piątek, 10 maja 2019

Złowieszcza gardziel pluje lodem

Cieśnina Naresa, która rozdziela Grenlandię i Wyspę Ellesmere'a jest niemal w całości wolna od lodu. To co się w niej znajduje, to dryfująca kra lodowa, która pochodzi z Oceanu Arktycznego. Czasem zdarza się, że Cieśnina Naresa ma problem z utworzeniem mostu lodowego zimą, lecz tegoroczna sytuacja wygląda na  o wiele bardziej poważną. Przez cały sezon zamarzania 2018/19 były tam problemy. Zdjęcie satelitarne obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje stan na początek listopada zeszłego roku. Zwykle cieśnina jest drożna dopiero pod koniec maja, w czerwcu. Teraz jest inaczej. Jest w pełni aktywna.

Cieśnina Naresa 9 maja 2019 roku. NASA Worldview

Definitywne udrożnienie cieśniny zaczęło się jeszcze przed rozpoczęciem sezonu topnienia. Teraz, jak pokazuje zdjęcie satelitarne, jest tam tylko kra, która pochodzi z Morza Lincolna, będącego częścią Basenu Arktycznego. Poza pakiem lodu przybrzeżnego Grenlandii, który jeszcze się nie rozpuścił.

Rozpad lodu na Morzu Lincolna w dniach 1-9 maja 2019. NASA Worldview

Uwolnienie Cieśniny Naresa wydaje się być czymś niepozornym. To wąska cieśnina, a jednak jej rola odnośnie stanu lodu morskiego Arktyki nie jest mała. Działa tak samo jak cieśnina Fram, tyle tylko, że na mniejszą skalę. Na animacji widać co się stało w pierwszych dniach maja. Ponieważ lód był tam w opłakanym stanie, mimo (prawdopodobnie) normalnych temperatur wody, płynący z północy prąd morski zrobił z niej kanał odpływowy. Dziennie ucieka tam teraz kilka kilometrów sześciennych lodu. Później będzie to nawet kilkadziesiąt. Widzimy, jak duże kry lodowe odrywają się od lodowego łuku na Morzu Lincolna i płyną w przepaść. 

Jak pokazuje wykres obok, na razie w Arktyce zapanował względny spokój. Ale to co widzimy w Cieśninie Naresa i Morzu Lincolna sprawia, że spokojny sezon topnienia to to nie jest.

Zobacz także:
 • Złowieszcza gardziel, sobota, 27 maja 2017 Lód w Arktyce znalazł nową drogę ujścia, to Cieśnina Naresa, leżąca między Grenlandią a wyspami Archipelagu Arktycznego. Choć jest wąska, to stanowi ważny czynnik w redukcji lodu morskiego, szczególnie gdy weźmiemy moment otwarcia cieśniny.
 

3 komentarze:

 1. Gdy patrzę na tropical tidbits,to widzę w najbliższych dniach,ciśnienie powyżej 1040 hPa.Jeśli dobrze widze,i prognozy się sprawdzą,w najbliżazych dniach ,ruszy wielkie topnienie, w arktyce.
  W 2016 Roku,od połowy maja ,aż do sierpnia,topnienie było przeciętne,o ile dobrze widze.W tym Roku chyba jednak, będzie inaczej.
  Tak mi się przynajmniej zdaje.Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. W 2016 roku od 10 maja do mniej więcej połowy czerwca topnienie było bardzo intensywne jak na tą porę roku. Dopiero w połowie czerwca pojawiły się nize i topnienia na parę dni się zatrzymało i już do końca sezonu nie zdołało dogonić 2012 roku. To co mnie niepokoi obecnie to prognozy które cały czas prognozują wysokie anomalie wynoszące około 2-3 stopnie a nawet 4 jak w ostatniej odsłonie GFS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W 2016 widać wyraźnie,na wykresie spadku zasięgu JAXA,że od połowy maja dzienne spadki zasięgi,są w granicach normy(już jej z reguły,nie przekraczają,jak wcześniej).

   Oczywiście zasięg,może być słabą daną.
   Być może objętość,i powierzchnia spadały jeszcze,w 2 polowie maja intensywnie,lecz warunki pogodowe powoli się pogarszały.

   Pod koniec maja,można już na blogu,znaleźć słowa,że zachmurzenie jest duże,choć niewystarczające.

   Z początkiem czerwca zachmurzyło się zaś na dobre,w połowie czerwca 2016 stracił z kolei prowadzenie,i rzeczywiście już, nie zdogonił 2012.

   Usuń