piątek, 13 czerwca 2014

Jak zakończy się tegoroczny sezon topnienia lodu?

Za tydzień, dokładnie 21 czerwca o godzinie 12:51, nastąpi przesilenie letnie. Wtedy to nad całym obszarem Arktyki (za kołem polarnym) dzień będzie trwać 24 godziny. Od tego dnia do końca sezonu topnienia lodu w Arktyce pozostanie niecałe 3 miesiące. Jak będzie wyglądać topnienie lodu w tym okresie? Wszystko będzie zależeć od warunków pogodowych. Pierwsza połowa tego miesiąca charakteryzuje się występowaniem ujemnej Oscylacji Arktycznej i nieco wolnego, ale typowego dla tego okresu topnienia pokrywy lodowej Oceanu Arktycznego. Największą jednak zagadką jest to, ile wyniesie tegoroczne, wrześniowe minimum.


Wykres pokazuje wyniki ankiety, która znajduje się na anglojęzycznym forum poświęconym bieżącej sytuacji w Arktyce. Wyżej pokazane jest zestawienie wrześniowego minimum z ostatnich lat, łącznie z 2013 rokiem wg NSIDC, który uplasował się na szóstym miejscu.

Najliczniejsza grupa respondentów (18,9%) uważa, że w tym roku zasięg lodu skurczy się do 4-4,25 mln km2. Według JAXA zasięg lodu za pewne będzie o około 0,3 mln km2 mniejszy (różnica wynika z innych technik pomiarów). Są też osoby, które typują wyższe wyniki, a kilka procent osób uważa, że w tym roku zasięg czapy polarnej będzie taki sam jak rok temu. Nie brakuje też osób, według których możliwy jest znaczny spadek zasięgu lodu do 3 mln km2. Obecnie zasięg lodu (12 czerwca) wynosi 11,4 mln km2 i jest piątym najmniejszym w historii pomiarów.Kolejny wykres pokazuje typowania wrześniowego minimum powierzchni lodu, mierzonego przez Cryosphere Today. Większość uczestniczących w ankiecie uważa, że tego lata czapa polarna będzie topnieć dość intensywnie. 23% osób uważa, że powierzchnia lodu będzie porównywalna z tą z 2007 i 2011 roku. Są osoby, które twierdzą, że w tym roku padnie rekord, jeśli chodzi o powierzchnię wg CT. Ale są też tacy, którzy sądzą, że 2014 rok będzie powtórką z 2013 roku. Tym samym (średnio rzecz biorąc) należałoby spodziewać się powtórki 2008-2009. Jeśli tak będzie, są szanse, że nie spełnią się prognozy profesora Masłowskiego, według którego czapa lodowa w Arktyce stopnieje w 2016 roku (+/-3 lata).

To jak będzie w tym roku?

5 komentarzy:

 1. sezon napewno będzie ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. w zeszłym roku lód prawie nie oscylował o tej porze roku, w tym roku jest inaczej.oscylacja przemieszczanie sie lodu, to w jedną to w drugą stronę.

  OdpowiedzUsuń
 3. NSIDC: 3,8 mln km2; CT: 2,8 mln km2

  OdpowiedzUsuń
 4. Po zeszłorocznej korekcie tegoroczne minimum z całą pewnością będzie mniejsze, ale nie aż tak by mocno zbliżyć się do 2012, ja szacuję minimum na 4 mln km^2 (+/- 0,2)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pogrubiony druk na wykresach, to mój głos sprzed dwóch tygodni. Wtedy sądziłem, że może być dość ostro. Ale widać, że ujemna AO w końcu wywarła silny wpływ na topnienie lodu Choć wciąż jest ono w typowej dla czerwca normie 70-80 tys. km2 na dobę. Teraz sądzę ,ze będzie 4,2-4,3, czyli o 0,7 mln km2 mniej niż rok temu. Pamiętajmy, że aby doszło do kolejnej porcji anomalii w pogodzie, często bardzo kosztownych nie potrzeba rekordu. Wystarczy, że zasięg lodu będzie o 2 mln km2 mniejszy niż średnia z lat 90'. Czyli ilość ciepła pochłonięta przez wodę, będzie większa niż 20-30 lat temu. Im więcej lodu się stopi tym gorzej.

  OdpowiedzUsuń