wtorek, 28 maja 2019

Grenlandia: topnienie lądolodu przybiera na sile

W tym roku topnienie lądolodu na Grenlandii będzie zdecydowanie intensywniejsze niż w ostatnich latach. Przynajmniej tak wynika z tego, co obserwujemy teraz. Być może dojdzie też do powtórki z 2012 roku.

  Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady (ekwiwalent wody w mm) w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Mapa po lewej: stan na 27 maja 2019 roku. Mapa po prawej: skumulowany od 1 września 2018 do 27 maja 2019 bilans zysków i strat masy grenlandzkiego lądolodu. DMI/Polarportal

Już w pierwszej połowie maja zaobserwowano pierwsze roztopy na Grenlandii. W ramach operacji IceBridge naukowcy z NASA sfotografowali jeziora supraglacjalne na powierzchni lądolodu. Na razie topi się lądolód na wybrzeżu, co pokazuje lewa mapa. Występują bardzo małe przyrosty w związku ze skąpymi opadami śniegu. Opady nie przewyższają skali topnienia. Z obserwacji wynika też, że w okresie regularnego przyrostu lądolodu, opady śniegu były mniejsze niż zwykle.

Dzienne zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w gigatonach w okresie 2018-2019, oraz skumulowany bilans masy powierzchniowej (SMB) od 1 września w zestawianiu ze zmianami z rekordowego okresu 2011/12. DMI/Polarportal

Wykresy pokazują, że opady były skąpe, co nie znaczy że nie było ich wcale. Górny wykres pokazuje też, że sezon topnienia ewidentnie się już rozpoczął. Niebieska krzywa jest poniżej linii zero, a więc oznacza to, że wyspa traci już lód. Wykres poniżej przedstawia skumulowany bilans zysków i strat. Jest on niższy, o około 60 Gt niż w okresie 2011/12, kiedy to miało miejsce rekordowe topnienie lądolodu. Czyli w tym roku sytuacja jest gorsza, ale na razie jest to początek. Nie wiemy, jak będzie wyglądać czerwiec i lipiec. Mapa NSIDC obok pokazuje całkowitą liczbę dni tego roku w trakcie których miało miejsce topnienie.


Zasięg występowania topnienia grenlandzkiego lądolodu 27 maja 2019, oraz zmiany zasięgu w 2019 roku względem średniej 1981-2010.

Sam zasięg topnienia mieści się w przeciętnych granicach, ale ze względu na temperatury lokalne, intensywność jest wysoka.  Przyczyną są temperatury, oraz brak lub niewielkie zachmurzenie, przy czym właśnie nie ma opadów śniegu. Tam gdzie opady mają miejsce, są niewielkie. To zupełnie inna sytuacja niż w ciągu ostatnich lat, szczególnie ostatnich dwóch lat. Było albo zimno i sucho, albo ciepło przy czym jednocześnie pochmurno - nie za ciepło, przez co występowały opady śniegu. Na zachodzie Grenlandii temperatury sięgają nawet +15oC. Punktowo nawet na samej północy wyspy temperatura sięga zera stopni. Mapa obok ilustruje temperatury 28 maja o o godzinie 12:00 UTC. 
Odchylenia ilości opadów (w milimetrach) na Grenlandii w okresie 1 stycznia - 25 maja 2019. NOAA/ESRL

W tym roku opady na Grenlandii były albo w normie, albo poniżej normy. Tylko na południowo-wschodnim wybrzeżu były wyższe. I tam też, jak pokazuje mapa na samym początku raportu, tam przyrost masy lodu był wyraźnie widoczny. Nawet jeśli są opady, to nie zawsze jest to śnieg. Od kilkunastu lat obserwuje się wzrastające występowanie opadów deszczu, a nie śniegu. Opad deszczu tam się zdarza, ale w ostatnich latach takie przypadki się mnożą. Już w 2012 roku zaobserwowano 12 takich przypadków. Byliśmy zaskoczeni, że w zimie na Grenlandii również pada deszcz” – powiedziała dr Marilena Oltmanns z ośrodka badań oceanicznych GEOMAR w Niemczech, główna autorka badania przedstawionego w "The Cryosphere". „Ma to sens, ponieważ obserwujemy strumienie ciepłego powietrza nadciągające z południa, ale wciąż zaskakujące jest ujrzenie, że przyczyniają się do opadów deszczu” – podkreśliła. 


 Prognozowane na najblizsze 5 dni średnie wartości anomalii temperaturowych i średnie sumy wartości opadów na Grenlandii. Climate Reanalyzer

Prognozy na najbliższe dni dla wyspy nie wyglądają dobrze. Nad dużą częścią wyspy ma być ciepło, szczególnie na zachodnim wybrzeżu. Jednocześnie przewiduje się brak opadów. Te mają wystąpić na północnym wschodzie wyspy. Przewiduje się, że w zachodniej strefie nadbrzeżnej temperatury będą utrzymywać się na poziomie od 10 do 15oC. W pozostałej części wyspy wciąż jeszcze będą występować ujemne temperatury.

Niebieskie plamki na lądolodzie to tzw. jeziora supraglacjalne powstałe na skutek topnienia śniegu i lodu na. Szary odcień jest obszarem, gdzie topi od co najmniej kilku dni topi się powierzchnia lądolodu. NASA Worldview, 27 maja 2019 roku.

Czy tak jak w przypadku czapy polarnej, tak i w przypadku Grenlandii dojdzie do katastrofy? Owszem, w obu przypadkach nic jeszcze nie jest pewne co do tego roku, ale rozgrywająca się sytuacja nie wygląda dobrze, temperatury rosną. Topnienie lądolodu ulegnie nasileniu, nie należy wykluczyć, że utrata ilości lodu będzie ogromna, być może osiągnięty zostanie rekord. Grenlandia tak jak Antarktyda tracąc lód podnosi poziom światowego oceanu.

Zobacz także:
 


68 komentarzy:

 1. Ważne aby zatopiło tych co powinno i usmażyło tych co powinno a reszta była w dobrym stanie.Jeżeli nie to nieładnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tych co powinno? Ciebie też?

   Usuń
  2. Chyba chcesz udowodnić że zaliczasz się do tych co powinno zatopić.Pochwal się jaką partię popierasz.A na pewno pisałem o kimś innym.

   Usuń
  3. Ty to udowadniasz każdym swoim wpisem.

   Usuń
  4. To napisz jaką partię popieram jak tak twierdzisz.

   Usuń
 2. Troszkę odejde od tematu i dla równowagi napisze o zbliżającym się gorącym czerwcu. Już 1 czerwca nagły wzrost temp a od 2 czerwca oczekuje na W a zwłaszcza NW Polski prawie 30 stopni w cieniu. Po jednym nieco chkidniejszym miesiącu znowu wracają bardzo ciepłe miesiące i od razu od początku czerwca lato w wersji turbo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O pierdołach piszesz.gdyby miało być chociaż 35 stopni to by było coś ciekawego.Ponad 30 bywało w czerwcu.

   Usuń
  2. No i co z tego że bywało nieszczęśniku? Stwierdzam fakt że jeden miesiąc po trzynastu był nieco chłodniejszy a teraz czeka nas nowa seria bardzo ciepłych miesięcy od 1 czerwca zaczynając.

   Usuń
  3. A zresztą Unknown kiedyś bywało w styczniu minus 40.rozumiem że jak się powtórzy w tym roku nie będziesz miał nic przecieko bo przecież bywało. Zresztą to też nic ciekawego bo minus 40 było niech teraz by się zdarzyło - 45 to by było coś ciekawego.Prawda ?

   Usuń
  4. To nie jest takie oczywiste, że czerwiec będzie bardzo ciepły. Może być pierwsza dekada ciepła, a potem zrobi się znów zimno. Oczywiście nie tak jak w maju. Możemy też mieć bardzo chwiejną pogodę. Całościowo czerwiec może być 1-2 stopnie cieplejszy od średniej, ale będą przy tym kilkudniowe okresy nagłych ochłodzeń po burzach, gdzie z 33 stopni spadanie do 20.

   Usuń
  5. "Stwierdzam fakt że jeden miesiąc po trzynastu był nieco chłodniejszy a teraz czeka nas nowa seria bardzo ciepłych miesięcy od 1 czerwca zaczynając. "
   Stwierdzać sobie możesz ale dowodów nie widzę.

   Usuń
  6. "A zresztą Unknown kiedyś bywało w styczniu minus 40.rozumiem że jak się powtórzy w tym roku nie będziesz miał nic przecieko bo przecież bywało"
   A uważasz że powinienem mieć czy nie i dlaczego?Bo nie wiem jaki by miał być wniosek z mojego poprzedniego tekstu o upałach 35 stopniowych.Bo nie wiem na jakiej podstawie zaczynasz zadawać takie pytania ni z gruszki ni z pietruszki chociaż nic teraz na temat swojej ulubionej pogody nie pisałem.Znowu odjeżdżasz z tematu.
   "To nie jest takie oczywiste, że czerwiec będzie bardzo ciepły. "
   Może dla kogoś jest oczywiste i może ma na to dowody(ktoś w stylu nostradamusa a nie byle obszczymurek)ale poprzednik na pewno nie podał powodów czemu by tak miało być i tylko sobie walnął tekst aby dać upust swojej niekoniecznie sensownej grafomanii.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Maj przyniósł nieco wytchnienia z temperaturami. Ciekawe czy teraz przed nami znowu taka seria miesięcy powyżej normy. Może by w końcu grudzień wypadł poniżej średniej. Po 10 latach prawie jakieś białe święta?

   A z opadami to jak nie pada to nie pada. Jak już pada to do oporu. Chodz w moich stronach mimo że dużo padało jakoś niesamowicie wilgotno nie jest. Jeśli przyjdą upały to posucha szybko wróci.

   Usuń
  2. Przenieś się Łukasz w góry albo na Hel ;-)

   Usuń
  3. Ja upałów też nie cierpię, ale po jakichś 10-15 dniach można się przyzwyczaić, o ile jest niska wilgotność powietrza.

   Usuń
  4. Hubert podejrzewam że to efekt jakiegoś zatrucia.Kiedyś lepiej znosiłem wysokie temperatury ale jeszcze fatalnie nie jest.A teraz jest pełno trucizn w różnych produktach.

   Usuń
 4. Podobno chcą obłąkańcy przymusowe szpilowanie wprowadzić.A wiadomo że farmacja tworzy swój syf aby zarobić a nie leczyć.Tylko niepełnosprawni umysłowo albo naganiacze czy terroryści twierdzą inaczej.To jest znacznie większy problem od zmian klimatu.Jak zwykle winne wszystkie największe partie w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szpilowanie - szczepienie rozumiem.

   Człowieku rozumiem że jesteś sfrustrowany i walczysz na blogu że światem. Pomyśl gdyby nie szpilowanie pewnie by Cię nie było tu teraz.

   Usuń
  2. Zgodzę się z jednym ze głupota ludzka i jej wszelkie odmiany to znacznie większy problem niż wszelkie zmiany klimatu. Tyle tylko że to żadne pocieszenie.

   Usuń
  3. "Pomyśl gdyby nie szpilowanie pewnie by Cię nie było tu teraz."
   Co za ciekawe twierdzenie-kiedyś było że dzieci przynoszą bociany a teraz że strzykawki.Udowodniłeś że jesteś przypadkiem beznadziejnym.W razie czego trzeba wysłać tego typu osobników co twierdzą że ludzie są z strzykawki poszkodowanym przez te syfy z zastrzyków.Mam nadzieję ze lekcję odpowiednia byś dostał.

   Usuń
  4. "Człowieku rozumiem że jesteś sfrustrowany i walczysz na blogu że światem."
   Nie ze światem tylko ujawniam prawdę którą niektórzy uważają za bzdury.A uważają za bzdury tak samo jak muzułmanie uważają że bzdurą jest że Allah nie istnieje czy analogicznie inni fundamentaliści religijni.A jeżeli masz wątpliwości to możesz sobie dawkę solidną tego syfu wpompować i się sprawdzi czy jesteś zdrowszy.Natomiast nie masz żadnych dowodów na to że jest inaczej niż napisałem.A bez względu na dowody obowiązuje zasada ograniczonego zaufania-jeżeli coś nie jest dokładnie przebadane jak np. marchewka należy to traktować jak groźną truciznę.

   Usuń
  5. Nie rozumiem już nic o co Ci chodzi. Syfy, dzieci że strzykawki?

   Jedynym problemem jest to że ludzi jest zbyt wielu i zbyt wielu żyje za mocno obciazajac środowisko naturalne. Jednocześnie połowa ludzkości egzustuje w ubóstwie. To jest jedyny problem. A tworzą go ludzie chciwi i pozbawieni skrupułów. Z tego rodzą się wszystkie pozostałe problemy ludzkości i z nadmiernego przyrostu naturalnego w skali globu. Planeta ma granice do których dochodzimy. Reszta o czy wypisujesz to drugorzędne jakieś tam partie, religie. W dupie z tym.

   Usuń
  6. Nadmierny przyrost naturalny jest problemem ale ma to nawet związek z partiami Marcin. U nas np. Partia która obecnie rządzi wali kasę na to aby ten przyrost był większy. Tak więc widzisz związek jest .

   Usuń
  7. Chodzi o to zeby nie rozdrabniac sie w szczegolach.
   Na krajowym podwórku program 500+ :
   - ma delikatnie mówiąc umiarkowane efekty jeśli chodzi o przyrost naturalny, bardziej powoduje większa konsumpcję niektórych usług i artykułów
   - akurat Polska i Europa się starzeją więc u nas było by wskazane aby populacja utrzymywała się na stałym poziomie siłami własnymi A nie naplywowymi

   Usuń
  8. Natomiast jeśli chodzi o politykę szczególnie w Polsce to uważam że nie zasługują żadni politycy w naszym kraju na pisanie o nich co powoduje tylko kłótnie. Nie rozumieją wogole problemów współczesnego świata, liczą się tylko słupki poparcia i realizacja partyjnej doktryny. Dlatego wg mnie pisanie o partiach na blogu o arktycznym lodzie jest zbrodnia.

   Usuń
  9. Tak Marcin tu się oczywiście zgadzam z Tobą.

   Usuń
  10. "Nie rozumiem już nic o co Ci chodzi. Syfy, dzieci że strzykawki? "
   To poczytaj sobie książki o toksykologii oraz co dawniej uznawano za zdrowe.Np. dym tytoniowy.Teraz jest inna moda.I jeszcze 1 -nawet gdyby szczepionki nie były groźne też bym ich nie chciał bo mam swoje i to skuteczne metody na choroby.Na dokładkę np. antybiotyki powodują że bakcyle się uodporniają.Do tego nie wiem czemu pod moim wpisem jest dyskusja o przyroście naturalnym.Ja o tym nie pisałem.

   Usuń
  11. ". Reszta o czy wypisujesz to drugorzędne jakieś tam partie, religie. W dupie z tym."
   ale właśnie jest istotne że się zachowujesz jak fanatyk religijny.Wierzysz w coś ale oczywiście argumentów nie podasz.Równie dobrze możesz wierzyć ze cyklon b to wspaniałe lekarstwo.A wiele tych tzw. lekarstw wywodzi się z obozów zagłady i często ich zażycie ma podobne następstwa jak ich poprzedników z obozu zagłady np. .Czasami jest to coś podobnego do gazów bojowych np. iperyt azotowy-"lekarstwo" na nowotwory.Jakby co to jest nudny ale chyba sensowny wywód o tym : http://www.faceci.com.pl/r_rak_metody_konwencjonalne.html .Nawet jeżeli są jakieś błędy to przesłanie jest oczywiste i na pewno prawdziwe-w szpitalu to często dobijają pacjentów tym.

   Usuń
  12. Jestem jak fanatyk religijny? W jakiej sprawie? GO czy lekarstw? W jakiej sprawie mam podać argumenty? Nie wiem czemu się uczepiles mnie z tymi lekarstwami.

   Usuń
  13. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  14. Nie ma sensu z nim polemizować z tymi dowodami. Np. Unknown stwierdza że nie widzi dowodów że było 13 miesięcy pod rząd za ciepły i że już początek czerwca będzie gorący. Jakie mam tu dać dowody? Trzeba ignorować.

   Usuń
  15. Marcin Bory Tucholskie Ty w ogóle tak piszesz że nie wiadomo o czym piszesz i do kogo.A oczywiście chodzi głównie o te tzw. medykamenty i że jakieś twierdzenia wymyślasz nie wiadomo skąd.Pisałem że wszystko należy traktować jako niebezpieczne a zwłaszcza skomplikowane substancje które są w pigułach.Co gorsze podejrzewam że nie znasz składu i się wyrażasz na temat toksyczności.A argumenty to musisz podawać na każdy temat w którym coś twierdzisz o ile to nie jest oczywiste.No chyba że piszesz "być może" a w niektórych przypadkach"prawdopodobne" to mogę odpuścić zwykle te argumenty chociaż mimo wszystko tekst typu"prawdopodobnie w Polsce w tym roku temperatura przekroczy 42 stopnie" wydaje się już naciągany.
   Artur32 to przestań się wyrażać jak wszystkowiedzący jak w dupie byłeś i gówno widziałeś.Jak piszesz bzdury albo coś co raczej trudno sprawdzić to oczekuję dowodów.Żeby inni widzieli że tego nie udowodnisz.I radze nie zachowywać się jak nie wie się jaka pogoda ma być jakby się to wiedziało.Wcale się nie popisałeś swoją wiedzą.Tak samo jak poprzednik przestań strugać tu autorytet i naucz się pokory.Jeżeli nadal będziesz wypisywał tu bzdury a nawet niekiedy nieuzasadnione twierdzenia a zwłaszcza jeżeli okażą się później bzdurą to już zadbam o to abyś miał tu odpowiedni status niepełnosprawnego umysłowo.Bo jakoś tej sprawności nie widzę.
   Ciekawe co byście zrobili gdyby was pokazano w telewizji i pokazano jakie bzdury wypisywaliście i oczywiście by przedstawiono dowody na to ze to bzdury.A sprawny w gadaniu kłamać i gadać bzdury może więc to żadna sztuka.Kto by was wziął do jakiejś roboty konkretnej w której trzeba rozumku na przyzwoitym poziomie-zwłaszcza braku wiary w dogmaty np. na detektywa itp. gdzie trafia się na oszustów.Tylko nie chwalcie się wyższym wykształceniem bo teraz to prawie każdy idzie na studia a poziom blisko starej zawodówki prawie wszędzie.No chyba że jakieś techniczne typu studia budowlane.

   Usuń
  16. No ja akurat mam budowlane.
   Powiem Ci że masz straszną sieczke w głowie i właśnie Ty próbujesz zgrywac jakiś autorytet że jesteś ponad wszystkich, że Ty jedyny wiesz jaka jest prawda na każdy temat A wszyscy wierzą w jakieś zabobony. I lubisz obrażać innych. Radzilbym się za jakąś robotę zabrać uczciwą.

   Usuń
  17. A i nie idzie z Tobą rozmawiać. Zapytałem na jaki temat chcesz argumenty i chciałem poświęcić czas i Ci je przytoczyć i podesłać linki. To już nie odpowiesz normalnie.

   Usuń
  18. "Np. Unknown stwierdza że nie widzi dowodów że było 13 miesięcy pod rząd za ciepły i że już początek czerwca będzie gorący"
   To już oznaka urojeń.Napisz gdzie to napisałem!
   "Ty próbujesz zgrywac jakiś autorytet że jesteś ponad wszystkich, że Ty jedyny wiesz jaka jest prawda na każdy temat A wszyscy wierzą w jakieś zabobony. I lubisz obrażać innych."
   Następny który bzdury pisze.Gdzie ja tu strugam autorytet niby?Ja jedynie stwierdzam że głupoty piszecie często.Ja wszystkiego nie wiem ale nikt nie udowodnił że pisze bzdury.
   "A i nie idzie z Tobą rozmawiać. Zapytałem na jaki temat chcesz argumenty i chciałem poświęcić czas i Ci je przytoczyć i podesłać linki. To już nie odpowiesz normalnie."
   O ile dobrze sobie przypominam to nie odpowiedziałeś.Zobacz znowu co pisałem i odpowiadaj dokładnie na moje pytania a nie wyjeżdżaj z tekstami nie na temat.Ale zaraz się upewnię i zacytuję co trzeba.

   Usuń
  19. A gdzie ja zgrywam autorytet? Zacytuj.

   Usuń
  20. To przypomnę na co nie odpowiedziałeś jak masz aż tak kiepską pamięć(z poprzedniego wpisu na blogu) :
   ""Uff. To dobrze że nie jesteś pod wpływem ideologii, tylko wieszczysz nadejście epoki lodowcowej czy dużego ochlodsenia..."
   Do kogo to było?"
   Następnie głupio się pytałeś kogo odpowiedzi oczekuję.Jeżeli zostałeś zacytowany to jak najbardziej nie oczekuję odpowiedzi kogoś innego tylko żebyś sam odpowiedział. !I teraz napisz bo ja nie wiem czy ja mam odpowiadać czy kto inny.

   Usuń
  21. Tak do Ciebie oczywiście to było.
   Nie widzę tu mojego zgrywania autorytetu. Tylko Twoja niedomyślność lub pseudo niedomyślnosć.

   Usuń
  22. "A gdzie ja zgrywam autorytet? Zacytuj."
   Może trochę z tym przesadziłem ale można odnieść wrażenie że starasz się zgrywać mądrzejszego niż że jesteś.Ale lepiej nie rób tego krytykując to co piszę bo podobno jestem jak kościół który się mylić ani kłamać nie może.W każdym razie nikt nie dowiódł tutaj ze zrobiłem jakiś błąd.Widzę tu nadinterpretacje,oraz wypisywanie bzdur że coś pisałem a czego nie pisałem.Jak postarasz się żyć zgodnie z prawdą to tak źle nie będzie i nie krytykować innych tylko dlatego że czegoś nie rozumiesz.Jeżlei ktoś twierdzi coś innego co uważasz to niekoniecznie znaczy że nie ma racji.Być może np. zostałeś okłamany i w coś uwierzyłeś.Do tego jak pisałem wcześniej na tym blogu-w przypadku braku pewności należy stosować odpowiednie założenia jak np. zakładanie że nieznana substancja jest groźną trucizną.Oczywiście w pewnych granicach-nie ma chyba trucizn co zabijają dawką niecałego pikograma.Ja też zakładam w przybliżeniu jakąś toksyczność prostych substancji nap soli selenowych czy arsenowych.Najbardziej podejrzane są skomplikowane substancje organiczne.

   Usuń
  23. Tak do Ciebie oczywiście to było.
   A teraz wstaw mój cytat na jakiej podstawie tak twierdzisz bo tego nie pojmuję.

   Usuń
  24. Miało być w cudzysłowie to co napisałeś"Tak do Ciebie oczywiście to było."

   Usuń
  25. Uwierz mi ze nie zgrywam madrzejszego niz jestem. Teraz wlasnieb Ty wypowiadasz się w sposób sugerujący Twoja wyższość w wiedzy i intelektualną pouczajac mnie co mogę pisać i w jaki sposób mam się wypowiadać.
   Jestem chyhab pierwszy na tym blogu który z Tobą tak długo konwersje.
   To co pisze o GO nie wynika z mojej wiary tylko wiedzy którą czerpie z różnych publikacji, książek i własnych obserwacji.
   Więc nie nazywaj mnie fanatykiem.

   Usuń
  26. Proszę
   To napisaleś

   "NA PEWNO NIE PISZE POD WPŁYWEM FRAJERSTWA.POCHWAL SIĘ W JAKIE BAJKI WIERZYSZ.NAJGROŹNIEJSZE BAJKI TO TE W KTÓRE WIERZY WIELU NP. RELIGIE I NIEKTÓRE IDEOLOGIE."

   A to
   Uff. To dobrze że nie jesteś pod wpływem ideologii, tylko wieszczysz nadejście epoki lodowcowej czy dużego ochlodsenia..."

   byla moja odpowiedź.

   Mam nadzieję że to rozwiewa Twoje wątpliwości.
   To nie jest nasz prywatny komunikator więc sorry innych za ogrom postów

   Usuń
  27. "To co pisze o GO nie wynika z mojej wiary tylko wiedzy którą czerpie z różnych publikacji, książek i własnych obserwacji. "
   Czy jesteś pewien że to co nazywają wiedza to na pewno wiedza a nie wiara.Podważano różne rzeczy.
   Napisałem to"

   "NA PEWNO NIE PISZE POD WPŁYWEM FRAJERSTWA.POCHWAL SIĘ W JAKIE BAJKI WIERZYSZ.NAJGROŹNIEJSZE BAJKI TO TE W KTÓRE WIERZY WIELU NP. RELIGIE I NIEKTÓRE IDEOLOGIE."
   I po co cytujesz to co napisałeś dalej?I co to co tu napisałem ma do zmian klimatu?Masz zacytować MÓJ tekst(bez żadnych dodatków) gdzie twierdzę że się oziębia a nie że sam twierdzisz że ja tak twierdzę!

   Usuń
  28. Trochę więcej szacunku może.
   Sam siebie zacytuj jeśli chcesz.

   Proszę Cię abyś zastosował się do swoich wskazówek i zaczął podawać argumenty (Tylko jakie skoro publikacje naukowe też mogą być nieprawdą...) do tego co piszesz, np.
   - ocieplenie skończyło się 5 lat temu- podaj dowody
   - następne dekady będą chłodniejsze- podaj dowody.

   Usuń
  29. Ale co ja mam do tego?Ty masz cytować jak twierdzisz.I nie odpowiedziałeś na pytanie.A na szacunek trzeba zasłużyć.
   "- ocieplenie skończyło się 5 lat temu- podaj dowody
   - następne dekady będą chłodniejsze- podaj dowody."
   A czemu bym miał na to dowody podawać bo nie pojmuję?
   Przyjmij do główki 1 zasadę-najpierw odpowiesz a później będzie kontynuacja.
   "- ocieplenie skończyło się 5 lat temu- podaj dowody
   - następne dekady będą chłodniejsze- podaj dowody."
   Nie pojmuję czemu bym miał to udowadniać.
   I żądam abyś wstawił tamten cytat.Jeżeli nie zrobisz tego albo nie wyjaśnisz o co chodzisz to uznam że sobie że mnie bezczelnie kpisz.W kółko wstawiasz jakieś niedorzeczności co nie wiem co do mnie mają.


   Usuń
  30. Do główki przyjąłem tylko tyle że coś jest z Tobą nie tak.

   Usuń
  31. Unknown od innych za każdym razem wymagasz podawania dowodów na to co piszą a sam sie wzburzasz jak ktoś oczekuje od ciebie tego samego. Gdzie tu logika.

   Usuń
  32. "Do główki przyjąłem tylko tyle że coś jest z Tobą nie tak."
   Co za zwrot gony tytana umysł"nie tak" .Ciekawe czemu nie siak albo nie owak.
   Ja po prostu czekam na odpowiedź.Twierdziłeś coś to czekam na dowody bo nie widzę tu żadnych.Domagałem się wyłącznie podania mojego cytatu z którego tamto wynika.Nikt z was nie podał.I dlaczego ja bym miał jakieś twierdzenia udowadniać a nie kto inny?
   Artur32 Logika jest taka że są pewne zasady dyskusji których chyba nie pojmujecie.
   Podstawowa zasada-nie podaliście na jakiej podstawie twierdzicie że ja coś uważam bo ja nie mam o tym zielonego pojęcia!
   Nie powinno być dla was problemem podanie cytatu o ile wszystko zrobiliście jak powinni.Jeżeli nie to pretensje nie do mnie.
   I to nie było żadne arcytrudne ( w właściwych warunkach dla przyzwoitego człowieka prawidłowo myślącego) zadanie o ile wszystko jest tak jak powinno.Ja na pewno bym zacytował co trzeba.Wy jak widać nie jesteście w stanie.

   Usuń
  33. "99% wpływu na klimat ma Słońce. A po 0.5% człowiek i Ziemia. Najbliższe dekady będą teraz coraz chłodniejsze. Już 5 lat temu zastopowało się ocieplenie".
   To jest cytat Unknown. Dajesz dowody...

   Usuń
  34. Nie dam dowodów.A ponieważ nie sądzę abyś się domyślił dlaczego nie mam zamiaru to stwierdzam kategorycznie-dałeś zrobić się w konia przez system wpisów.I co najważniejsze -prawda jest taka że to nie był mój wpis.Po prostu nie wiem dlaczego nazwa ta sama a jak masz zdanie alternatywne to Hubert może sprawdzić że ip było inne niż w moich wpisach.Chociaż przyznam że rozśmiesza mnie to jak ktoś daje się robić w konia przez ten głupi system.Nie jeden ma na imię Marcin.
   Do tego jednak powinieneś to zauważyć żecoś tu nie pasuje do tego co piszesz!Tu mój 1 wpis w tamtym temacie:
   "Unknown27 maja 2019 19:18

   "Najbliższe dekady będą teraz coraz chłodniejsze. Już 5 lat temu zastopowało się ocieplenie."
   Czy odważysz się zeznać to w sądzie pod groźba kary śmierci?"
   Co myślisz o tym wpisie?Czy nie uważasz że gdyby ten wpis który zacytowałeś bym wstawił taki tekst?

   Usuń
  35. Chodziło o cytowanie "siebie".

   Usuń
  36. Nie mam zielonego pojęcia jak.Na dole nie podaje nazwy"unknown".

   Usuń
  37. Bo tu jest taki Unknow co co jakiś czas robi kilka wpisów o epoce lodowcowej i się już później rzadko odzywa. Więc się zdziwiłem że nagle tak się rozpisal...

   Usuń
 5. A nawiązując do sprawy ludności w Polsce to w dziwny sposób pisaliście.Oczywiste jest że osobnicy z zagranicy w Polsce zwykle poza wyjątkami nie są potrzebni.To że są nie wynika z potrzeby ale aktów dywersji.Jak Ukraińcy mają mieć emerytury po pół roku(a nawet krócej niż Polacy) to trudno tego nie uznać za dywersję.Przynajmniej gdzieś czytałem ale biorąc pod uwagę zachowanie polityków to nie można wykluczyć najbardziej absurdalnych pomysłów typu umieszczanie Polaków w obozach zagłady.Ale chyba wystarczy pietruszka za kilkanaście złotych za kilogram i absurdalne ustawy.Każdy z nich powinien udowodnić że jest potrzebniy a jeżeli nie to wynocha.A jak coś większego narozrabiali to wracać w kawałkach.Łaski nie robią ze tu siedzą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Co prawda niezupełnie na temat ale wbrew temu czym straszono niedobór wody w wielu miejsca nadal ma się dobrze.W północnej Polsce po kilku dniach bez solidnych opadów już jest sucha ziemia.Wystarczy jeszcze z tydzień bez opadów z sporą temperaturą (wystarczy zapowiadana ostatnio maksymalna czyli około 25 stopni) i będzie niedobrze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W północnej Polsce po kilku dniach bez solidnych opadów już jest sucha ziemia.Wystarczy jeszcze z tydzień bez opadów z sporą temperaturą (wystarczy zapowiadana ostatnio maksymalna czyli około 25 stopni) i będzie niedobrze."
   Dowody poproszę.

   Usuń
  2. Zwykle tak się działo.Ale teraz za wcześnie na niepodważalne dowody na wszystko.Do tego problem w tym że nie wiem jak to sprawdzić że gdzieś wcale nie padało.Natomiast mam pewność że już teraz jest za sucho bo wczoraj na działce ogórek który posiałem w poprzedni czwartek zaczął już usychać.Do tego gdybyś się pofatygował to byś znalazł opisy co daje nawet 5 cm opadu tam gdzie wcześniej był deficyt 15 cm deszczu.Zwykle po tygodniu po takich opadach powierzchnia górna jest sucha.Dodam że widziałem jak padało dość mocno to się utworzyła kałuża.A jak padało trochę słabiej to znikła chociaż też to nie był aż taki słaby ten słabszy opad.Więc z tego można wyciągnąć wnioski że jednak są braki.A jeżeli znasz chociaż podstawy klimatologii i hydrologii to powinieneś zrozumieć że mam rację.Oczywiście z tymi opadami może być nieco inaczej przy innym deficycie i opadach ale gdy jest deficyt bardzo znaczny to potop który następuje po rocznej suszy nie wskrzesi drzew i inych roślin nawet jeżeli uzupełni wodę.

   Usuń
  3. Mam swój ogródek i własne przemyślenia. Generalnie bym się z Tobą zgodził ale nie wiem czy to wystarczająco udowodnię.

   Usuń
  4. Tego nie musisz udowadniać .

   Usuń
  5. Unknown nie radzisz sobie w tym świecie i wśród ludzi zresztą sam to kiedyś pisałes że wolisz posiedzieć sam w lesie niż wśród ludzi (ja sklerozy jeszcze nie mam) Oki to byłbym w stanie zrozumieć, świat jest jako jest i nie każdy to akceptuje. Ale zapytam czy radzisz sobie sam ze sobą? Czy już też nie wyrabiasz tak sam na sam?

   Usuń
  6. Artur32 to poradź sobie na przesłuchaniu u prokuratora dyskutując z nim jak ze mną wykręcając się od odpowiedzi.Ty na pewno nie radzisz sobie w dyskusji. Jak widać nie potraficie tego udowodnić.a ja wiem czemu.

   Usuń
  7. To udowodnij że jesteś normalny. Kropka

   Usuń
  8. Jestem na 100% normalny jeżeli jestem normą .Niestety nikt inny nie ma takiej szansy.Po prostu sobie coś ubzduraliście-o czym napisałem w tym temacie poprzednie.A pretensje nie do mnie-ja tego systemu nie stworzyłem który takich jak Wy robi w konia.

   Usuń
 7. Znów półwysep Tajmyr miałyby opanować w najbliższym czasie wysokie temperatury wg Climate Reanalyzer. Podobnie było chyba rok temu. To dobrze, bo akurat w tym rejonie jest najwięcej śniegu, więc pewnie szybko zniknie i oberwie lód na Morzu Karskim oraz Łaptiewów. Ale przede wszystkim na Karskim, choć i tak jest go już tam mało.
  http://masie_web.apps.nsidc.org/pub/DATASETS/NOAA/G02186/plots/4km/r05_Kara_Sea_ts_4km.png

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe jaki wpływ będzie na sytuację w Polsce.

   Usuń