niedziela, 8 czerwca 2014

Arctic News - wiatry spowalniają, a słońce przyspiesza

Czapa lodowa wciąż się kurczy - przez ostatni tydzień zasięg lodu zmniejszył się 0,37 mln km2, ale ujemny indeks Oscylacji Arktycznej sprawia, że topnienie czapy lodowej Arktyki lekko spowolniło. Choć nie ma obecnie dipola arktycznego, to w Arktyce od kilku dni utrzymuje się wysokie ciśnienie, a związane z nim niewielkie zachmurzenie przyspiesza topnienie lodu.

Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego. AMSR2 Uni Bremen

Układ ciśnień spowodował spowolnienie transportu lodu przez Cieśninę Frama. Gdyby przez ostatnie dni indeks AO był dodatni, to stan arktycznej czapy lodowej mógłby się znacznie pogorszyć. Na szczęście tak się nie stało.


Zmiana zasięgu lodu między 31 maja 7 czerwca 2014 roku.

Animacje pokazują, gdzie w ciągu ostatniego tygodnia topił się lód i jego granica cofała się. Najszybciej lód topił się na Morzu Labradorskim i Baffina. Znaczny ubytek w lodach Arktyki powstał wzdłuż wybrzeży środkowej Syberii. Najwolniej topił się lód na Morzu Karskim.


Zasięg lodu w Arktyce w 2014 roku na tle ostatnich lat i wyszczególnienie na okres maj-czerwiec (kliknij, aby powiększyć). IARC-JAXA

7 czerwca zasięg arktycznego lodu morskiego według pomiarów JAXA liczył 11,01 mln km2 i był piątym najmniejszym w historii pomiarów. Najmniejszy zasięg lodu był dla tego dnia w 2010 (0,26 mln km2 mniej) i 2011 roku (0,21 mln km2 mniej). Niemal taki sam zasięg lodu jak teraz był w 2012 roku, zaś 2013 roku był o 0,25 mln km2 większy. 

W miarę powolny ubytek lodu jest związany z niekorzystnym dla topnienia układem wiatrów. Wykres obok pokazuje zmiany indeksu Oscylacji Arktycznej. Najbardziej dodatnia Oscylacja Arktyczna miała miejsce w marcu i w kwietniu. Także w maju przez większość tego miesiąca indeks AO był dodatni. Ostatnio jednak, od 20 maja ma miejsce przerwa i przeważają ujemne wartości indeksu, co przekłada się na wolniejsze topnienie lodu w Arktyce. Czapa lodowa wciąż topnieje, średnio 60 tysięcy km2 na dobę w tym miesiącu. Oczywiście warunki pogodowe mogą się zmienić, a topnienie lodu znów przyspieszyć. 


Niewielkie zachmurzenie utrzymuje tempo topnienia, a ilość lodu wciąż maleje. Wysokie temperatury wód negatywnie wpływają na pokrywę lodową. 

Na zdjęciach satelitarnych możemy zobaczyć, że choć indeks AO jest ujemny, to stan arktycznej czapy lodowej nie poprawia się, lecz pogarsza sięZmiany grubości lodu w Arktyce między 19 maja, a 7 czerwca 2014 roku. HYCOM


Topniejąca pokrywa lodowa na Morzu Łaptiewów, 7 czerwca 2014 roku. Zdjęcie. NASA

Kra lodowa na Morzu Czukockim, w prawej części zdjęcia - Wyspa Wrangla.

Znaczne obszary pokrywy lodowej w Arktyce mają postać kry lodowej, a słoneczna pogoda wciąż się utrzymuje. Pomimo trwającej niemal nieprzerwanie od ponad dwóch tygodni negatywnej Oscylacji Arktycznej, stan lodu pogarsza się, co widać na zdjęciach. A dodatnia AO nie będzie trwać w nieskończoność.


Zobacz także:

2 komentarze:

 1. Jak widać samo słoneczko, chociaż pogoda wyżowa, nie jest zbyt wydajne, jeśli chodzi o topnienie lodu. Co więcej, ma nawet problem z topnieniem śniegu pokrywającego lód :) Dane z boi rozlokowanych w Arktyce wskazują wręcz na ciągły przyrost pokrywy śnieżnej :)
  Kiepsko widzę prognozy typu: minimalna powierzchnia lodu 500tys. km2.
  Bardziej realny jest wynik lepszy niż w 2013 :)

  Jurek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dane o tym śniegu, linku nie dałeś.

   A kto powiedział, że 500 tys,. km2. Ja nie.
   Więcej niż rok temu nie będzie. Jak już to 200 tys km2 mniej niż rok temu.

   Usuń