piątek, 17 lipca 2020

To już koniec - niszczycielski wyż baryczny doprowadzi do rekordowego topnienia 2020

Trwały ośrodek wysokiego ciśnienia, obejmujący większość Oceanu Arktycznego, napędził rekordowe topnienie czapy polarnej. Sytuacja stała się bezprecedensowa z uwagi na trwałość wyżu barycznego. Sytuacja baryczna sprawia, że od tygodni w regionie utrzymują się dodatnie temperatury. Prognozy na kolejne dni są druzgocące i chyba już wszystko wskazuje na to, że rekord we wrześniu jednak padnie. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) pokazuje aktualny zasięg lodu morskiego. 

 Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2020 roku względem lat 2005-2019 i średnich dekadowych. JAXA

Spadek zasięgu lodu w Arktyce jest spektakularny. W ciągu ostatniego tygodnia tempo spadku było blisko dwukrotnie szybsze niż wynosi średnia wieloletnia. Spowodowało to duże zwiększenie różnic między tym rokiem a poprzednimi latami.  

Powierzchnia lodu morskiego w 2020 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun 

Dane NSIDC także pokazują rosnącą od kilku dni różnicę. 16 lipca zasięg lodu wyniósł (5-dniowa średnia) 7,36 mln km2, to 0,45 mln km2 mniej niż w 2012 roku. Spadek zasięgu jest wolniejszy niż powierzchni, gdyż wyż baryczny ściska pak lodowy, ale ten się topi, co pokazuje wykres powierzchni. 16 lipca powierzchnia lodu morskiego wyniosła nieco ponad 5,1 mln km2, to niemal tyle samo co w 2012 roku. Mapa obok pokazuje odchylenia powierzchni lodu względem średniej 2007-2016. Największe straty występują po stronie rosyjskiej, ale także po stronie amerykańskiej koncentracja paku lodowego spada i udział kry lodowej zaczyna rosnąć. 

 Zmiany powierzchni lodu morskiego na Morzu Łaptiewów i Wschodniosyberyjskim w roku 2020. NSIDC

Najgorsza sytuacja jest na Morzu Łaptiewów, które jest już niemal wolne od lodu, temperatury wody sięga miejscami nawet 8oC. Nieco lepiej wygląda to na Morzu Wschodniosyberyjskim, ale ten akwen pokrywa cienki lód, a w dużym stopniu jest to już rozdrobniona kra lodowa.  Prognozy nie wyglądają dobrze.

Dzisiejsze i prognozowane warunki pogodowe w Arktyce na 18-20 lipca 2020 roku. Tropical Tidbits
 
Trwały wyż baryczny zacznie przemieszczać się nad sektor pacyficzny, co będzie miało opłakane skutki dla lodu na Morzu Łaptiewów, Wschodniosyberyjskim i części Basenu Arktycznego. Wysokie ciśnienie wciąż się utrzyma, tak samo jak wysoki geopotencjał, co oznacza, że wyż będzie nadal dawał wysokie temperatury w regionie. Jak pokazuje mapa obok, temperatura dziś powyżej 80oN przekroczyła 2oC. To zasługa słonecznej pogody i jednocześnie silnych prądów zstępujących, za jakimi stoi ów układ baryczny. 


Prognozowane temperatury i wiatr 20 lipca 2020 roku. Earthnet
 
Ośrodek wysokiego ciśnienia przesunie się w stronę Oceanu Spokojnego. Ustawiając się tak, wydmucha resztki lodu z Morza Łaptiewów i a także krę lodową z Morza Wschodniosyberyjskiego. Animacja obok ilustruje przemieszczanie się mas powietrza i zmiany ich temperatur prognozowanych na 18-20 lipca 2020 roku. Wciąż będzie ciepło, zważywszy na to, że wyż zaciągnie ciepłe masy powietrza znad Syberii. Należy więc oczekiwać dalszego silnego topnienia pokrywy lodowej i utrzymania rekordowych wartości. 


https://1.bp.blogspot.com/-5TMSbQfvDFE/XxGpYl9HuJI/AAAAAAAA8JQ/Euh42KkbFM44RXqgcbGFHnKBvXfKGRuMACLcBGAsYHQ/s1700/CAB-Laptiev-20200716.jpg
Topniejący pak lodowy w Basenie Arktycznym na północ od Morza Łaptiewów 16 lipca 2020 roku. NASA Worldview

Taka sytuacja znacznie przybliża perspektywę rekordowego topnienia. Na Arctic Ice Sea Forum coraz bardziej stwierdza się, że rekord we wrześniu jest pewny i co więcej, rekord ten może być druzgocący.

https://1.bp.blogspot.com/-Vo59HNSIKrk/XxGpla7LzYI/AAAAAAAA8JU/XppHlXkcmMMzVT886lliX-HtAOtls7m7wCLcBGAsYHQ/s2000/ESS-20200716.jpg
Kra lodowa i topniejący pak lodowy na północy Morza Wschodniosyberyjskiego 16 lipca 2020 roku.

Pozostaje kilka kwestii. Przede wszystkim, jak wiele stopi się lodu w Basenie Arktycznym po stronie rosyjskiej? To, że więcej niż w 1995 roku, to wiadomo, ale czy granica lodu osiągnie 85oN


Pak lodowy Basenu Arktycznego oderwany przez wyż baryczny od wysp Archipelagu Arktycznego.
 
Kolejną kwestią jest to, czy w wyniku zmian w rosyjskiej części Oceanu Arktycznego nie zacznie szybko się topić lód na Morzu Beauforta? Jego stan wcale nie jest taki dobry, pokazuje to mapa HYCOM. I w końcu, jaka będzie pogoda w sierpniu? To, co jest pewne to, że lód na Morzu Łaptiewów praktycznie już nie istnieje i pociągnie za sobą to, co wciąż znajduje się w Basenie Arktycznym. Lód Morza Wschodniosyberyjskiego zniknie jeszcze w tym miesiącu. Drugie zdjęcie satelitarne pokazuje, jak okropnie wygląda jego stan. Lód na Morzu Czukockim zniknie do połowy sierpnia wraz z częścią Basenu Arktycznego (gdzieś do 77-78oN),  mimo iż trafia tam kra lodowa z Morza Beauforta. Morze Karskie i Barentsa będą wolne od lodu jeszcze w tym miesiącu lub na początku sierpnia. Lód na Morzu Grenlandzkim zniknie do końca sezonu, nawet jeśli pojawi się dodatni dipol arktyczny.

Jeszcze dwa tygodnie temu można było spokojnie kwestionować ewentualny rekord, bo wyż baryczny mógł przed połową lipca zniknąć i zostać zastąpiony płytkimi niżami. Tak się nie stało.

Zobacz także:

16 komentarzy:

 1. Jaka jest różnica między zasięgiem a powierzchnią oceanu arktycznego i co jest ważniejsze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dział encyklopedia.
   Z uwagi na to co robi wyż z lodem, to w sumie teraz nie różnic między tym czy ważniejsza jest powierzchnia czy zasięg. Bo lod topi się w pionie, czyli zmniejsza się jego grubość, a w paku lodowym pojawiają się dziury, których na razie satelita nie uwzględniania.

   Usuń
  2. Wygląda to bardzo źle, wręcz smutno bo zimą wyglądało to w miarę...
   Moim zdaniem rekord padnie bez względu na to jaka będzie pogoda w sierpniu.

   Usuń
  3. Póki co jeszcze, nie wszyscy wierzą w to, że padnie rekord, we wrześniu.

   Rok temu powierzchnia lodu morskiego, była podobna, a sektor pacyficzny, miał więcej ubytków, a mimo to rekordu, nie było.

   Jest jeszcze, za wcześnie, by być tego pewnym.

   Gdyby było inaczej, z pewnością wspomnieliby, o tym, na meteomodel, gdzie wiadomości, są bardziej wyważone, i nie podchodzi się do tematu, aż tak bardzo emocjonalnie.

   Usuń
  4. Na stronie meteomodel różne brednie wypisywano.Łącznie z szefostwem tej strony byli winni i nie tylko o sprawach innych od meteologii czy klimatologii.wręcz można uznać ze tzw. profesor nie znał podstaw fizyki.

   Usuń
 2. A pisałem żeby nie zapewniać że nie będzie rekordu.Zwłaszcza że już w czerwcu były duże anomalie na Syberii .W Polsce co prawda lato jest"średnie" ale nie jest aż tak zimno żeby nie mogło być zimniej.Do tego temperatura to zasługa zimnej cyrkulacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Rekord nie padnie bez wzgledu jaka będzie pogoda, jeśli będą sztormy to rekord będzie, jesli będzie spokój to nie będzie, moim zdaniem będzie solidne 2 miejsce i naprawdę ryzyko jest być teraz pewnym że rekord będzie nie wiedząc jaka będzie pogoda w Sierpniu

  OdpowiedzUsuń
 4. A moim zdaniem powinniśmy się już przyzwyczajać, że każdy kolejny rok będzie rekordowo ciepły a w Arktyce będzię rekordowo mało lodu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i dobrze, może dzięki temu wreszcie pozbędziemy się śniegów i mrozów z terytorium Rzeczpospolitej. Jak widać nie są one przyrodzie do niczego potrzebne. Wiosenne deszcze z powodzeniem zniwelowały posuchę, koryta rzek wypełniły się po brzegi wodą i wszędzie jest już pięknie zielono. Na tę chwilę pracowały całe pokolenia od epoki węgla i pary. Nasi najstarsi dziadowie zmagali się jeszcze z potwornymi mrozami odmrażającymi wszystkie członki, ale jest szansa, że przyszłym pokoleniom będzie dane żyć w lepszym, cieplejszym świecie. Będą sobie mogli świętować Boże Narodzenie czy Sylwestra przy grillu i +20 stopniach, czyli w bardziej normalnych, życiowych warunkach.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Trudno aby po zaniku lodu go dalej ubywało!
   Michał-w grudniu może komuś się podobać 20 STOPNI ALE W LIPCU CZY SIERPNIU NIEPRZERWANY OKRES MIESIĘCZNY Z TEMPERATURAMI CODZIENNIE PRZEKRACZAJĄCYMI 40 STOPNI MOŻE SIĘ DUŻO MNIEJ SPODOBAĆ.

   Usuń
 5. Na Arctic Ice Sea Forum mówią coraz bardziej o rekordzie, dlatego napisałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lepiej napisać że "istnieje prawdopodobieństwo że padnie rekord, ale nie ma pewności czy do tego dojdzie ze wzgledu na to jaka pogoda będzie w Sierpniu mino wszystko zasięg we Wrześniu będzie w czołówce najniższych w historii" jakoś tak

   Usuń
  2. Jak nie padnie, to nie. Ale są scenariusze, i to co piszą na Artic Ice Sea Forum.
   Scenariusz 2013/14 - 10 września - 4,3 mln km2 - powolne topnienie
   Scenariusz 2016 - 10 września - 3,4 mln km2 - umiarkowane roztopy w sierpniu
   Scenariusz 2012 - 10 września - 3 mln km2 (być może mniej) - silne topnienie w sierpniu.
   Scenariusz X - 3,1-3,3 mln km2 umiarkowanie silne topnienie w sierpniu, czyli sztorm słabszy niż w 2012, ale najsilniejszy od 2012.

   Na pewno odpada scenariusz 2013/14, bo obecna i prognozowana pogoda to przeciwieństwo tamtych lat. Przyjmijmy, że będzie ex aequo, a pozostaje też jeszcze wrzesień i to jak długo będzie się topić. Sztorm z 2012 roku lub nieco słabszy nie musi pojawiać się na początku sierpnia, równie dobrze może pojawić się w drugiej połowie.

   Usuń