Potężny wyż baryczny, który stoi nad Oceanem Arktycznym od ponad dwóch tygodni w końcu osłabnie i zaniknie, ale jego śmierć dokona spustoszenia w czapie polarnej Oceanu Arktycznego.
Zasięg i koncentracja arktycznego lodu morskiego 18 lipca 2020 roku. AMSR2, Institute of Oceanography, University of Hamburg
W ciągu ostatnich kilkunastu dni zmiany w Arktyce były bardzo duże. Tempo wycofywania się lodu morskiego było przez kilka dni prawie dwukrotnie szybsze niż wynosi średnia wieloletnia. W całym dotychczas lipcu tempo to według danych JAXA było 40% szybsze niż średnia z lat 90. XX wieku. Na powyższej mapie widać tego konsekwencje. M.in doszło do spektakularnego otwarcia się Przejścia Północno-Wschodniego, czyli północnego szlaku morskiego wiodącego wzdłuż wybrzeży Rosji.
Powierzchnia lodu morskiego w 2020 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun
Nie tylko spadek zasięgu był szybki, co wiązało się nie tylko z niezwykle wysokimi temperaturami (nawet 2oC na 80oN), a ruchem układu barycznego. Mimo zagęszczenia kry lodowej przez wyż baryczny, oraz braku wiatrów, które prowadziłyby do szybkiego spadku powierzchni lodu z racji jego dryfu (dipol arktyczny), to jego powierzchnia ponownie zderzyła się z wartością 2012 roku. Aktualnie powierzchnia czapy polarnej liczy 4,812 mln km2, podczas gdy o tej porze w 2012 wartość ta była tylko 10 tys. km2 mniejsza. To niewiele i jak pokazują prognozy, ten rok może zostać wyprowadzony na rekord. Mapa obok pokazuje odchylenia powierzchni lodu względem średniej 2007-2016.
Dzisiejsze i prognozowane na 20-22 lipca 2020 roku warunki pogodowe w Arktyce. Tropical Tidbits
Nic nie trwa wiecznie, więc z racji tego rozległy wyż baryczny przemieszczając się stronę Oceanu Spokojnego, zacznie się wypełniać - ciśnienie atmosferyczne spadnie o 10 hPa. Za kilka dni układ ten osłabnie, a później zniknie całkiem, ale jego śmierć będzie bolesna dla arktycznego lodu morskiego. Wyż bowiem przemieszczając się w kierunku Oceanu Spokojnego, zaciągnie gorące masy powietrza nad Morze Łaptiewów i Wschodniosyberyjskie. Jednocześnie przemieszczający się układ baryczny wytworzy sprzyjające wycofywaniu się lodu morskiego wiatry, co pokazuje animacja obok (kliknij, aby powiększyć).
Prognozowane na 20-22 lipca temperatury powietrza w Arktyce. Meteologix