wtorek, 7 lipca 2020

Katastrofalna sytuacja w Arktyce - olbrzymi wyż odpala rekordowe roztopy

Sytuacja w Arktyce w ciągu kilku dni nagle się zmieniła. Szanse na rekord wrześniowego minimum ponownie wzrosły, choć wciąż 100% pewności nie ma. Niemniej sytuacja na biegunie północnym jest katastrofalna.

  Zmiany zasięgu lodu morskiego w dniach 3-6 lipca 2020. AMSR2, Institute of Oceanography, University of Hamburg


Potężny wyż baryczny usadowiony nad Oceanem Arktycznym ma ogromny potencjał do ogrzewania dolnej warstwy atmosfery. Pomagają mu w tym niewielkie układy niskiego ciśnienia na obrzeżach, podsyłając ciepło, oraz wilgoć. Efekt widać na powyższej animacji. W ciągu raptem kilku dni zasięg lodu w Arktyce uległ poważnemu spadkowi. Prawdopodobnie jeszcze w tej połowie miesiąca otworzy się Przejście Północno-Wschodnie, być może nawet jeszcze przed 10 lipca, co będzie precedensem. Zmiany pokazane na animacji na to wskazują. Ostatnio topi się dosłownie wszystko. Dane JAXA pokazują, że w 5 lipca topiła się praktycznie cała czapa polarna. 

  Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2020 roku względem lat 2005-2019 i średnich dekadowych. JAXA

Dane Japońskiej Agencji Kosmicznej pokazują potwory spadek zasięgu lodu morskiego. Owszem, jest to zasługa wyżu, który sprzyja takim spadkom (tak było we wrześniu zeszłego roku), ale przez ostatnie kilka dni tempo spadku było zdecydowanie szybsze niż zwykle, a 6 lipca zasięg lodu spadł o prawie 0,2 mln km2, ponad 0,1 mln km2 więc niż średnia ostatnich 10 lat. To są już poważne zmiany.

Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2020 roku względem wybranych lat, oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Pomiary mogą zakłócać gęste chmury. Pomimo wyżu, Arktyka nie jest od nich wolna. Powyższy wykres z NSIDC pokazuje więc zmiany średniej 5-dniowej, ale te także są ogromne. 6 lipca zasięg lodu wyniósł 8,8 mln km2, czyli tyle ile w latach 80. XX wieku było na przełomie lipca i sierpnia. Zlodzenie jest niemal identyczne jak w 2012 roku.

 Powierzchnia lodu morskiego w 2020 roku względem wybranych lat. Dane NSIDC, wykres Nico Sun

W dniach 1-6 lipca zasięg lodu kurczył się 19% szybciej niż w 2012 roku, przez co wartości te się wyrównały. Powierzchnia lodu także zanotowała ogromny spadek w ciągu ostatnich dni. Teraz doszło do krótkiej pauzy, ale ze względu na obecne i prognozowane warunki pogodowe spadki cały będą występować, choć nie będą już tak gwałtowne. Powierzchnia lodu wciąż jest mniejsza niż w 2012 roku, aktualnie różnica wynosi 144 tys. km2.

Zmiany powierzchni lodu morskiego na poszczególnych akwenach w 2020 roku. NSIDC

Sytuacja jest poważna, gdyż całościowo jest notowany rekord powierzchni lodu i regionalnie występują spektakularne spadki. Morze Łaptiewów, pod którego dnem znajdują się hydraty metanu, notuje rekordy wszech czasów, podobnie jest na Morzu Wschodniosyberyjskim. Ostatnio ze względu na działanie wyżu spore spadki zanotowano na Morzu Barentsa. Jedynie na Morzu Beauforta zmiany są niemal takie same jak w 2013 roku. Tyle tylko, czy ten akwen uratuje sprawę? Patrząc na potężny skok w Basenie Arktycznym, to jest to mało prawdopodobne. 

 Prognozowane warunki  pogodowe w Arktyce na 8-11 lipca 2020. Tropical Tidbits

To będzie po prostu jedna wielka katastrofa, gdyż prognozy pokazują kontynuację warunków pogodowych. Jedynie w przypadku Morza Beauforta ten system baryczny będzie łaskawy. Wyż będzie dalej robić na większości Oceanu Arktycznego duże straty. Słońce wciąż świeci wysoko, co najmniej do połowy lipca operuje bardzo mocno, potem dzień zacznie się coraz szybciej skracać, ale wciąż jeszcze w okolicy 20 lipca kąt padania promieni i długość dnia sprzyjają roztopom. Potencjał cieplny albedo był i jest wysoki. Jedynie w pierwszej połowie czerwca był dość niski, ale ostatnio przekroczył wartość z 2012 roku. Innymi słowy, Arktyka pochłania bardzo dużo ciepła z racji tego, jaka jest pogoda, jak wygląda powierzchnia lodu (jego barwa), ile się już stopiło (wolne od lodu miejsca pochłaniają energię słoneczną). 

Prognozowane na 8-11 lipca temperatury powietrza w Arktyce. Meteologix

Potężny wyż się utrzyma do końca tygodnia, a wraz z nim temperatury. Ponad 90% obszaru nad Oceanem Arktycznym będzie z dodatnimi temperaturami, sięgającymi nawet wokół bieguna północnego 2oC. A, jako że temperatury ze względu na dzień polarny jeszcze nie będą w ciągu doby się wahać, to topnienie będzie permanentne.  Animacja obok ilustruje prognozowe na 8-10 lipca przemieszczanie się mas powietrza i zmiany ich temperatur. Dla ciekawości ten wyż i stale wysokie temperatury w Arktyce doprowadziły do ich spadku u nas. Na animacji (kliknij, aby powiększyć) widać jak duża kropla zimnego powietrza, które powinno być nad biegunem północnym, wciąż krąży nad Europą, obejmując też Polskę.

Kra lodowa na obrzeżach Basenu Arktycznego 6 lipca 2020 roku. W prawym górnym rogu widoczne są wyspy Ziemi Północnej lezące na północ od półwyspu Tajmyr. NASA Worldview

Rozdrobniona kra lodowa wokół Wyspy Wrangla. NASA Worldview

To, co się teraz dzieje w Arktyce i będzie się według prognoz dziać, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rekordowych roztopów we wrześniu. Wielką niewiadomą pozostaje sierpień, ale biorąc pod uwagę trwałość wyżu, to sierpień może być miesiącem z silnymi ośrodkami niskiego ciśnienia. Dawno nie było nad Oceanem Arktycznym tak silnego wyżu. W sumie to od czasów spektakularnych roztopów, jakie miały miejsce w latach 2007-2012. To się będzie musiało źle skończyć.

Zobacz także:

22 komentarze:

 1. Czy reklamy polityczne są z automatu i losowe?
  Bo trochę rozjeżdża mi się blog o zmianach klimatu i reklamy popierające węglowego prezydenta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za reklamy odpowiada Google, i daje każdemu kto zapłaci, a autor bloga za nie, nie odpowiada.

   To po pierwsze, a po drugie zielonych technologii, nie da się wprowadzić od razu, a gdy węglowe skasujemy w momencie-będziemy podwładnymi Niemiec.

   Wszystko trzeba robić stopniowo, mając na uwadze interes ludzi, a nie tylko przyrody.

   Usuń
  2. blogspot jest chyba darmowy - więc szkoda się szarpać - niech tam wyświetlają co chcą

   Usuń
  3. Jeśli chodzi o reklamy, to usługę Ad Sense, która je wyświetla mógłbym wyłączyć. Ale pod warunkiem, że na Patronite będę miał przynajmniej 100-120 zł/mc. Np. za internet muszę płacić 80 zł. Jakieś więc opcje odnośnie reklam są.

   Usuń
 2. Napewno gdy mała Polska 100% odejdzie od węgla uratuje naszą biedną Ziemię. W tym samym czasie USA, i jakieś kraje z Azji cisną Dwutlenek węgla w górę pełną siłą xD. A czym różni się ten drugi kandydat od prezydenta? Uratuje naszą Ziemię od węgla? On za swoich czasów zrobił tyle co obecny rząd czyli nic xd. Naprawdę my teraz mamy wybór pomiędzy złem a złem to jest sytuacja która Polske ciśnie w dno już od wielu lat :( pozdrawiam kuc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Ale jak od węgla odejdziemy na rzecz OZE, to będziemy bezpieczni energetycznie i konkurencyjni wobec innych. Węgiel się wyczerpie, więc lepiej już teraz zacząć od niego odchodzi, niż zwlekać z tym w nieskończoność.

   Usuń
  2. Najpierw trzeba się uniezależnić politycznie.Olać UE itp. organizację i odciąć się też od USA Izraela itd. .Bez tego to nic nie da.

   Usuń
 3. To słabo. Teraz ocean chłonie energię jak wściekły. Nie tylko to jak szybko topi się lód jest ważne ale również to do jakiej temperatury podgrzeje się woda. Każdy stopień wyżej, szczególnie na głębszych poziomach, to cieńszy lód w kwietniu 2021.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trochę psują ciekawą treść literówki, połknięte słowa i przecinki. Niby niewiele, ale w artykule popularnonaukowym trochę razi i obniża poziom odbioru. Poza tym brakuje mi trochę więcej szczegółów nt. przyczyn chłodnego lata w Europie. To można by było lepiej wyjaśnić, żeby owce z gatunku "hehe, gdzie te ocieplenie klimatu?" miały co trawić między serialami na Netflixie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poprawiłem parę rzeczy, najważniejsze że nie ma błędów z "ó" czy "rz". Nie jestem w tym idealny, z polskiego miałem trójki czasem czwórki z dyktanda. W podstawówce piątki, bo łatwo było. Ale na pewno nie miałem pał. To najważniejsze.

   Co do chłodu. Czasem piszę o tym. Czemu jest chłodno? Na początek odsyłam do zwyklej prognozy pogody w TV. Patrząc bardziej, to czasem wstawiam link https://naukaoklimacie.pl/aktualnosci/anomalie-pogodowe-arktyka-i-prad-strumieniowy-36 co w większości przypadku jest jedyną przyczyną długotrwałych chłodów. Ale coraz częściej będzie trzeba zwrócić uwagę na Golfsztrom i to, jakie są nad Atlantykiem układy baryczne.

   Wracając do tekstu. 70% czasu pisania bloga, to analiza, robienie grafik, animacji, reszta do wpisanie teksu. Wtedy czasem wkroczy pośpiech, presja, żeby przed wieczorem wrzucić, nie gdzieś po 21-ej.

   Usuń
  2. Wojtek a to w Europie mamy chłodne lato ? Bardzo ciekawa opinia.To może jeszcze i w Polsce ? Ciekawe,nie zauważyłem a obserwacje robie codziennie.

   Usuń
 5. No właśnie. Każdy ogląda się na kolegę chociaż wszyscy razem pójdziemy na dno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz jest do postu @Dawida tylko lokalizacja mi nie wyszła ;)

   Usuń
 6. W ogóle radzę nie zapewniać że rekordów minimalnej ilości lodu w Arktyce nie będzie.Ja uważam że w tym roku są nie tylko możliwe ale prawdopodobne.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie wiem jak w innych regionach Polski ale u mnie jest okropnie zimne lato dwa dni temu w południe było 13/14 stopni, a dni z temperaturą powyżej 25 stopni w tym roku były raptem 2 czy 3. Do końca maja padał śnieg i były przymrozki po blisko - 10 stopni. Nie oznacza to jednak że nie ma ocieplenia klimatu. To jego okropne skutki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakiegoś specjalnie zimnego w Polsce lata nie ma.Nie jest zbyt ciepło ale do rekordu minimum sporo brakuje.A jak inwaduje ciepło z ciepłych okolic to średnia lata czy to meteorologicznego czy astronomicznego najprawdopodobniej sporo wzrośnie.Co prawda rekordy w lipcu w wielu miejscach są wątpliwe bo jest bardzo mokro w większości Polski ale nawet po potopie z opadami po metrze na metr kwadratowy w całej Europie wystarczyłoby aby minął tydzień i by rekordy mogły bez problemu paść.A nie trzeba na to by czekać z miesiąc jak sugerują niektórzy.Przecież to oczywiste że w przypadku napływu ciepłego powietrza w 1 dzień w znacznej części terenów z zrobiło by się na powierzchni sucho.w 3 dzień większość terenu która nie była pod kałużami na zewnątrz by była sucha,W 5 dzień resztki kałuż i terenów zalanych by znikały a woda w rzekach z potopu by prawie cała spłynęła.Tydzień później terenów normalnie zalewanych w stanie zalanym by nie było w Polsce ,ziemia na zewnątrz by była sucha a głębokie (poniżej 30 cm pod powierzchnią ziemi )warstwy ziemi które są mokre mają pomijalny wpływ na rekordy temperatury.

   Usuń
  2. Jakie okropnie zimne lato? U mnie w górach dziś będzie prawie 25 st.C.!
   Generalnie lato będzie powyżej średniej a ile to zobaczymy. Dłużej się utrzymujące temperatury powyżej 25 st.C. to powinny być anomalie zdarzające się raz na kilka lat.

   Usuń
  3. New Eocen mieszkam około 700 m n.p.m. i maj i czerwiec były nieprzeciętnie zimne. Pod koniec maja były 10 stopniowe przymrozki. Doprowadziło to do tego że całe lasy bukowe zostały omrożone i wyglądały jak w październiku (całe czerwone) jestem zdecydowanie zwolennikiem zimna, podobnie jak ty, ale uważam że umiar powinien być zachowany.

   Usuń
 8. Jeśli ma Pan, jakikolwiek wpływ, na reklamy, proszę nie wyświetlać reklamy PO, w czasie ciszy wyborczej, bo za to grożą, wysokie kary.

  Chyba, że pan jest bogaty, i pana stać, to proszę bardzo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szczerze mówiąc, to nie mam bladego pojęcia jakie mi się reklamy wyświetlają, bo mam Ad blocka. A co tam się u licha wyświetla?

   Usuń
  2. Dobra, wyłączyłem w Ad Sense opcję wyświetlania reklam. Dałem "zapisz zmiany". Tak więc nie powinny się wyświetlać.

   Zlikwidowałbym Ad Sense jakbym miał kilku patronów na Patronite więcej.

   Usuń
  3. A dlaczego piszesz o PO a nie o PIS?Chyba to bez różnicy?Po 2 przecież on o tym nie decyduje co wyświetlają.Po 3 jak mają ukarać typów jeżeli są zza granicy?
   Przywaliłeś tym tekstem jak łysy grzywką o kant kuli.Może dla jaj jakiegoś kandydata zareklamuję w USA jak zrobią ciszę wyborczą.

   Usuń