środa, 26 maja 2021

Wstrząsające prognozy NOAA - coraz trudniej mówić o wróżeniu z fusów

Maj 2021 okaże się miesiącem, który stworzył grunt dla ewentualnych, szybkich roztopów w Arktyce. Po pierwsze, poprzez działanie znacznie wyższych niż zwykle temperatur. Po drugie, poprzez wzorce pogodowe, które wymuszały duże ubytki w pokrywie lodowej. Jak pokazuje mapa obok (kliknij, aby powiększyć), dotychczas maj był w Arktyce miesiącem ciepłym. Zwracamy tu uwagę głównie na obszar Oceanu Arktycznego - dwie trzecie jego obszaru to temperatury co najmniej 1oC wyższe od średniej wieloletniej, a połowa obszaru to odchylenia o 2,5oC wyższe od średniej wieloletniej. Taka sytuacja przybliża moment odwilży. Z tego też tytułu prognozy NOAA co do ogromnych roztopów mogą faktycznie się ziścić.   
 
Zasięg arktycznego lodu morskiego w 2021 roku względem wybranych lat oraz średniej 1981-2010. Wykres pokazuje zapis dziennych odczytów w 5-dniowej średniej. NSIDC

Patrząc na zmiany zasięgu lodu (extent) trudno w to uwierzyć, ale zasięg lodu dotychczas utrzymywał się poniżej minimalnego odchylenia standardowego, co pokazuje powyższy wykres. W 2012 roku tempo spadku zlodzenia było podobne do obecnego jeśli chodzi o maj. 

Powierzchnia lodu morskiego w 2021 roku na tle wybranych lat, średnich dekadowych oraz jej odchylenia w stosunku średniej 2000-2019. Dane NSIDC, wykres Nico Sun
 
Podobnie rzecz ma się w przypadku rzeczywistej powierzchni lodu morskiego (area). Tu jednak na skutek wzrostu temperatur oraz ingerencji układów barycznych, widzimy pod koniec maja przyspieszenie spadku. Lód topi się od spodu, trzeba o tym wiedzieć - energia cieplna jest zużywana na jego topnienie, stąd brak wyraźnych dodatnich odchyleń temperatur powierzchni wód. Dodać też trzeba efekt ogrzewania się wód sprzed lat, część tego ciepła jest pod lodem, i robi swoje. Reakcja zasięgu na razie jest słaba, spada za to jakość pokrywy lodowej, co pokazuje wykres obok - stosunek zasięgu do powierzchni. Koncentracja lodu wchodzi na rekordowe poziomy. 
 
Zmiany zasięgu i koncentracji lodu morskiego na Morzu Łaptiewów w dniach 22-25 maja 20201. AMSR2, University of Bremen
 
Głównym teraz obszarem wpływającym na to, że spada drastycznie jakość paku lodowego jest Morze Łaptiewów. Sztorm wprowadził zmiany, co pokazuje powyższa animacja.
  
Prognozy NAA faktycznie mogą się sprawdzić. 

Prognozowane na okres czerwiec-lipiec 2021 odchylenia koncentracji i zasięgu arktycznego lodu morskiego. NOAA: Seasonal climate forecast from CFSv2
 
Im bliżej lata, tym bardziej prawdopodobne, że megatopnienie prognozowane przez NOAA dojdzie do skutku. Od grudnia 2020 roku prognozy co prawda złagodniały (chodzi głównie o zmiany w maju), ale to różnica, która niewiele zmienia. Prognozy odnośnie lata, czyli czerwca i lipca są niemal identyczne jak te sprzed kilku miesięcy. NOAA prognozuje, że czerwiec na północy Syberii będzie cieplejszy niż wynosi średnia wieloletnia. Na całej długości strefy nabrzeżnej odchylenia będą przynajmniej o 1,4oC wyższe od średniej, a na półwyspie Tajmyr i w strefie nadbrzeżnej Morza Łaptiewów co najmniej 1,8oC. Podobnie będzie na północy Kanady. W lipcu odchylenia nieco spadną, ale wciąż będą dodatnie praktycznie na całej długości linii brzegowej Oceanu Arktycznego. 
 
Kra lodowa i rozległa wyrwa w lodzie Morza Łaptiewów 25 maja 2021 roku. NASA Worldview
 
Prędzej czy później dojdzie do katastrofy - czapa polarna stopi się poniżej 1 mln km2. Nagrzeje się Ocean Arktyczny, który potem pochłonie energię cieplną wzmocnioną z powodu wysokiej kontentacji dwutlenku węgla. Z punktu widzenia fizyki klimatu, Arktyka zostanie pozbawiona lodu niezależnie od decyzji politycznych. Pozostaje tylko pytanie: Czy damy radę nie podpuścić do destabilizacji hydratów metanu po tym jak zniknie czapa polarna? Ich destabilizacja oznaczałaby w skrócie koniec cywilizacji
 
 
Zobacz także:

17 komentarzy:

 1. Jeśli chodzi o czerwiec, to na wykresie z 23 grudnia było ledwo co 5, teraz jest prawie 7, to jednak jest jakaś różnica, choć nadal to dramat...

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale trzeba przyznać, że Morze Łaptiewów otworzyło się w sposób spektakularny. Zatoka Hudsona cała w lodzie a tu mamy takie fajerwerki. Jest tak jak pisałem, co wcale mnie nie cieszy. Po raz pierwszy wysoka temperatura wody nie pozwoliła na stworzenie dostatecznie grubej pokrywy lodowej. Nadeszła wiosna i mamy efekt. Oczywiście to jeszcze nie tego roku będziemy mieli Armagedon ale Arktyka wchłaniająca gigantyczne ilości energii w swe granatowe czeluścia jest już o krok.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W jakim sensie Armagedon? Dla Arktyki, dla Swiata od razu,czy jedno i drugie na raz, czy co? :/

   Usuń
  2. Nic się nie zmieni nie strasz ludzi swoimi teoriami. Jeśli chcesz Armagedon to na Polsacie możesz obejrzeć czasem.

   Usuń
  3. Do kogo to piszesz? Pytam,bo ktoś tak napisał..

   Usuń
  4. Teorie dziarsko przechodzą w sferę praktyczną.

   Usuń
 3. Guy McPherson o słynnym Blu Ołszyn Iwent już w 2022 (https://youtu.be/aDpCbT15Z-w). Ciekawe, że ostatnio nieustannie wspomina o nieudanej prognozie na 2016 ± 3 lata i zapewnia, jak to cieszy się, że prognoza zawiodła.

  Koniec zacytowanego fragmentu brzmi ciekawie :)

  in this episode of edge of extinction / i'm going to refer to a couple of papers / so you might want to go to nature bats last / to find these papers make sure i'm / quoting everything in context / you can find nature bats last at guy mcpherson.com / first you might want to take a look at the / blog post that i put up on april 30th 2021 in which there was a video / and several articles included i quoted / jennifer mckinnon at scripps / scripps institution and also at the / university of california / san diego and i quoted her specifically in / cbs news piece posted on april 23rd / in which she said she expects an ice-free arctic / in 2022 the first ice-free arctic in 2022. / i also quoted james anderson / the harvard atmospheric scientist famous / for discovering the link between / chlorofluorocarbons and / the shrinking of the ozone creation of those ozone hole / over antarctica and after a presentation / in chicago he was quoted in forbes on january 15 2018 / and he said quote the chance there will / be permanent ice in the arctic after 2022 is / essentially zero so / both mckinnon and anderson expect the / first ice-free arctic in 2022 / and then of course after that they go on / to explain that the nature of / dynamics around the whole planet will be changed profoundly / and so i would expect as i've written in peer-reviewed papers / i would expect the loss of habitat / for human animals around the globe to be complete in 2023 / after that first relatively short-term / period of an ice-free arctic ocean / then in 2023 things get completely out of hand with an / increasing longer period with no ice in the arctic

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytam komentarze Pana Huberta dla beki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Te prognozy NOAA są podpisane miesiącami (czrwiec, lipiec, etc). Co to dokładnie znaczy? Stan na 1. danego miesiąca, 30., średnia? W przypadku temperatur z reguły jest zaznaczone że to średnia, czy jest jakaś zasada w przypadku innych wartości?

  Bardzo fajnie że podajesz źródła do każdego wykresu czy obrazka. Czy myślałeś o napisaniu posta o swoich żródłach, jakie dane gdzie są, jakie są różnice metodologiczne - Ty to wiesz, Eocen to wie -fajnie byłoby to mieć w jednym miejscu. I podlinkowaniu go "z boku", żeby łatwo było go znależć?

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak z punktu widzenia nauki mogłaby wyglądać destabilizacja hydratów metanu? Jako gwałtowne zdarzenie, w stylu "kaboom"(n.p. gwałtowne zwiększenie objętości) generujące megatsunami na całą strefę arktyczną czy raczej "spokojną" ucieczkę 50Gt metanu do atmosfery i później gwałtowne przyspieszenie globalnego ocieplenia?

  OdpowiedzUsuń
 7. Arktyczny BIOM jest atakowany przez despotów takich jak DIPOL,co to oznacza,poniżej 3 000 000 km2?

  OdpowiedzUsuń
 8. Katastrofa będzie zimie Polsce brak prądu .Arktyka było mało lodu 1930 latach i nic złego się nie stało

  OdpowiedzUsuń
 9. Bredzisz ty zaczekaj do zimy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ja mam traktować twoje komentarze poważnie, z taką gramatyką i interpunkcją? A w latach trzydziestych ubiegłego wieku wcale nie było mało lodu w porównaniu do tego, co mamy dzisiaj.

   Usuń
  2. Mam Janie atlas poniemiecki z 1936 roku i w nim w Arktyce zaznaczony jest ówczesny zasięg maksymalny lodu stałego. Rycina wprawiłaby Cię w osłupienie 🙂

   Usuń
 10. A co wy tam możecie wiedzieć. Jasiu wywróżył wszytko z fusów i wie lepiej. Nie będzie słuchał jakiś tam naókofcuf.

  OdpowiedzUsuń