lodowa jest gęsto upakowana, ale ciemne prześwity działają niekorzystnie. Woda ma zupełnie inne albedo niż lód, więc szybko pochłania energię słoneczną. Jeśli prognozy pogody się sprawdzą, to tempo topnienia lodu znacznie przyspieszy. Pamiętajmy, że nie musi paść kolejny rekord w topnieniu lodu w Arktyce. Wystarczy, że czapa lodowa osiągnie rozmiary znacząco mniejsze niż w XX wieku. Woda pochłonie zbyt dużą ilość energii, więc pogoda w kolejnych miesiącach będzie dalej destabilizowana. Co to oznacza? Wystarczy rzucić okiem w niedaleką przeszłość - powodzie w Wielkiej Brytanii, śnieg i mróz na Wielkanoc w Polsce, śnieżyce w USA, odwilże na Dalekim Wschodzie i susze w zachodniej części USA i cała masa innych "atrakcji" w pogodzie. Często "atrakcji" bardzo kosztownych, za które płacimy wpuszczając kolejne miliardy ton do cyklu węglowego Ziemi.

Zobacz także:

 • Arctic News - wiatry spowalniają, a słońce przyspiesza, niedziela, 8 czerwca 2014 Czapa lodowa wciąż się kurczy - przez ostatni tydzień zasięg lodu zmniejszył się 0,37 mln km2, ale ujemny indeks Oscylacji Arktycznej sprawia, że topnienie czapy lodowej Arktyki lekko spowolniło. Choć nie ma obecnie dipola arktycznego, to w Arktyce od kilku dni utrzymuje się wysokie ciśnienie, a związane z nim niewielkie zachmurzenie przyspiesza topnienie lodu...

6 komentarzy:

 1. dla tego takie prognozy zasięgu jak prognozy piomasu o dodatniej anomali zasięgu lodu czy też moje 500 000 km2 są bezcelowe bo pogoda może wywinąć taki numer że wszelkie załorzenia trzeba będzie wyrzucić do kosza, przykład przytaczany rok 2007 drugi najmniejszy zasięg.

  OdpowiedzUsuń
 2. jedynie czego możemy być pewni to prognoza na najbliże 5 dni,wskazuje że dodatnie temperatury obejmą większość arktyki,warto zwrócić uwagę na prąd strumieniowy,rozpada się, co może ale nie musi wróżyć trwałą zmianę pogody nad arktyką.

  OdpowiedzUsuń
 3. przedmówcy zwrócili dobrze uwagę na to że może zasięg spaść do bardzo różnych wskazań od bardzo dobrych po bardzo złe.

  OdpowiedzUsuń
 4. jeśli zwrócimy uwagę na to że w 2007 roku grubość lodu miała się znacznie lepiej niż w obecnym ,to nie napawa to zbytnim optymizmem.

  OdpowiedzUsuń
 5. jeśli prognozy się sprawdzą to bardzo szybko linie zasięgu z 2014 i 2012 się przetną,szególnie że w 2012 po 13 czerwca zasięg nie spadał jakoś szczególnie szybko.

  OdpowiedzUsuń
 6. zapewne tego typu prognozy jak 5 000 000 km2 mogą się sprawdzić,jest na to mała szansa,ale jest,i trzeba się tego trzymać,musimy w to wierzyć.

  OdpowiedzUsuń