poniedziałek, 24 maja 2021

Cyklon nad Morzem Łaptiewów

Rosyjską część Oceanu Arktycznego nawiedził sztorm, który objął obszar Morza Łaptiewów i przylegający do niego Basen Arktyczny. Zmiany w pokrywie lodowej są już widoczne. Lód morski na Morzu Łaptiewów uległ znacznej fragmentacji, a proces ten będzie postępować dalej. Pozytywne skutki działania półrocza zimowego przeminęły. Mapa obok (kliknij, aby powiększyć) przedstawia aktualny zasięg lodu morskiego w regionie.
 
Zmiany powierzchni lodu morskiego na Morzu Łaptiewów w 2021 roku. NSIDC
*Przedstawione dane uwzględniają większy obszar arktycznych akwenów niż geograficzny. Obejmują część wód Basenu Arktycznego. Morze Łaptiewów ma 662 tys. km2.
 
Powierzchnia lodu (area) sukcesywnie spada, obecnie jest na poziomie ubiegłego roku, w którym niezwykle szybko otworzyło się Przejście Północno-Wschodnie. W ciągu najbliższych dni powierzchnia lodu na Morzu Łaptiewów może wejść na rekordowe wartości.  
 
Wczorajsze, dzisiejsze i prognozowane na jutro warunki pogodowe w Arktyce i obszarach rozciągających się wokół niej. Tropical Tidbits
 
To jest dość rozległy i głęboki układ niskiego ciśnienia, który powstał na skutek zderzenia się dwóch skrajnych mas powietrza. Upały, które objęły część zachodniej Syberii, przyczyniły się do powstania sztormu. Ciśnienie w niżu nie jest bardzo niskie, ale sąsiadujące wyże dają spory gradient. Z tego powodu prędkość wiatru w porywach nad częścią Morza Łaptiewów i Basenu Arktycznego (mapa obok) przekroczyła 60 km/h, a na nad Basenem Arktycznym nawet 80 km/h. Warto dodać, że ostatnio pogoda nad Oceanem Arktycznym jest dość dynamiczna. 10 dni temu sztorm nawiedził region Morza Karskiego. Od kwietnia często pojawia się dodatni dipol arktyczny, który negatywnie wpływa na objętość lodu morskiego tworzącego czapę polarną Arktyki. 

Pokruszony lód na Morzu Łaptiewów 23 maja 2021 roku. NASA Worldview

Powyższe zdjęcie satelitarne przedstawia pokrywę lodową Morza Łaptiewów. Lód jest mocno pofragmentowany. Obecne warunki pogodowe zauważalnie poszerzą powstałe wcześniej połynie. Do tego układ zaciąga ciepłe masy powietrza z południa. W miejscowości Khatanga temperatury wzrosły dziś do 9oC, nad Morzem Łaptiewów jet odwilż. Mapa obok pokazuje dzisiejsze warunki temperaturowe regionu. Część Oceanu Arktycznego już doświadcza faktu przekraczania punktu odwilży. Z tego powodu będzie się topić śnieg, który przykrywa czapę polarną. Biały śnieg daje wysokie albedo, jego brak przyspieszy dalsze topnienie. 
 
Prognozowane na 24-26 maja uśrednione dobowe temperatury w Arktyce, oraz ich odchylenia od średniej 1979-2000. Climate Reanalyzer
 
Okresowo w ciągu najbliższych dni odwilż obejmie nawet trzy czwarte Oceanu Arktycznego, ale średnia dobowa powyżej zera, jak pokazuje powyższa mapa, będzie na razie mocno ograniczona. Temperatury szybko rosną, i będą przyspieszać topnienie śniegu i lodu. Niewykluczone, że za 10 dni, nawet połowa czapy polarnej zostanie całkowicie lub prawie całkowicie pozbawiona śniegu. Śnieg niemal całkowicie zniknie z lądu, a już teraz jest go niewiele.
 
Zobacz także:

11 komentarzy:

 1. Trzeba przyznać, że zmiany w Arktyce martwią. Przejście północne może otworzyć się zdecydowanie zbyt szybko.
  Z drugiej strony cieszy to co dzieje się u nas. Dawno nie widziałem tak pięknej i soczystej zieleni. Cała przyroda rozkwita. Zero problemów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się. Przyroda wie co robi. Nie było nas i sobie radziła, nie będzie nas i będzie tak samo. Może częścią boskiego planu jest właśnie zmiana arktyki w miejsce przyjazne i ciepłe.

   Usuń
  2. To nie przyroda pompuje CO2 w atmosferę. A ten rok u nas to pewnie łabedzi śpiew minionej normalnej pogody.

   Usuń
  3. Nie, przyroda nic nie wie, nie rób z niej jakiegoś wszechmocnego boga.

   Usuń
  4. To prawda, stere drzewa z posuszem zazieleniły się nawet na czubkach, wcześniej zdawałoby się umierające. Zmiany na plus widać szczególnie u drzew wilgociolubnych jak dąb czy lipa, ale i sosna mimo małej jak na razie ilości dni ze słońcem ma ładne przyrosty.

   Usuń
  5. New Eocen ma na myśli nadmiarowy antropogeniczny CO2. Naturalne mechanizmy emisji i absorpcji są zrównoważone, ale to zmieniamy. Np. Amazonia zaczęła być przez ludzi emiterem netto.

   Usuń
  6. Oj użytkownik, dobrze ci Paweł wyjaśnił. Gdyby, pomimo spalania paliw kopalnych, poziom CO2 przez dziesięciolecia utrzymywał się na tym samym poziomie to byśmy może pogadali, a tak nie ma sensu.
   Mosquito wszystko prawda o czym piszesz. Dzisiaj chodziłem po górach i przyrosty posadzonych przez leśników drzewek z dnia na dzień większe. Niby ruszyło wszystko później ale ogrom wilgoci sprawia, że soczystość zieleni powala.

   Usuń
 2. Mało wiedzy przyroda pompuje 96% CO2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to proszę powiększyć sobie tą wiedzę, skoro mało

   Usuń
 3. Tak się zastanawiam, czy wysokie wartości Albedo Warming Potential, mimo iż nie ma, rekordowo małej pokrywy lodowej, nie wynikają czasem z tego, że
  lód nie topi się, aż tak bardzo, w sposób mechaniczny, jak w latach, gdy nad Oceanem Arktycznym, dominowało niskie ciśnienie?

  Gdy bowiem, lód topił się, w sposób mechaniczny, nie brakowało w nim pęknięć, i gdy przychodziło ciepło, które topiło śnieg, na powierzchni lodu, woda z topniejącego śniegu, uciekała do Oceanu, zamiast tworzyć stawy topnienia, i podnosić Albedo Warming Potential(Potencjał ocieplania albedo), w Arktyce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powierzchnia leci równo, codziennie ponad 100k na minus od paru dni... :(

  OdpowiedzUsuń