wtorek, 14 maja 2019

Kolejne uderzenie - rekordowe topnienie cały czas prawdopodobne

Chociaż aktualnie pokrywa lodowa nie ma rekordowo małych rozmiarów, to obecny stan i prognozowane warunki wskazują, że rekordowe roztopy w tym roku są jak najbardziej prawdopodobne. Mapa obok przestawia aktualny zasięg lodu na Oceanie Arktycznym.  To co budzi obawy poza niżej przedstawionymi prognozami, to coraz większy wyłom na Morzu Czukockim, którego o tej porze roku nie powinno w ogóle być - to element dodatniego sprzężenia albedo powierzchni.

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2019 roku względem lat 2005-2018 i średnich dekadowych. JAXA

Jak pokazuje wykres, zasięg lodu nie jest rekordowy. Według danych JAXA o tej porze pokrywa lodowa w 2016 roku była o 0,35 mln km2 mniejsza. Taka sytuacja nie przekreśla perspektywy potężnych roztopów w czerwcu i lipcu do których może dojść w tym roku. Szczególnie że w 2012 roku zlodzenie arktycznych wód o tej porze było wyższe niż obecnie. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje obecny zasięg lodu w zestawieniu ze średnią lat 80. XX wieku. 30 lat temu Morze Beringa dopiero się uwalniało od lodu jeśli chodzi o pierwszą połowę maja. To już trzeci rok z rzędu, kiedy leżące na Oceanie Arktycznym Morze Czukockie uwalnia się lodu tak wcześnie. W poprzednich latach, takie coś dopiero się rozwijało. Zdarzały się już w pierwszej dekadzie tego wieku lata, kiedy granica lodu na tym akwenie wycofywała się tak wcześnie. Jednak nie co roku, i skala też była mniejsza. Zwykle było to związane z silną presją wiatru, a nie działaniem wody, jak w ostatnich latach.


Prognozowane warunki pogodowe w Arktyce na 15-18 maja 2019 roku. Tropical Tidbits

Umacnia się wyż baryczny nad Oceanem Arktycznym. W ciągu najbliższych dni, jak pokazuje to zestawienie map, ośrodek wysokiego ciśnienia zwiększy swoje rozmiary. Z tego powodu do powierzchni pełny dostęp już niemal przez 24 godziny na dobę będą miały promienie słoneczne. Problem stanowić będzie nie tylko brak chmur, ale ruch obrotowy wyżu, w wyniku czego czapa polarna będzie podlegać stałemu ruchowi, co będzie powodować pęknięcia, ich poszerzanie się i kruszenie się cienkiego paku lodowego. Przy czym wyż będzie odpychać lód na Morzu Beauforta od lądu amerykańskiego.

Prognozowane odchylenia temperatur od średniej 1981-2010 w Arktyce na 15-18 maja 2019. NOAA/NCEP/Karsten Haustein

I w końcu same temperatury. Wyż będzie zaciągać ciepło znad Kanady i Alaski nad Ocean Arktyczny. Tam już temperatury są wysokie, w środku dnia sięgają nawet +17-19oC - w środkowej Alasce jest cieplej niż we Wrocławiu. Nie wspominając już o zachodniej Rosji, a nawet Uralu, który ostatnio nawiedziła fala upałów. Mapa obok pokazuje średnie na najbliższe 5 dni temperatury maksymalne. Na mapie widzimy, że zimna Zośka w Polsce się skończy, ale na Alasce temperatury będą dalej wysokie. Wyż zaciągnie ciepło (pamiętajmy, że Pacyfik ma go aż nadto) nad obszar Oceanu Arktycznego. Oczywiście nie trzeba tłumaczyć co to oznacza w kontekście lodu morskiego.

 Morze Czukockie 13 maja 2019 roku. NASA Worldview

Sytuacja w Arktyce nie wygląda więc dobrze. Możemy oczywiście zastanawiać się, czy wysokie ciśnienie będzie stałym elementem pogody w Arktyce, czy nie.  Długoterminowe prognozy wskazują, że taki stan potrwa przynajmniej do 20 maja. Przynajmniej, bo na dłuższą metę nie da się mówić o prognozach - po prostu się nie sprawdzają.

Na zdjęciu satelitarnym widzimy wielki wyłom w południowym Morzu Czukockim. Teraz ten obszar będzie się rozszerzać. Podobnie jest zresztą w innych częściach Oceanu Arktycznego, wszystko zachodzi kilka tygodni szybciej niż 30 lat temu. Kiedy padnie rekord wrześniowego minimum, szybko to odczujemy.


Zobacz także:

14 komentarzy:

 1. Dziś jeszcze wzrosła strata do 2016,według JAXA.W tej chwili(dane za 14 maja)-zasięg jest o 363.499 tys km2 większy,niż w 2016 Roku.

  Udało się jednak wyprzedzić 2018,i widać,że od 11 maja dzienne spadki zasięgi,są w gruncie rzeczy ,coraz większe.
  Prawdopodobnie w kolejnych dniach będą jeszcze większe,z uwagi na prognozowane warunki pogodowe,podczas gdy w 2016, nie będą już z reguły,wybiegać w maju, poza średnie spadki z ostatnich 10 lat.

  Tak więc w kokejnych dniach 2019 najprawdopodobniej, będzie już odrabiać straty do 2016,a ile da się odrobić, pokazał 2012,który w tym momencie, traci ponad 1 mln 100 tys km2,do 2016.

  Pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale za to u nas wreszcie normalna pogoda. U mnie deszcz ze śniegiem i chmury suną tuż nad górami. I ta zieleń jak w Irlandii. Pięknie!

   Usuń
  2. A w arktyce też jest,normalna pogoda.Tam powinien być silny wyż(komórka polarna Ferrera),a to że ostatnimi laty go brakowało,i udawało się uratować cienki lód,to już inna sprawa.

   Dawniej lód był grubszy,i silny wyż ,nie był dla lodu takim problemem,jak teraz.

   Pytanie jeszcze,jak długo się utrzyma wyż?Silne wyże mają to,do siebie,że mogą trwać długo,sprowadzając blokadę cyrkulacji.
   Gdy jednak człowiek przyzwaczaił się do niżów,w arktyce,trudno mu uwierzyć ,by mocny wyż ,długo się tam,utrzymał.
   Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  4. New Eocen u Ciebie deszcz ze śniegiem a ja oczekuje od soboty u nas termicznego lata gdyż średnia temp.dobowa będzie powyżej 15 stopni.

   Usuń
  5. @New Eocen Normalna pogoda? Aktualnie pierwsza połwoa Maja jest gruuubo poniżej normy najzimnniejszy od kilkunastu lat, wczorajszy dzień był ok 5-7 st poniżej normy, także nie wiem gdzie tu norma ?

   Usuń
  6. Za 2 dni będzie powyżej normy

   Usuń
  7. Arek ale to jest ciekawe że z taką skrupulatnością odnotowujesz wczorajszy dzień ileś tam poniżej normy a trzynastu miesięcy powyżej to już jakos nie bardzo. Nawet jeśli pół miesiąca było zimno to co to jest po 13 ciepłych pod rząd zwłaszcza że za 2 dni wraca ciepło i zacznie się praktycznie lato termiczne.

   Usuń
  8. To był komentarz do posta pogoda-w-kraju

   Usuń
  9. Brawo Artur, właśnie w tym sensie napisałem tego posta.
   Jeśli kilka dni jest poniżej normy to już nie traktujemy tego jako norma mimo, że doskonale powinniśmy sobie zdawać sprawę ze zmienności pogody. Ale jak 13 miesięcy jest powyżej normy to sorry ale TO właśnie nie jest norma.

   Usuń
  10. W Kłodzku od roku 2000 było 8 rekordowo ciepłych miesięcy. A rekordowo zimnych? Jeden, październik 2003. Myślę, że gdyby nawet tegoroczny maj był rekordowo zimny to i tak mielibyśmy 2 do 8. Niestety maj będzie jedynie niewiele poniżej normy. O rekordach zimna można już zapomnieć.

   Usuń
 2. Zgodnie z przewidywaniami, 2019 zaczął odrabiać straty do 2016, według JAXA-dziś(dane za 15 maja) traci 305.739 tys km2,a nie 363.499 tys km2,jak wczoraj.
  Pozdrawiam gorąco.

  OdpowiedzUsuń
 3. W tym roku nie padnie rekord ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo możliwe,że nie padnie.W końcu tyle razy,czegoś brakowało,do rekordu.

   Są chyba jednak przesłanki za tym,że topnienie będzie lepsze przynajmniej ,od zeszłorocznego.

   Może ten Rok będzie podobny do 2010(pod wieloma względami jest, podobna sytuacja baryczna),następny do 2011,a 2021 do 2012.

   Wtedy najpóźniej za 2 lata,nastąpi przebicie i padnie rekord.O ile świat się ociepla,a nie ochładza,prędzej czy póżniej rekord będzie,bo szanse na niego, z roku na rok są,coraz większe.
   Pozdrawiam.

   Usuń