Zasięg topnienia grenlandzkiego lądolodu w procentach jego powierzchni w 2020 roku względem średniej 1981-2010. NSIDC
Na podstawie danych NSIDC należy wnioskować, że zakres roztopów choć jest powyżej średniej, to pozostaje stosunkowo niewielki na tle ostatnich 10-12 lat. Zwłaszcza gdy zestawimy dane z rokiem 2012, kiedy to ponad 90% wyspy w pierwszej połowie lipca zostało ogarnięte roztopami. Większe szacunki prezentuje DMI, gdzie w ciągu ostatnich dni zasięg roztopów przekroczył 40% powierzchni lądolodu.
Dzienny bilans strat/zysków grenlandzkiego lądolodu w przełożeniu na opady (ekwiwalent wody w mm) w milimetrach. Czerwony kolor oznacza straty, niebieski zyski. Mapa po lewej: stan na 24 czerwca 2020 roku. Mapa po prawej: skumulowany od 1 września 2019 do 23 lipca 2020 bilans zysków i strat masy grenlandzkiego lądolodu. DMI/Polarportal
Sytuacja inaczej się prezentuje, gdy weźmiemy pod uwagę rzeczywistą skalę topnienie, czyli utraty masy lądolodu. Bardzo silne roztopy występują na zachodzie wyspy, czemu sprzyjają uwarunkowania geograficzno-klimatyczne w głównej mierze związane z prądami morskimi. No i oczywiście zmiany klimatyczne, z powodu których temperatury rosną, a wraz z nimi skala topnienia.
Dzienne zmiany strat/zysków masy grenlandzkiego lądolodu wyrażonej w gigatonach w okresie 2019-2020, oraz skumulowany bilans masy powierzchniowej (SMB) od 1 września w zestawianiu ze zmianami z rekordowego okresu 2011/12. Wykres nie uwzględnia masy traconej, gdy lodowce cielą się i lód trafia do morza. DMI/Polarportal
Należy pamiętać, że każdego roku jest inaczej, a o roztopach decyduje nie tylko temperatura, ale i też opady, które wpływają na to, ile wyspa traci lub zyskuje lodu. Z danych DMI wynika, że w ciągu ostatnich dni topnienie znacznie przybrało na sile, przekraczając średnią wieloletnią. Dziennie wyspa traci od 5 do 7 gigaton lodu. Jak możemy zauważyć na mapach obok (kliknij, aby powiększyć) w sporej części Grenlandia była dość zimna, tylko na zachodzie, zwłaszcza na południowym zachodzie temperatury przekraczały średnią nawet o 4oC. Jednocześnie na wyspie było sucho, wręcz bardzo sucho, także w regionie gdzie występowały niskie temperatury, związane z obecnością wyżu barycznego.
Temperatury na Grenlandii w dniach 20-23 lipca 2020 roku. Earthnet
Zachodnie wybrzeże Grenlandii 23 lipca 2020 roku. NASA Worldview
Według prognoz, w ciągu najbliższych godzin i dni topnienie na zachodzie wyspy znacznie się zmniejszy, być może nawet spadnie całkiem do zera. Całościowo sezon się nie zakończy, gdyż ciężar roztopów znajdzie się na północy i na północnym wschodzie wyspy. W tym roku roztopy na wyspie będą słabsze niż w 2019 i 2012 roku, ale i tak silniejsze niż zwykle.
Zobacz także:
- Topnienie na Grenlandii rozkręciło się, ale pozostaje w granicach średniej, czwartek, 25 czerwca 2020 Przez ostatnie dni i tygodnie szybko roztapiał się lód morski po stronie rosyjskiej. Po stronie amerykańskiej było spokojnie, także na Grenlandii niewiele się działo. Teraz to się zmienia. Ostatnio nasiliło się topnienie lodu w cieśninach wysp Archipelagu Arktycznego i grenlandzkiego lądolodu.
- Ruszył sezon roztopów na Grenlandii, sobota, 6 czerwca 2020
Chociaż jedną w miarę optymistyczna zecz lecz czy jak dym znad Syberii przeniesie się nad Grenlandię przez zwiększenie albedo nie spowoduje dużych roztopów było tak już chyba kiedyś
OdpowiedzUsuńPrędzej chyba, by tak było, gdyby paliło się, w Kanadzie.
UsuńZ Syberii, do Grenlandii, jest chybax na tyle daleko, by się nie przejmować dymem, z Syberii.
Do tego z każdym dniem, Słońce będzie coraz niżej, i to jakie jest albedo, będzie coraz mniej ważne.