wtorek, 12 maja 2020

Wyż baryczny podnosi temperatury nad Oceanem Arktycznym

Nad Oceanem Arktycznym powstał potężny wyż baryczny, który zaczął podnosić temperatury. Układ ten zaczął powstawać 6 maja a dwa dni później stworzył dodatni dipol arktyczny z eksportem lodu przez cieśninę Fram. Teraz wyż umacnia się, bo znalazł się na środku pokrytego lodem Oceanu Arktycznego. Jego obecność wpłynie na stan pokrywy lodowej. Zresztą, już teraz widać pierwsze skutki obecności wyżu.

Prognozowane  warunki pogodowe w Arktyce na 13-14 maja 2020. Tropical Tidbits

Jak pokazują mapy prognozy, wyż zawiśnie nad środkiem Oceanu Arktycznego, dzięki czemu utrzyma się nawet do 20 maja. Co to oznacza? Wzrosną temperatury, mimo faktu wciąż krążącym zimnym masom powietrza, które układ będzie pobierać znad wysp Archipelagu Arktycznego i Morza Beauforta. Pod względem wysokości Słońca mamy już odpowiednik końcówki lipca - czy okresu, kiedy Słońce w Arktyce świeci najmocniej - apogeum przypada na 20 czerwca.  Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje, że zimne, arktyczne masy powietrza będą niemal nieobecne nad Oceanem Arktycznym. Parę dni temu zostały dosłownie wypłukane dipolem z Arktyki i znalazły się m.in u nas. 

 Prognozowane na okres 13-14 maja temperatury powietrza w Arktyce. Meteologix

Małe zachmurzenie lub wręcz jego brak oznacza wysokie nasłonecznienie. Dzień polarny jest już w pełni, więc temperatury rosną. Powyższa animacja pokazuje prognozowane zmiany temperatur w Arktyce w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin. Tylko tam, gdzie wyż będzie ciągnął zimno, temperatury spadną do -10oC, miejscami do -12oC, ale na znacznym obszarze będzie zero stopni, a nawet więcej. Dziś na Wyspie Wrangla temperatura wzrosła do +5oC. Ma ponownie spaść, ale tylko na chwilę, bo jak prognozy się sprawdzą co do wyżu, to 16 maja może być tam nawet +10oC. Mapa obok pokazuje odchylenia temperatur w Arktyce na najbliższe dni. 

Gigantyczna połynia na zachodzie Morza Łaptiewów 11 maja 2020 roku. NASA Worldview

Jak widać, opisana wcześniej połynia na Morzu Łaptiewów przy Cieśninie Wilkickiego przetrwała, co świadczy o dużej roli temperatur wód.

https://1.bp.blogspot.com/-wO6fVL9TjPg/Xrqc0QtNrVI/AAAAAAAA7H8/w9ZjIzGTQ6Mv3OBIdfsWqibBCYyQpJvMQCLcBGAsYHQ/s2000/Wrangla20200511.jpg
Kra lodowa wokół Wyspy Wrangla 11 maja 2020 roku.

Wokół Wyspy Wrangla stan lodu wygląda bardzo źle, a to dopiero pierwsza połowa maja. Ośrodek wysokiego ciśnienia i związane z nim wysokie już o tej porze roku nasłonecznienie dokona poważnych strat w pokrywie lodowej. Na zdjęciu widać ciemne miejsca, które będą pochłaniać promieniowanie słoneczne. Sama wyspa też już ciemnieje, bo śnieg zaczął się tam roztapiać.


Kra lodowa na północy Morza Barentsa. NASA Worldview

Duże straty w lodzie spodziewane są na Morzu Barentsa i w części Basenu Arktycznego. Tu problemem będzie bardzo silny sztorm, wręcz huragan, który już powstał w tym regionie. Wiatr jeszcze bardziej rozdrobni krę i doprowadzi do jej powstania na paku lodowym Basenu Arktycznego. Mapa obok pokazuje prognozę na 13 maja. Warto wspomnieć, że w regionie tym znajduje się nadmiarowa ilość lodu, która już teraz znika. Sztorm uderzy w część Basenu Arktycznego i przy okazji wygeneruje bardzo silny dryf przez cieśninę Fram. Ten powstały dzięki wirowi polarnemu i chłodnym wodom Atlantyku lód już jest spisany na straty - jego już nie ma. 

 Prognozowane do 1 lipca 2020 zmiany zasięgu lodu morskiego.  NSIDC/Andrew Slater

Jak więc widać, sezon 2020 rozkręca się. Być może po raz kolejny zgroza roztopów będzie obecna tylko do lipca, a potem ucichnie. Jeśli nie, i w tym roku warunki atmosferyczne będą inne, to rekordowe topnienie jest możliwe. Na razie model Slatera okazuje się zbyt pesymistyczny, bo tempo topnienia jest wolniejsze niż prognoza, ale rozbieżność jest na tyle mała, że nie ma to znaczenia. Prognoza mówi, że 1 lipca zlodzenie Oceanu Arktycznego będzie takie jak w 2012 roku. W takiej sytuacji wszystko jest możliwe.


Zobacz także:

19 komentarzy:

 1. Bardzo duże ocieplenie szykuje się nad Arktyką, szczególnie trzeba obserwować Morze Karskie - tam anomalie dodatnie utrzymywać się mają wyjątkowo długo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Anomalia +4 przez 10 dni o tej porze roku to nie przelewki. Problemem dla niektórych ciepłolubów będzie to co nawiedzi Europę Środkową czyli anomalnie zimny maj.

   Usuń
  2. Szkoda wiosny. Maj, taki piękny miesiąc i poszedł już na stracenie. Takie cudowne, długie dni są dosłownie marnowane przez te chłody. Mamy już potencjał na +25 stopni, mogłoby już grzać jak w 2018 roku, a tu wciąż lodownia. Nie mogę się z tym pogodzić. Niech to się jak najszybciej kończy! Mam nadzieję, że chociaż lato nam wynagrodzi. A we Włoszech mają już ponad +30 stopni, a na Sycylii prawie 40 stopni...

   Usuń
  3. W tamtym roku po zimnym maju przyszedł chociaż rekordowo gorący czerwiec, który dał czadu, jak na prawdziwe lato przystało. A w tym roku wątpię.

   Usuń
  4. Jeszcze się wygrzejesz, nie bój żaby.

   Usuń
 2. Ktoś wie dlaczego strona nie działa, albo pojawia się prośba o hasło https://meteomodel.pl/dane/srednie-miesieczne/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może tylko tymczasowe. Jakieś prace konserwacyjne są robione.
   Na tej stronie ftp://ftp-projects.cen.uni-hamburg.de/seaice/AMSR2/3.125km/, gdzie chciałem duże mapy też było hasło przez parę dni. Teraz działa, więc z Meteomodel pewnie jest to samo.

   Bo niby po co zabezpieczać dane, które są przecież publiczne. w tym wypadku z IMGiW.

   Usuń
  2. Bart, oglądasz The Last Dance?😈

   Usuń
  3. Obawiam się, że oni traktują te dane, jako własność, i nie chcą, by ktoś, korzystając z ich danych, jako pierwszy wyciągał ciekawe wnioski, odnośnie temperatury.

   Dają je więc tylko zarejestrowanym użytkownikom, do których mają zaufanie.

   Usuń
  4. Zresztą jakby kto nie wierzył, że mogę mówić prawdę-7 dni użytkownik zbig, poruszał ten temat, pod artykułem,, Parowanie potencjalne/klimatyczny bilans wodny" i otrzymał odpowiedź od admina, że po hasło należy, zwrócić się, do maila.

   Usuń
  5. @new Eocen - pewnie :D Od razu jak wychodzą odcinki

   Usuń
  6. Właśnie obawam się tego co pisze Arek. Pisałem do admina z sprośbą o hasło i nie dostałem odpowiedzi. Zakładałem konto na blogu i nie dostałem "zaproszenia". Zrobiłem to też drugi raz z podobnym skutkiem. Poszukam zaraz tego wpisu.

   Usuń
  7. pdjakow@gmail.com na maila może do niego napisać. Ja napisałem. Można też wrzucić komentarz na stronie Ziemia na rozdrożu czy na Nauka o klimacie. Jak mail osobisty nie zadziała.

   W wspomnianej przeze mnie bazie map też takie coś było, ale już nie ma ftp://ftp-projects.cen.uni-hamburg.de/seaice/AMSR2/3.125km/

   Tak więc problem może być chwilowy. To są dane publiczne, meteo, po jakiego grzyba zamykać do nich dostęp???

   Usuń
  8. @Bart wracają wspomnienia wczesnej młodości, wielu rzeczy się wtedy nie wiedziało...🙂
   Co do strony to pewnie coś gmerają.

   Usuń
  9. Ja wiem tylko tyle, że kiedyś mocno się zdenerwowali, na meteomodelu, gdy bodaj meteoprognoza-korzystając z ich danych, zapomniała podać źródła, i w wiadomościach, meteoprognozę, podawali jako źródło informacji-wspominając o ciekawostce termicznej.

   Usuń
  10. Na tą chwilę- wątek ten był poruszany - 9 i 8 dni temu, i gdy zbig dostał hasło, napisał do Lucasa Wawa, że ma nowe hasło z maila
   meteo@meteo.usermd.net

   Usuń
 3. Póki co, nie widać jeszcze, korzystnych warunków, dla topnienia, gdy się popatrzy, na zasięg lodu, według JAXA-różnica między 2016 i 2020 Rokiem, przekracza już 0,5 mln km2(525,688 tys km2).

  OdpowiedzUsuń