środa, 26 sierpnia 2015

Rosyjskie piekło pożarów - cena za naftową gospodarkę

Ogromne pożary tym razem pustoszą rosyjski Daleki Wschód. Początkowo pożary syberyjskiej tajgi były niewielkie, ale w połowie sierpnia znacznie przybrały na intensywności. Sięgające w regionie Bajkału 38oC temperatury sprawiają, że pożary lasów iglastych szybko się rozprzestrzeniają. Wielkie smugi dymu są widoczne z kosmosu - całkowicie przesłoniły jezioro Bajkał. Krajobraz w rejonie pożarów ma iście apokaliptyczny pejzaż. 

Ogromne pożary wokół jeziora Bajkał wyrzucają wielkie smugi dymu, przesłaniając tym samym największy słodkowodny zbiornik na świecie. Zdjęcie wykonane 23 sierpnia przez satelitę Terra.

Rosnące z powodu globalnego ocieplenia temperatury zwiększają ryzyko wybuchu pożarów lasów czy to na Syberii, w Kanadzie, czy też  na Alasce. Tylko do połowy sierpnia pożary we wschodniej Syberii objęły 138 tys. ha. Pożary te są dodatkowym źródłem emisji CO2 do atmosfery. Dodatkowo pożary zagrażają jezioru, które zawiera 20% niezamrożonej słodkiej wody świata: niszczą one arterie wodne i zaburzają równowagę wód akwenu.

Wobec tak wielkich pożarów lasów straż pożarna ma niewielkie pole manewru, nawet jeśli pożary te obejmują obszary leżące blisko ludzkiej infrastruktury.

Co na to władze Rosji? Rosyjski premier, Dmitrij Miedwiediew wyraził głębokie rozgoryczenie wobec bezradności służb odpowiedzialnych gaszenie pożarów lasów. Jeśli już wyrażać złość i mieć pretensje o to, że pożary wymykają się spod kontroli, to tylko do siebie - jako osoby odpowiedzialnej za spalanie paliw kopalnych bezpośrednio lub pośrednio. Rosja spala i też eksportuje paliwa kopalne pod postacią ropy i gazu. Ktoś te gaz i ropę spala, a światowa emisja CO2 wynosiła w latach 2010-2014 32-35 mld ton. Roczny przyrost CO2 to średnio 2,3 ppm. 

Wzrost ilości dwutlenku węgla w atmosferze rozpoczął się wraz z nastaniem rewolucji przemysłowej. Obecna ilość CO2 jest największa od przynajmniej kilku milionów lat. Klimat nie zareagował jeszcze w pełni na obecną koncentracje CO2. Prawdziwe zmiany dopiero są przed nami. Scripps.ucsd.edu

Być może władze Rosji nie wiedzą nic o zgubnych konsekwencjach globalnego ocieplenia i tego, że człowiek odpowiada za to, co dzieje się z klimatem na Ziemi w ostatnich czasach. Oczywiście to nie tylko sama Rosja, to także USA, Chiny, Indie, Japonia, a także my i kraje UE. Każdy więc dokłada coś od siebie do antropogenicznej zmiany klimatu. Potem rzecz jasna odbieramy swoistą "nagrodę" za nasze wygodne życie - w postaci fal upałów, susz, czy pożarów lasów. Jeśli ludzkość (owszem niecała) będzie w taki sposób postrzegać swoje podejście do życie, to jesteśmy na równi pochyłej w kierunku scenariusza PETM i masowego wymierania. Tak wielkie zmiany jak w PETM, i to w tak szybkim tempie oznaczają, że nasze możliwości adaptacji będą raczej zerowe. Innymi słowy nasza cywilizacja, a nawet nasz gatunek zostanie wystawiony na zbyt wielką próbę. 

Zobacz także:
  • Fala upałów w zachodniej Syberii, środa, 3 czerwca 2015
  • Droga do Piekła, niedziela, 19 kwietnia 2015 Zima szybko się kończy na Syberii, śnieg cofa się na północ, a temperatury rosną. Większość regionu wciąż pokrywa śnieg, ale za parę tygodni to się zmieni. Tysiące kilometrów kwadratowych Syberii pokrywa wieczna zmarzlina z uwięzionym weń metanem. Tymczasem 12 kwietnia wybuchły tam pierwsze pożary. Początkowo związane z wypalaniem traw, lecz później w następnych tygodniach, odludne regiony na północy ogarną epickie pożary.  Film pokazuje iście apokaliptyczny obraz katastrofy, gdzie ludzie uciekają przed ogniem.

2 komentarze:

  1. Już od nadania gore tytułu nobla wiadomo, że GO odpowiada za całe zuo na tej planecie, przecie diabeł dorzuca do pieca, żadnych dobrych rezultatów nie przynosi, a w rosji kochają zimno, bo bóg tak chce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ocieplenie klimatu po rosyjsku znaczy"ulepszenie klimatu".

    OdpowiedzUsuń